Крім усіх відомих білих та помаранчевих ліній, на дорогах України зустрічається й жовта розмітка. Яка вона буває, що пропонує і забороняє?
Розмітка на дорогах
У складній комплексній системі дорожніх знаків та розмітки розібратися не так легко, особливо якщо починаєш вивчати ПДР з нуля. Однак, досвідчених водіїв, звичних до одного виду дороги та розв’язок, якими вони часто їздять, іноді теж можна здивувати.
Розмітка буває двох видів:
- Вертикальна – всілякі стовпи, стовпчики.
- Горизонтальна, що наноситься на покриття.
Горизонтальна якраз і буває різних кольорів (в Україні з 2013 року):
- Білого кольору – звичайна «стандартна» дорожня розмітка, яка повідомляє водієві, як розміщені смуги, як повертати на перехрестях, де зупинятися перед світлофорами та інші випадки.
- Помаранчевого кольору лінії наносять лише певний час. Цей варіант має пріоритет перед іншими знаками та розміткою, часто супроводжується тимчасовими (також жовтими) дорожніми знаками.
- Синю вузьку суцільну лінію зустріти можна рідше – означає дозволені місця для паркування на проїжджій частині.
- Червоними лініями (біло-червона «зебра») виділяються найнебезпечніші ділянки дороги, наприклад, переходи, де переходять сліпі; якщо дорогу перетинає велосипедна доріжка.
- Жовтого кольору працює як «додатково-інформаційна», спеціально привертає увагу водія до важливих моментів.
Що саме виділяють жовтим – розглянемо нижче.
Що означає жовтий колір
Це колір досить яскравий, помітний, його важко пропустити. Тому їм позначають особливі місця:
- небезпечні дорожні ділянки;
- стоянки;
- зупинки громадського транспорту;
- поділ смуг;
- пішохідні переходи.
Якщо порушено вимоги, які наказує жовта розмітка, то штрафують за такі порушення серйозніше. Також можуть примусово евакуювати автомобіль на штрафмайданчик. Забирати з неї машину буде складно.
Фахівці автошколи Авто-Дор наполегливо рекомендують водіям дотримуватись вимог розмітки незалежно від її кольору, оскільки це запорука безпеки на дорогах для всіх.
Жовта розмітка: види
В Україні є такі варіанти ліній:
- Суцільна. Як і «білий» варіант, цю лінію не можна перетинати і найчастіше вона позначає місця, де не можна зупинятися, стояти. Часто її дублює знак, який забороняє зупинку. Наносять її вздовж тротуарів, бордюрів або їх верхом.
- Зигзагом позначають зупинки маршрутних транспортних засобів, причому вони можуть бути як біля тротуару, так і на дорозі, якщо трамвайні колії йдуть між потоками машин. Тут можна зупинятися тільки для висадки пасажирів, якщо водій не заважає руху громадського транспорту. Заборонено розвертатись, а також їздити заднім ходом. Зона, на якій не можна паркуватися – 15 метрів до початку зигзагу та 15 метрів після.
- Уривчаста лінія, як і білий аналог, дозволяє припиняти її для маневрів, зупинятися біля тротуару для висадки пасажирів, розвантаження. Однак залишати машину (тобто паркувати) не можна. Можна почитати різницю між зупинкою та стоянкою тут. Таку лінію наносять уздовж бордюру або по самому бордюрі. Крім цього, уривчаста жовта розмітка використовується також для:
- поділу потоків машин;
- позначення автобусних (іншого громадського транспорту) зупинок, якщо люди чекають на транспорт на узбіччі або тротуарі;
- подвійна уривчаста наноситься по межах реверсивних смуг руху.
Також жовтими смугами додатково позначають важливі ділянки дороги, тому що до них потрібно привернути увагу. Наприклад, вона привертає увагу водія до нерегульованих пішохідних переходів. Особливо якщо на них трапилася підвищена кількість ДТП.
Водіїв за стоянку у недозволеному місці, якщо воно зазначено жовтою яскравою лінією, та перетин суцільний карають сумами від 510 до 680 гривень залежно від тяжкості порушення.
Для тих, хто їздить багато, жовта розмітка не є чимось незвичайним:
- Суцільну лінію перетинати не можна.
- Уривчасту можна використовувати для маневрів, зупинок.
- На ділянках, позначених зигзагом, можна висаджувати пасажирів, якщо це не заважає руху маршрутного транспорту.
Всім водіям треба це знати.