У відомому в усьому світі ізраїльському університеті, що має ім’я Бен-Гуріона, провели унікальний досвід. У цьому експерименті керування транспортним засобом довірили золотим рибкам. Результати досліджень виявилися справді феноменальними.
Як це було
Для цього унікального експерименту виготовили спеціальний акваріум розміром 35х35х28 см. Його встановили на платформу, оснащену кількома невеликими електродвигунами і акумуляторною батареєю. З додаткового обладнання використовували:
- комп’ютер;
- оптичний далекомір;
- веб камера.
За допомогою камери відстежувалося пересування рибок в акваріумі. Як тільки рибка починала рух, камера його фіксувала та посилала сигнал на відповідний електромотор. Якщо рибка не рухалася або знаходилася в центрі акваріума, рух рибомобіля припинявся.
Для проведення експерименту знадобилося 6 золотих рибок. Кожній з них було надано прямокутний полігон з розмірами 3х4 м. На одній із стін намалювали яскраву позначку, дотик якої винагороджувався кормом. Рибки досить швидко зрозуміли у чому справа, оскільки почали переміщатися у потрібному напрямку. Їхню поведінку контролювала камера, яка рухала всю платформу.
Навіть перенесення позначки на іншу стінку та встановлення перешкоди на шляху «рибомобіля» до заповітного корму не змогли зупинити ненажерливих золотих рибок. Як тільки вони бачили мету, безпомилково прямували до неї і захоплювали платформу.
У ході експерименту студенти та викладачі ізраїльського університету остаточно переконалися в тому, що золотим рибкам властива когнітивна здатність приймати правильні рішення в різних умовах. Ще одним відкриттям стало те, що у рибок достатньо інтелекту для отримання не властивих їм навичок. Здивувало також, як швидко рибки змогли навчитися керувати цим своєрідним автомобілем.