Під час отримання посвідчення до водіїв висувають високі вимоги, оскільки вони відповідають за ситуацію на автотрасі. Одна з таких умов – перевірка зору для водіїв. У чому суть цієї процедури та як до неї підготуватися?
Навіщо проводять обстеження?
Спотворене відчуття кольору або колірна сліпота ускладнює, а в деяких випадках навіть виключають можливість для людини займатися певним видом діяльності. Наприклад, людям, які страждають від дальтонізму, заборонено керувати транспортними засобами, оскільки вони не здатні адекватно сприймати світлофори, дорожні знаки. Колірне сприйняття здатне змінюватися з роками, тому перевірка зору для водіїв обов’язкова не лише при отриманні прав, а й протягом усього часу керування транспортним засобом (раз на десять років).
Суть процедури
Перевірка зору водіїв – тестування, від результатів якого залежить отримання прав. Вони фіксуються у сертифікаті. Там вказується два показники: відчуття кольору і гострота зору.
Тест на сприйняття кольору проводять за поліхроматичним таблицям перевірки зору Рабкіна. Ці таблиці є 27 малюнків із зображенням цифр або геометричних фігур, складених з різнокольорових гуртків. Якщо людина з нормальним відчуттям кольору, вона з легкістю розрізнить ці картинки для водіїв, а ось дальтонік побачить зовсім інше. Наприклад, людина з дальтонізмом може побачити коло замість трикутника або цифру два замість одиниці.
Перевірка зору водія проводиться такими способами:
- З використанням таблиці Сівцева. Це всім відома таблиця, яку можна побачити в окуліста із 12 рядками літер різної висоти. Під час обстеження відходять п’ять метрів від таблиці. Потім по черзі заплющують очі, озвучуючи букви, на які вказує лікар.
- За допомогою таблиці Головіна. Вона схожа на попередню, але замість літер на ній намальовані кола з розривами з різних боків. Перевірений має визначити розташування розривів.
Встановлені вимоги
Для тих, хто керує легковим транспортом, вимоги є мінімальними. Показники гостроти кращого ока – не менше 0,6, а найгіршого – мінімум 0,2. Ці вимоги поширюються і власників мотоциклів. Однак якщо у випробуваного зряче лише одне око, то його гострота має бути 0,8 або більше.
Найвищі показники мають бути у водіїв, які займаються вантажними перевезеннями або регулярно транспортують людей. У такому разі гострота зору на найкращому оці має бути не менше 0,8, а на гіршому – 0,4. Ще один параметр – кругозір, показник якого має бути 20 і більше градусів.
Відмова у отриманні посвідчення
Після всіх обстежень офтальмолог видає сертифікат, згідно з яким людині дозволяється або навпаки забороняється водити. Відмовлять у видачі заповітної скоринки, якщо:
- показники нижче за встановлені;
- виявлено дальтонізм, різні види глаукоми;
- присутні запальні захворювання, які потребують хірургічного втручання;
- виявлено диплопію (подвійний зір або роздвоєння);
- виявлено відшарування сітківки;
- існують якісь патологічні зміни, які заважають нормальній бачити;
- за останні три місяці було проведено якісь хірургічні маніпуляції на очах.
Підготовка до обстеження
Гострота зору значно погіршується, якщо цьому передувала багатогодинна робота, фізичні навантаження, а також втома, короткий відпочинок, поганий сон. Тому, перш ніж вирушати на обстеження, потрібно підготуватися та обов’язково відпочити. Фахівці дають такі рекомендації:
- Перевірка зору для водіїв має відбуватися у першій половині дня, найкраще вранці. Тому важливо добре виспатися.
- За 3-4 дні до тестування не варто напружувати очі. Якщо зменшити час за комп’ютером, менше дивитись телевізор, читати книги – ви краще пройдете тест.
- Буде добре, якщо вдасться пройти обстеження одразу після відпустки, коли весь організм, а також очі чудово відпочили.
Перевірка зору водіїв – обов’язкова процедура. Під час навчання фахівці автошколи Авто-Дор не лише навчать водити, а й дадуть усі необхідні рекомендації для успішного проходження медичної перевірки.