У великих містах водії можуть багато часу проводити у пробках. Це не тільки набридає, а й завдає маси неприємних ситуацій. Деякі автомобілісти ризикують і виїжджають на узбіччя, щоб швидко подолати перешкоду. Однак такий маневр заборонений, а іноді й небезпечний. Варто чітко з’ясувати, коли прийнятна їзда узбіччям і чи може за це оштрафувати поліція.
Що вважається узбіччям
Отримуючи посвідчення водія, доводиться вивчити всі правила дорожнього руху. Це знадобиться не тільки для складання іспиту, а й для подальшого життя. Автошкола Авто-Дор ретельно готує майбутніх водіїв, щоби у них не виникало жодних труднощів на дорогах. Під час вивчення теорії та практики курсанти зокрема обговорюють різні визначення. Отже, як трактують це поняття правил дорожнього руху?
У першому розділі правил дорожнього руху прописано, що узбіччя – це спеціальний майданчик. Вона завжди прилягає до проїжджої частини, але не є її складовою. Як правило, має відмінне від дороги покриття або відокремлюється спеціальною розміткою.
Уздовж потрібна для того, щоб по цій території могли пересуватися пішоходи та велосипедисти. Практикується таке у випадках, коли немає тротуарів. Також на ній можуть зупинятися або паркуватись машини.
Чому заборонено виїжджати?
У 9 главі правил дорожнього руху прописано, що їзда узбіччям заборонена. Цією територією що неспроможні пересуватися ніякі види механічних транспортних засобів. Крім цього, водій не має права виконувати маневри, для яких буде потрібний заїзд на узбіччя. Винятками є паркування, зупинка та неможливість розвороту без застосування цієї території.
Їзда по узбіччі забороняється з таких важливих причин:
- Машина може створити аварійну ситуацію під час переїзду з асфальтованої дороги на інший вид покриття (наприклад, гравій).
- Об’їжджати пробки по зустрічній узбіччі – це не тільки нечесно по відношенню до інших водіїв, а й небезпечно. Через такі маневри можуть виникнути проблеми із законом та серйозні конфлікти з іншими водіями.
- Їзда на узбіччі створює загрозу для життя пішоходів або велосипедистів, які пересуваються цією територією правомірно.
- При виїзді на прилеглу до дороги територію машина піднімає хмару пилу. Це може заважати видимості інших авто і знову-таки створювати аварійну ситуацію. Крім цього, водії та пасажири машин, які стоять у пробці, вдихатимуть пил.
- Їзда по узбіччі може призвести до пошкодження інших транспортних засобів, які припарковані на цій ділянці. З цієї причини можна не лише отримати штраф, а й згодом відшкодовувати збитки іншим власникам машин.
Усі ці пункти демонструють, що їздити узбіччям категорично забороняється. Не треба сподіватися, що вдасться уникнути покарання. Водій має думати насамперед про свою безпеку. Поспіх і ризик – погані союзники водіїв.
Для кого і коли прийнятно пересування узбіччям
Вже зрозуміло, що узбіччям можуть вільно пересуватися пішоходи та велосипедисти. Але, крім них, є умови для пересування деяких транспортних засобів.
Тихоходи та спецавто
Законом дозволяється їзда узбіччям таким учасникам дорожнього руху:
- Велосипедисти, яким виповнилося 14 років. Це можливо за умови відсутності спеціальної доріжки.
- Особи, які керують мопедом або гужовим візком.
- Тихоходи, які не можуть розганятися на високі швидкості (понад 30 км на годину).
- Вантажні машини, яким треба здійснити навантаження або розвантаження (якщо немає для цього іншої території, крім узбіччя).
- Електричні транспортні засоби невеликих розмірів, наприклад, гіроскутери, самокати, сигвеї.
- Транспортні засоби комунальних та дорожніх служб, які на цей момент виконують свою роботу.
- Спеціальні служби, наприклад, швидка допомога чи поліція.
Всі ці транспортні засоби мають право заїжджати на територію, що прилягає до дороги за певних умов. Ці дії не порушуватимуть правила дорожнього руху.
Звичайні автомобілі
Також варто розібрати докладніше ситуації, в яких рядовий водій звичайного автомобіля все ж таки має право заїжджати на узбіччя:
- Машину можна зупинити чи припаркувати, якщо це не створить аварійної чи некомфортної ситуації для інших учасників руху.
- Водій може розвернутися, але тільки у випадку, якщо проїжджої частини недостатньо для такого маневру.
- На вузькій дорозі один автомобіль може заїхати на узбіччя, щоб пропустити зустрічну машину.
- Якщо машина раптово зламалася і потребує ремонту, то можна зупинитися в найближчому зручному місці. Тобто у разі аварійної чи вимушеної зупинки.
Однак, будь-якій ситуації потрібно переконатися, що ці дії не заважатимуть пішоходам чи іншим машинам.
Їзда по узбіччю та штрафи
Порушення правил дорожнього руху тягне за собою покарання – водію виписують штраф. У пункті 11.13 правил дорожнього руху України зазначається, що автомобіль не може пересуватитися по узбіччі, тротуарам або доріжкам для пішоходів та велосипедистів. Тому їзда узбіччям обійдеться водієві 255 гривень. Ця сума розрахована як п’ятнадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян нашої країни. Такі заходи прописані у статті 122 частини першої КУпАП.
Деякі водії заїжджають на територію, що прилягає до дороги, щоби припаркувати авто. Ця дія не заборонена у випадку, якщо для руху пішоходів залишається територія розміром два метри.
Також потрібно сплатити 255 гривень при скоєнні обгону з використанням узбіччя. Якщо ж машина рухається лівою частиною дороги, тобто виїжджає на смугу зустрічного руху, то штраф буде більшим. Окрім цього, водія можуть позбавити прав на строк до шести місяців.
Чи можна заперечити штраф після фіксації на відео
Часто на трасі встановлюють камери, що фіксують порушення. Заперечити відео важко. Про це повідомляють юристи. Однак, є все ж лазівки, знаючи які, можна спробувати довести свою невинність:
- Немає чіткої смуги розмежування між трасою та узбіччям.
- Вимушена зупинка або заїзд на узбіччя (аварійна ситуація). При цьому на камері має бути видно, що водій увімкнув аварійку.
Звичайно, посперечатися з представниками закону під час відеофіксації буде вкрай складно, цей процес займе багато сил та часу.
Порушення правил дорожнього руху загрожує штрафами та позбавленням прав. До заборон відноситься і їзда узбіччям, до якої часто вдаються для об’їзду великих заторів на дорогах. Будьте уважні на дорозі та не порушуйте ПДР.