Вирушаючи в нічну або тривалу подорож на машині, слід пам’ятати, що втома і сон водія за кермом загрожують серйозними наслідками. Варто знати, як під час руху водієві не заснути за кермом та як вчасно перемогти сон.
Подорож на машині: спати треба, але не за кермом
Сон – це і фізіологічна потреба людини і генетично усталена звичка до нічного відпочинку. Звичайно, втомлений організм здатний якийсь час не спати, але монотонна дорога здатна приспати будь-кого. Дані статистики свідчать, що саме сон за кермом є причиною чверті всіх серйозних ДТП, що трапилися.
Як зрозуміти, що засинаєш:
- помічаєш свої моргання – як правило, людина не звертає на них уваги;
- помножити 13 на 5, не сонна людина зробить це швидко;
- бачиш кумедні речі, наприклад, як стовпчики перебігають дорогу;
- пасажир здатний за дивними відповідями та загальмованістю у розмові зрозуміти, що водій на межі засипання.
Якщо ви виявили у себе хоча б один із симптомів – терміново вживайте заходів!
Способи як не заснути за кермом
Відповідальні водії та далекобійники, збираючись у подорож на машині у темний час доби намагаються зробити таке:
- добре виспатися вночі напередодні від’їзду;
- поспати безпосередньо перед виїздом;
- не переїдати перед поїздкою;
- спланувати маршрут, продумати шляхи зупинок та ночівель, дотримуватися режиму відпочинку та неспання.
Тисячу кілометрів проїхати складно навіть досвідченому водієві, а початківцю не варто перевищувати межу 500 кілометрів за добу.
Що ж зробити, якщо хочеться спати за кермом прямо в дорозі:
- Щоб уникнути споглядання монотонного дорожнього полотна, варто перемикати увагу, рахувати стовпчики, машини, дивитися на всі боки – звичайно, з дотриманням усіх правил безпеки.
- Зупинити машину та розім’ятися. Сон, як рукою, зніме, якщо на свіжому нічному повітрі зробити легку зарядку.
- Якщо немає можливості зупинитися, зробити собі легкий масаж потилиці, вух, скронь, поплескати по щоках.
- Зняти взуття – деяким водіям це допомагає.
- Свіже повітря. У теплі та комфорті заснути легше, тому варто відкрити вікно або знизити градус в машині кондиціонером.
- Вмитися, випити води. Досвідчені водії знають що робити, щоб не спати і возять із собою пляшку води саме для вмивання.
- Взяти в дорогу легке перекушування. Змушуючи свій організм додатково працювати, відволікаємо його від сну. Найкраще насіння, горішки, цукерки, сухарики, жуйки – те, що можна постійно їсти і не наїдатися. Також добре в цьому випадку мати цитрусові – апельсини та мандарини. Ці фрукти тонізують: як запах, смак.
- Спілкування. Посадити пасажира поряд та обговорювати з ним цікаві теми. Водночас пасажир зможе помітити, що водія хилить у сон.
- Музика, аудіокниги. Цікавий сюжет книги, приємна ритмічна музика – все це може використовуватися для того, щоб вирішити проблему, як не заснути. Однак працює від сили 20 хвилин на годину.
- Співати. Гучно співати пісні та підспівувати солістам улюблених гуртів – гарний короткочасний варіант.
- Енергетичні напої. Також впливають по-різному. Можуть зняти сонливість, але мозок так і не включити. Крім того, це тимчасовий спосіб і більше 0,5 літра на добу такого засобу не слід вживати.
- Енергетичні пігулки – спеціально для водіїв. Діють аналогічно до напоїв, як тимчасова допомога.
- Прилад від засинання за кермом, сигналізатор втоми – технологічна новинка водіїв. Є прилад, що кріпиться на голову чи одягається на вухо. Принцип дії ґрунтується на тому, що обладнання реагує на зміну положення голови водія. Якщо водій почне спати, тоді голова його хилитиметься. Прилад відразу реагує і дає гучний сигнал і вібровплив, щоб розбудити водія. Також у деяких сучасних моделях автомобілів є вбудована у машину система контролю руху машини у смузі.
- Якщо зовсім не вдається скинути сон, тоді краще зупинитися і подрімати хвилин 15-20.
- Напої із вмістом таніну – кава, гарячий шоколад, міцний чай. З одного боку, це найлегший спосіб як не заснути за кермом уночі, але:
- Є 10% людей, на яких кава діє усипляюче.
- Не варто пити каву після їжі – ще сильніше захочеться спати.
- Ефект від міцної кави триває близько години.
- Кава + лимон – тонізує сильніше. Проблему як не спати тимчасово буде вирішено.
Переглянувши всі способи, можна зробити висновок, що найкращий засіб від сну за кермом – це бадьорий водій, що виспався. Тому варто планувати поїздку заздалегідь і дотримуватися плану, лише в окремих випадках вдаючись до екстрених заходів. Тоді будь-яка подорож на машині буде тільки на радість.