Нагадаємо автолюбителям деякі важливі факти про гальмівний шлях автомобіля, що на нього впливає і як реально скоротити ці важливі для всіх метри.

Гальмівний, зупинковий шлях – у чому різниця?

Дистанція, за яку повністю зупиниться машина, починаючи від натискання (притискання) на педаль (рукоятку) гальма, є гальмівний шлях. Тут немає людського фактора та часу реакції – тут суто технічні характеристики.
Відповідно до ПДР України не можна експлуатувати машину з показниками колії понад норму.
Таблиця максимально дозволених показників:

Транспорт Гальмівний шлях, м
Легкове авто 14,7
Автобус 18,3
Вантажне авто з масою до 12 т 18,3
Вантажне авто з максимально дозволеною масою понад 12 т 19,5
Мотоцикли та мопеди 7,5

При цьому було взято таку величину швидкості: для автомобілів та автобусів – 40, для мотоциклів – 30 кілометрів на годину.

Якщо ТС їде зі швидкістю вище вказаної, довжина потрібної для зупинки відстані набагато подовжується.

Зупинний шлях

Це дистанція, яку проїде транспорт з моменту виявлення надзвичайної ситуації водієм до зупинки авто. Тобто це сума шляху гальмування та відстані, виконана машиною, поки людина реагувала на небезпеку.

Сила удару

Використовуючи закони фізики та впливу сил на об’єкти, що рухаються, можна легко визначити силу удару авто об перешкоду. Для наочності фахівці порівнюють удар із падінням з висоти:

Швидкість, км/год Висота падіння, м
35 5
55 12 (3-4 поверх)
90 30 (9 поверх)

Тепер можна зрозуміти, що при зіткненні навіть на невеликій швидкості можна зазнати серйозних травм. Тому треба зробити все можливе, щоб запобігти зіткненню – об’їхати перешкоду або негайно відгальмуватися.

Від чого залежить дистанція зупинки ТЗ

На гальмівну колію автомобіля можуть вплинути:

  • завантаженість машини;
  • гума, її стан та якість (наприклад, із шипами, новокуплені, із зношеним протектором), тиск у них;
  • наявність систем безпеки;
  • погода та, як наслідок, стан дороги;
  • дорожнє покриття (наприклад, гравій, ґрунтовка, асфальт, бетон);
  • швидкість ТЗ.

Швидкість руху

При дворазовому збільшенні швидкості дистанція буде більшою в чотири (!) рази, а якщо машина їде втричі швидше за звичайну, то – в 9 разів більше.

Дорога та погода

На гладкому та сухому асфальті дистанція буде довшою, ніж на негладкому покритті. А на мокрому асфальті, в ожеледицю, сніг будь-який транспорт буде не тільки важко зупинити, а й можливі замети та втрата керування водієм.

Дорога Зчеплення покришок з асфальтом (середній коефіцієнт)
Суха 0,7
Мокра 0,4
Сніг 0,2
Лід 0,1

Приблизні розрахунки залежності гальмівної колії автомобіля від стану дороги та автошвидкості:

Швидкість Сухе покриття, м Мокре покриття, м Сніг, м Лід, м
60 20,2 35,4 70,8 141,7
70 27,5 48,2 96,4 192,9
80 35,9 62,9 125,9 251,9
90 45,5 79,7 159,4 318,8

Початківцям та малодосвідченим водіям фахівці автошколи Авто-Дор наполегливо рекомендують не лише дотримуватися дозволеної швидкості, а й не відволікатися під час їзди на телефони та планшети. Гальмівний шлях залежить від машини, а ось час реакції залежить від постійного контролю водієм дорожньої ситуації.

Системи безпеки

Не завжди добре наявність ABS, EBD та інших електросистем. У погану погоду, на низькоякісних дорогах ці системи, навпаки, можуть «заважати» машині та водієві в керуванні нею та подовжують гальмівний шлях автомобіля.

Завантаженість машини

Чим більше вантажу везе авто, тим довшим буде його шлях. Крім того, при неправильному розподілі вантажу в умовах екстрених реакцій та аварійного управління ймовірно перевертання, перекидання та занесення ТЗ.

Як зменшити гальмівний шлях автомобіля

Вплинути на техпроцес із боку людини важко, але можна.

Регулярна перевірка

Найголовніше, що може зробити водій для зменшення дистанції – це довірити перевірку техстану автопрофі, і робити це регулярно. Особливо важливо стежити за справністю всіх елементів гальмівної системи. Зношені колодки, лисий протектор додають до довжини шляху смертельно небезпечні метри.

Безпечна швидкість

Про значення та вплив автошвидкості на шлях ми вже говорили вище.

Безпечна дистанція

Щоб встигнути загальмувати у разі виникнення небезпечних ситуацій, варто тримати правильну дистанцію. Фахівці вказують, що за 60 кілометрів на годину безпечна дистанція до транспорту попереду – це близько 60 м. Дуже сумно, що багато водіїв це зовсім не враховують.

Отже, гальмівний шлях автомобіля залежить від багатьох факторів та показників. Водій може вплинути на довжину гальмівної колії лише частково, але не варто нехтувати цим. Краще робити все можливе, щоб дороги були безпечними для всіх.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *