Купувати чи не купувати дитяче сидіння у машину? Правила дорожнього руху вимагають наявність автокрісла, але чи дитині буде повністю безпечно в авто? Ці та інші питання вирішуємо зараз.
ПДР: крісло для дитини
Цифри статистики свідчать, що більшість дітей гине не під колесами машини, а в самому автомобілі. Пов’язано це з тим, що, незважаючи на вимоги закону, багато батьків-водіїв не купують автокрісла. За даними ВООЗ, використання спеціальних захисних пристроїв для дітей знижує смертність серед малюків – на 71%, а старших хлопців – на 54%.
За правилами дорожнього руху України (ПДР) крісло для дитини необхідно до досягнення нею 12-річного віку або зростання 145 см.
Крім цього заборонено (пункт 21.11 ПДР):
- возити дітей на передньому сидінні без автокрісла (до 12) та без ременів безпеки (понад 12 років);
- здійснювати рух, коли дитина перебуває на мотоциклі чи мопеді;
- до 16 років возити у кузові вантажного авто.
За відсутність дитячого сидіння в машині або порушення правил ДД щодо перевезення дітей поліцейські можуть винести попередження або оштрафувати (сума незначна – 51 гривня). Однак, у цьому випадку – не в штрафі справа. Батьки мають бути свідомими та піклуватися про здоров’я своїх дітей.
Дитина в машині: основні помилки
На жаль, просто придбати дитяче автокрісло недостатньо. Як показує життя, статистика та краш-тести, неправильна експлуатація крісла може і не вплинути на покращення безпеки дитини в машині. Тоді відбувається протилежне – збільшення дитячих травм при аварії.
Тому виділимо такі основні помилки при автоподорожах з дітьми:
- Перевезення немовлят в автомобілі без крісла на колінах дорослого, коли воно знаходиться ззаду – найнебезпечніша помилка. При зіткненні навантаження зростає у рази. У цьому випадку дорослий не тільки не зможе утримати малюка, але й притисне його до спинки переднього сидіння своєю вагою.
- Неправильне кріплення ременів та помилки пристібання самого крісла до автомобіля. Під час зіткнення таке крісло завалюється на бік або рухається, створюючи додаткове навантаження для малюка. Це може відбуватися, навіть якщо швидкість руху невелика. Уважно вивчіть інструкцію щодо встановлення дитячого сидіння в машину, правила та підказки. Визначте, як правильно протягувати ремені. Не лінуйтеся це робити щоразу, якщо будете періодично знімати і ставити знову дитяче крісло.
- При використанні крісла з кріпленням Isofix, яке вважають найнадійнішим, теж перевірте правильність його встановлення вкотре.
- Слабка затягування ременів безпеки.
- Неправильно вибраний пристрій. Підбирати дитяче крісло в машину треба саме тієї групи, яка відповідає інтервалам: від і до якого віку та ваги ваша дитина. Якщо виросли з крісла або недорослі до великого – зростає ризик додаткового травматизму. Крім того, дитині буде в ній украй не комфортно.
- Чи не відключена подушка безпеки, коли крісло спереду. При зіткненні саме ПБ може стати причиною травматизму малюка. Тому возити дитину на передньому сидінні в дитячому кріслі можна тільки не забувайте відключати подушку, якщо це не робиться автоматично.
- Купівля неякісного крісла, яке не витримає необхідних навантажень. Це обладнання має бути сертифікованим (мати маркування відповідності Європейському Стандарту Безпеки) та зручним для малюка.
Купуйте якісне та правильно встановлюйте дитяче крісло! Тоді можете бути спокійні – у дорозі малюкові ніщо не загрожує.
Особливості водіння машини, коли у ній діти
При навчанні в автошколі «Авто-Дор» водії-початківці практикуються водити в будь-яких складних ситуаціях. Допомагають їм у цьому досвідчені високопрофесійні інструктори.
Дитина в машині – не тільки відволікаючі звуки, але можливість отримати іграшкою в голову або стусан в спинку крісла водія. Це – керування в особливо стресових умовах. У цьому випадку рятують життя витримка та впевненість водія. Саме цьому навчають протягом практичних занять на автокурсах «Авто-Дор».
Таким чином, для безпечного перевезення дітей купуйте та правильно встановлюйте дитяче сидіння у машину. Це вимагають правила ДР та свідомість турботливого батька-водія.