Чи знаєте ви, що таке швидкість руху автомобіля? З якою швидкістю і де можна їхати, щоб не порушувати правил дорожнього руху, і які штрафи за порушення швидкісних режимів?
Що таке безпечна швидкість руху автомобіля?
Це технічна характеристика. Покупці, які обирають собі нову легкову машину, цікавляться скільки максимально кілометрів на годину може розвивати автомобіль. Однак це не означає, що вони зможуть їздити з будь-якою швидкістю.
Величина допустимих швидкостей різних дорогах регулюється правилами ДД. І, на жаль, вони набагато нижчі, ніж можливості техніки. Але чому?
У ПДР України йдеться про безпечну швидкість – ту величину, за якої водій може керувати своїм МС та контролювати його у всіх ситуаціях. Ми писали про гальмівну колію, і про те, що від швидкості залежить необхідна дистанція для зупинки. Зупиняти машину потрібно буде перед перехрестями, на вимогу знаків, щоб не наїхати на пішохода або створити аварійну ситуацію. Якщо водій дотримується безпечного темпу руху, то все це зможе зробити практично без наслідків.
Перевищуючи дозволену швидкість, водій ризикує:
- Збільшується необхідна для екстреної зупинки дистанція. Для порівняння: на 50 км/година зупинка буде дорівнювати 25 метрам, а при 80 км/година – 55.
- Чи не встигає реагувати на обставини. Поки водій тільки зрозуміє щось зробити, він уже проїде метрів з двадцять.
- Зменшується кут огляду. Пішоходів, яких він мав помітити, на 80 і вище кілометрів на годину він може просто заздалегідь не побачити.
- Знижується керованість автомобіля.
Статистика невтішна – щороку українськими дорогами гине близько п’яти тисяч людей. За весну 2019 року у 35% серйозних ДТП причиною аварій стало саме тоді, коли перевищено швидкість руху автомобіля.
Інструктори автошколи Авто-Дор рекомендують своїм випускникам суворо дотримуватись правил ДД та не перевищувати вказані обмеження. Виграш часу, коли збільшується швидкість руху автомобіля не настільки великий, щоб ризикувати своїм життям та життям оточуючих.
Дозволені швидкості на дорогах України
Максимальна швидкість регулюється основними правилами ДД. Також вона обмежується у певних зонах та наказується дорожніми знаками. З іншого боку, керуючий ТЗ зобов’язаний дотримуватися такого темпу руху, у якому він встигає зреагувати будь-які перешкоди чи дорожні ситуації.
Максимальні значення
Які ж граничні швидкості дозволені правилами руху України?
- У населених пунктах (містах, селах тощо, незалежно від розмірів) – 50 км/год.
- У особливих місцях – пішохідні, житлові ділянки доріг (вони позначені спеціальними знаками) – 20 км/год.
- За містом, поза населеним пунктом:
- Легкові та вантажні авто, якщо водій зі стажем понад 2 роки, на автомагістралях 130 км/год, на облагороджених дорогах з роздільними смугами – 110 км/год. На інших дорогах швидкість руху автомобіля повинна бути не більше 90 км/год.
- Якщо керуючий МС – новачок, з досвідом їзди до двох років, то йому на всіх дорогах можна рухатися не більше ніж 70 кілометрів на годину.
- Автобуси – 90 км/година, якщо везуть дітей – до 80 км.
- Легкова машина із причепом – до 80.
- Вантажівки з людьми у кузові, мопеди – до 60.
Буксирування несправної машини дозволено за 50 кілометрів на годину.
Незалежно від дозволених швидкісних режимів, водій не повинен перевищувати максимальне значення для свого ТЗ. Цю величину вказують на характеристики авто.
Штрафи
Якщо раніше в правилах було розписано перевищення швидкостей на 20 кілометрів та відповідні штрафи, то зараз є лише дві величини: підвищення на 20 та на 50 кілометрів вище за дозволену:
- Перевищення більше, ніж на двадцять кілометрів на годину – мінімальний штраф 255 гривень.
- Якщо швидкість руху автомобіля вища, ніж дозволено на цій ділянці, на 50 км/година – 510 гривень.
Але якщо при цьому було створено аварійну ситуацію, штраф збільшується до 680. Також можуть позбавити прав на строк від півроку до року.
Хороший водій намагається дотримуватись дозволеної швидкості руху автомобіля. Він це робить не тільки через страх отримати штраф, але й керуючись бажанням убезпечити себе та інших людей у дорозі. Ми сподіваємося, що кількість таких водіїв лише збільшуватиметься на наших дорогах.