Водій у дорозі має бути готовий до будь-яких ситуацій. Якщо раптом зненацька відмовили гальма, то не треба панікувати. Є багато способів загальмувати навіть якщо гальмівна система не функціонує. Знати всі варіанти та вміти ними користуватися має кожен автомобіліст, щоб на трасі не сталася автомобільна аварія.

Чому гальма відмовляють

Новачки за кермом бояться непередбачених ситуацій на дорогах. Велика небезпека чатує на водія, коли у машини раптово відмовили гальма. Інструктори автошколи Авто-Дор розбирають на лекціях різні обставини, які чекають на майбутніх автомобілістів. Обговорюється й те, чому може відмовити гальмівна система транспортного засобу.

Система гальм є двома замкнутими контурами, які несуть відповідальність за два колеса. Якщо поломка тільки в одному з контурів, водій все ще зможе загальмувати. Але якщо відмовить вся система, виникає екстремальна ситуація, яка може спричинити серйозну аварію. Через пошкодження каналів гальмівна рідина почне витікати. Тоді гальмівний циліндр не щільно підтискатиме колодки в момент натискання на педаль гальма.

Іноді буває, що гальмівну систему ушкоджують якісь предмети ззовні. Простим прикладом може бути блокування педалі гальма сторонніми речами: впала на підлогу банку з-під напою, іграшка, коробка, інші тверді предмети. У будь-якому випадку поломки або некоректної роботи педалі гальма, заспокойтеся і згадайте всі способи екстреного гальмування.

фото когда отказали тормоза

Відмовили гальма: способи зупинки авто

Коли на трасі відмовили гальма і немає часу з’ясовувати, чому це сталося, терміново потрібно вживати заходів. Розглянемо методи гальмування авто без участі гальмівної системи.

Двигуном

Водії знають про прийом гальмування двигуном. Застосовуйте його, якщо раптово у дорозі відмовили гальма. Суть такого маневру в тому, щоб плавно знижувати швидкість перемикання передачі з більшою до меншої. На машині з МКПП зробити це легше, ніж на автоматі.

На механіці зчеплення вичавлюйте плавно і не тривалий час. Також слідкуйте за показаннями тахометра. Стрілка цього приладу повинна переміщатися на червоні позначки.

Різко переходити на першу чи другу передачу з п’ятою чи четвертою не можна. Гальмування має відбуватися поетапно.

У випадку з АКПП потрібно одразу перейти в ручний режим. Потім слідуйте тому ж алгоритму, що і на механіці. Загалом, кожне авто з АКПП може поводитися по-різному. Тому водій має вивчити інструкцію до свого транспортного засобу.

Контактне

Такий вид гальмування можна застосовувати лише у крайніх випадках. Якщо життю водія та пасажирів нічого не загрожує, то можна спробувати сповільнитися притискаючись до узбіччя. При цьому важливо контролювати процес, оскільки машина може змінити напрямок руху. У випадках, коли необхідно терміново загальмувати, перешкодами можуть виступити такі предмети:

  • щільно насаджені чагарники;
  • взимку – кучугури;
  • паркани або відбійники;
  • стовпи, у тому числі ліхтарні;
  • зупинки для громадського транспорту;
  • інші автомобілі (краще вантажні).

Гальмування про перешкоду потрібно робити акуратно. Переконайтеся, що поблизу немає людей, і маневр не зашкодить іншим учасникам дорожнього руху. В екстреному випадку краще зашкодити машині, ніж ризикувати життям людей.

Ручником

Метод гальмування за допомогою ручника застосовують також у крайніх ситуаціях. Часто його поєднують разом із гальмуванням двигуном. Якщо розпочати такий маневр на великій швидкості, то авто може занести, оскільки колеса миттєво блокуються. Тому потрібно намагатися почати знижувати швидкість, перемикаючи передачі.
Гальмувати ручником потрібно поступово, без різких ривків. Водій повинен плавно збільшувати зусилля, які докладає до важеля.

фото тормозить ручником

Перебудова

Ще один спосіб гальмування, про який знають деякі водії, перебудова зі смуги в смугу. Це також небезпечний маневр, який у жодному разі не можна здійснювати на високих швидкостях. Бажано також, щоби на трасі не було великого потоку машин. Як тільки траєкторія транспортного засобу почне змінюватися, опір машини зросте і почне уповільнювати хід. Є й небезпека такого маневру – можливість створити на дорозі аварійну ситуацію.

Поради автошколи Авто-Дор

Можна застосовувати всі способи, але досвідчені водії віддають перевагу гальмування двигуном, оскільки цей маневр найбезпечніший і зробити його найпростіше. При відмові гальмівної системи:

  • Не впадайте в паніку, тому що тоді людина не міркуватиме тверезо і не зможе прийняти оптимальне рішення
  • Не можна глушити двигун. Якщо зробити це, то машина не зупиниться, а ситуація стане ще гіршою.
  • Не намагайтеся з’ясовувати причину відмови гальма під час руху дорогою.

Тільки після зупинки машини починайте визначати причину виникнення несправності та аналізувати аварійну ситуацію.

Профілактичні заходи

ДТП на дорогах часто трапляються і через те, що в машині відмовляють гальма. Потрібно знати, як зупинити машину у такому разі. Однак найкраще не допускати таких ситуацій. Візьміть за правило регулярно проводити технічний огляд машини. На СТО фахівці перевіряють усі характеристики, у тому числі роботу системи гальмування.

фото авто на сто

Є також деякі моменти, які вказують на майбутню відмову гальм:

  • так звана порожнеча, яка може виникати і потім пропадати при натисканні на педаль гальма;
  • довжина ходу педалі змінюється;
  • з’являються характерні калюжі під автомобілем (після того, як транспортний засіб зупиняється).

Як тільки ви помічаєте одну із цих ознак, протестуйте гальмівну систему вашої машини.
Водій може самостійно тестувати гальма. Перед тим, як почати швидкий рух, спробуйте зупинити ТС після набору невеликої швидкості. Якщо експеримент пройшов вдало, сміливо продовжуйте рух.

Дорогою важливо прораховувати подальші дії. І якщо раптом відмовили гальма, то ви матимете час для здійснення деяких маневрів екстреного гальмування.

Тепер кожен водій знає, що робити, коли раптово відмовили гальма. Паніка точно не допоможе вийти сухим із ситуації. А це означає, що необхідно застосовувати накопичені знання та намагатися зупинити машину одним із розглянутих нами способів. Найкраще, звичайно, не допускати відмови гальм. Ставтеся до машини дбайливо. Намагайтеся рухатися плавно та спокійно. Це дає можливість автомобілю довше прослужити.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *