Звуження дороги часто зустрічається на шляху водія в наших реаліях. Як правильно проїжджати такі ділянки і хто має поступатися?
Відповідно до ПДР
У правилах дорожнього руху України згадуються три варіанти знака: звуження дороги ліворуч, праворуч та з обох боків.
Знаки встановлюються:
- за містом та населеними пунктами – за 150-300 метрів до початку вузької ділянки;
- у населених пунктах – за 50-100 метрів;
- можуть ставитися і інших відстанях, але тоді дистанція на початок складної частини дороги вказується додаткової табличке.
Дорожній знак може бути постійним або тимчасовим для проведення дорожніх, ремонтних, прибиральних робіт або в інших випадках. Тимчасовий знак виконаний на тлі жовтого кольору та має перевагу перед постійними знаками.
Знак може бути доповнений спеціальною розміткою.
Сам знак Звуження дороги – це червоний трикутник із зазначеними смугами. Залежно від того, яка смуга «зникає», з того боку і буде вказана кривою. Інтуїтивно зрозумілий знак.
Проїжджати такі ділянки рекомендується на більш низькій швидкості, що часто примусово обмежують додатковими вказівками.
Хто поступається, якщо звуження дороги
Помітне зменшення смуг, до однієї – це і є звуження дороги. Тому чітко треба з’ясувати, хто пропускає, а хто проїжджає першим.
Помітивши знак, треба звільнити смугу, на якій буде перешкода (або якої взагалі не буде). Водію треба поміняти смугу на сусідню, якщо:
звуження дороги праворуч, то в ліву;
ліворуч – то правіше;
дорога зменшується по обидва боки, всі водії починають перебудовуватися в середню.
Інструктори автошколи Авто-Дор нагадують, що при перебудові треба спершу пропустити всіх, хто проїжджає своєю смугою. Звичайно, іноді можна чекати нескінченно, але тоді запрацює водійська взаємодопомога: через кілька машин бажаючого вбудуватися в ряд, пропустять. Звісно у разі, якщо він висловив своє бажання покажчиками повороту. Якщо впустили в ряд – варто подякувати аварійці.
За негласним правилом, якщо автомобілів багато і треба всім вишикуватися в одну смугу, то машини збираються в ряд «через одну».
Першим проїжджатимуть вузьку ділянку ті автомобілі, які не перебудовувалися, а вдало опинилися у правильній (вільній) смузі. Інші всі повинні поступатися їм дорогою і перебудовуватися.
Якщо залишилася одна смуга
Буває, що на дорозі залишають зовсім одну смугу для всього руху. Хто повинен тоді поступитися?
Основне правило таке: з чийого боку є звуження дороги, той пропускатиме зустрічних. Якщо утворився затор, і багато машин зібралося з обох боків – тоді знову ж таки включається взаємоввічливість. Автомобілі, які змушені відстоюватись, пропускають свідомі.
Бувають не чітко зрозумілі звуження дороги, де:
- немає знаку;
- смуга зайнята лише частково;
- немає розмітки;
- безладно припарковані машини.
Тоді водіям треба самі орієнтуватися, як проїжджати вузьку ділянку. Але варто мати на увазі, що з’ясування «хто має рацію», якщо сталося ДТП, все одно будуватиметься на правилах ДД. Якщо є перешкода на тій смузі, в якій їде авто, то водій повинен його об’їхати, перебудовуючись і пропускаючи всіх інших. Навіть якщо доведеться довго чекати.
Отже, звуження дороги – не рідкість на автомобільній колії, тому треба знати, як проїхати вузьку ділянку, не створюючи аварійних ситуацій. Якщо перешкода на вашій смузі руху, потрібно пропускати всіх, хто не перебудовується, а потім змінювати смугу і проїжджати самому.