Сильні морози взимку – це звичне явище нашого кліматичного поясу. Тому українські автомобілісти завжди з хвилюванням чекають на холоди, бо потрібно вчасно підготувати свою машину до цього періоду. Якщо ви хочете, щоб автомобіль вийшов із зими без шкоди, то ставитись до цього потрібно дуже серйозно. Сьогодні фахівці автошколи Авто-Дор зібрали для своїх читачів корисні поради про те, які маніпуляції потрібно зробити з вашим авто у мороз.
Авто в мороз: що потрібно знати
“Любиш кататися – люби і саночки возити” – це прислів’я якнайкраще описує підготовку автомобіля до морозних днів. Причому робити це потрібно заздалегідь, тому що зима завжди приходить зненацька. Згубний вплив сильного холоду на функціонування більшості систем машини доведено в ході багатьох практичних випробувань. Фахівці стверджують, що за низьких температур знос деталей зростає в 10 разів у порівнянні з теплим періодом. Визначимо те, що страждає насамперед:
- Пластик стає крихким. Хоча пластикові деталі переважно знаходяться в салоні, вони все одно охолоджуються. Тому з ручками на дверях, підрульовими перемикачами, важелями та іншими дрібними елементами із пластику потрібно поводитися акуратно. Також у морозну погоду часто ламаються бризковики та підкрилки.
- Гума твердне. Гума присутня не тільки на шинах і двірниках, а й у внутрішніх системах автомобіля (як прокладки, патрубки, сайлентблоки). На морозі матеріал втрачає свої властивості, покривається тріщинами.
- Рідини застигають і стають в’язкими. Навіть самі морозостійкі рідини можуть загуснути, що може призвести до нанесення великої шкоди багатьом механізмам і вузлам. Це стосується масла у двигуні та коробці передач, гальмівної рідини, мастил.
Також не забуваємо про намерзання снігу і льоду на стеклах і по всьому кузову, холодний салон і акумулятор, що постійно розряджається. Небезпеки чекають нас і на самій дорозі – ожеледиця, снігопади, замети.
Багато хто воліє не сідає за кермо в таких умовах. Однак це не завжди можливо – комусь потрібно на роботу, у когось інші термінові справи. Тому потрібно передбачати такі ситуації та правильно поводитися з авто у мороз.
12 порад від професіоналів
Висновки та рекомендації напрошуються самі по собі, виходячи з виділених першочергових проблем. Щоб полегшити роботу автомобіля за низьких температур і убезпечити себе від несподіваних поломок, слід дотримуватися таких простих правил:
- Обов’язково потрібно перевзутися на зимову гуму заздалегідь. У зимовому варіанті гума має вищий відсоток каучуку, що дозволяє їй залишатися еластичною за мінусових температур.
- Щоб зберегти акумулятор від зношування, зберігайте його при температурі не нижче -5 градусів. Якщо ваш автомобіль не стоїть у теплому приміщенні, акумулятор краще знімати. Не забувайте також його заряджати, навіть якщо він новий.
- Подбайте про утеплення капота. Для такої мети підійде повстяний утеплювач, який допоможе зберегти тепло двигуна до 4 годин.
- Для зими вибирайте максимально стійку незамерзаючу рідину для омивача, яку можна експлуатувати при -30 ℃.
- Якщо двері вашої машини відчиняються ключем, потрібно також заздалегідь змастити всі замки.
- Підготуйте різні засоби, які допоможуть позбутися намерзань на склі. Купуйте скребок, використовуйте суху ганчірку та спиртовий розчин, запасіться щіткою.
- Якщо заздалегідь знаєте, що буде низька температура, нанесіть на скла розчин проти зледеніння скла. Для цього можна застосувати суміш оцту та води у співвідношенні 3 до 1. Обробіть скло цим розчином на ніч. У такий спосіб очистити поверхню вранці буде легше.
- Не забувайте підняти двірники на лобовому склі, щоб вони не примерзли.
- Завжди заправляйте паливо із запасом, оскільки за низьких температур витрата збільшується.
- Подбайте і про підігрів салону. Це корисно не лише для вас, а й для пластикових деталей.
Ґрунтовна підготовка автомобіля до зими передбачає також проходження повного технічного огляду напередодні холодів. Замініть усі рідини в системах і переконайтеся у справності вузлів.
Рух авто в мороз
Заводити авто в мороз потрібно дуже дбайливо. Процес запуску двигуна потребує більшого терпіння, ніж зазвичай. Перша спроба не завжди може бути вдалою. Однак розряджати батарею, постійно прокручуючи стартер, не потрібно. Зробіть невелику паузу у своїх спробах – так можливість завестися збільшитися.
Перед початком руху автомобіль обов’язково потрібно прогрівати. Без цього виїжджати на авто у мороз справжній злочин. При цьому навіть сучасні моделі машин потребують прогріву. Як це правильно зробити, читайте в нашому матеріалі.
Починати рух теж слід у правильний час. Вимірювати його краще не хвилинами, а кількістю обертів. Коли показник впаде до норми (виходячи з технічних параметрів транспортного засобу), тільки тоді можна стартувати.
Враховуйте і те, що якщо рвонути з місця і відразу вибрати високу швидкість, всі попередні зусилля можуть зійти нанівець. Така запопадливість може стати причиною серйозних пошкоджень багатьох деталей. Тому рухатись потрібно максимально плавно, поступово прискорюючись. Перші 20 хвилин рекомендується їхати не більше 40-60 км/год.
Будьте готові до того, що після старту гальмівна система працюватиме не зовсім адекватно через зледеніння дисків та колодок. Тому потрібно акуратно поводитися з усіма педалями, поки їхній функціонал не прийде в норму.
Будьте уважні на дорозі, дотримуйтесь безпечного швидкісного режиму та стежте за дистанцією.
Уникнути необхідності робити всі ці дії можна тільки в тому випадку, якщо ви не експлуатуватимете авто в мороз. Або тепла та м’яка зима. Однак, таке рішення не буде найкращим для вашого транспорту. При цьому правильна експлуатація авто в мороз позбавить вас багатьох неприємностей. За допомогою наших порад ви можете підготуватися до майбутнього мінусу як слід.