У блозі автошколи Авто-Дор ми вже не раз розповідали про правила та умови експлуатації транспортних засобів у зимовий період. Сьогодні поговоримо про особливості використання палива. Його якість та властивості відіграють важливу роль у роботі багатьох систем автомобіля. Однак, коли йдеться про їзду в холодну пору, то треба розуміти, що бензин у мороз підбирають за конкретними параметрами.
Причини збільшення витрати
У прохолодну погоду двигун внутрішнього згоряння почувається комфортніше, оскільки холодне повітря покращує процес згоряння. Виробники навіть встановлюють спеціальні охолоджувачі для ДВЗ. У таких “прохолодних” умовах здавалося б витрата має зменшуватись. Але якщо йдеться про сильний мінус на градуснику, то така логіка не працює. Бензин у мороз швидше закінчується з наступних причин:
- Необхідність прогріву. Взимку двигун прогрівається набагато довше і у холодному стані споживає більше палива. Також, при короткочасних зупинках зазвичай машину не глушать, що впливає на витрату.
- Умови на дорозі Якщо траса засніжена або вкрита льодом, то водій частіше вдається до буксування або інших екстрених маневрів.
- Швидкість руху. У зимовий сезон їздити доводиться на мінімальній швидкості та знижених передачах, що провокує збільшення витрати.
- Завантаженість багажника. Холоди змушують значно розширити список обов’язкових речей у багажнику, тому навантаження на автомобіль зростає.
- Зимові шини. Шини з додатковими шипами мають вищий рівень зчеплення з поверхнею та опору, тому й енергії агрегату під час їзди витрачається більше. Які шини краще вибрати для зими читайте тут.
- Електроприлади. Нехай і не безпосередньо, але кількість витраченого палива впливає робота різних електроприладів (обігрівачі, вентилятори).
Крім того, що зростає витрата палива, машина також складніше заводиться. І те, який бензин у мороз ви використовуєте, грає не останню роль у процесі запуску двигуна. Безліч суперечок вибухнула між найпопулярнішими марками бензину – А-92 та А-95. Далі розберемося у ключових параметрах цих видів.
Які характеристики важливі?
Авто найчастіше розраховані на бензин 92 та 95. Саме ці класи переважно вказують виробники у правилах експлуатації машин. Багато хто досі помилково вважає, що цифра у маркуванні палива відповідає рівню його якості. Але це значення вказують на октанове число. І якщо це число вище, це зовсім не означає, що бензин кращий. Підвищення цього показника відбувається через використання спеціальних присадок, що ґрунтуються на сумішах спиртів та ефірів. Тобто, чим вище ця цифра, тим складніше бензину спалахнути через наявність цих складових.
![фото классы бензинов](https://auto-dor.com.ua/wp-content/uploads/2022/01/27-01-benzin-zimoy.jpg)
Літні та зимові види: що таке ДНП
Проте октанове число – це визначальний параметр під час виборів палива. Згідно з міжнародним стандартом існує також параметр сезонності. Це не дивно, тому що всі інші рідини у різних системах авто обов’язково мають зимові варіанти. У цьому розрізі для бензину визначальним вважається показник тиску насиченої пари (ДНП). У європейському стандарті, виходячи з кліматичних особливостей, виділяється три класи леткості, які маркуються таким чином:
- літні – A, B, C;
- міжсезонні – C1 та D1;
- зимові – D, E, F.
У цьому нормативному документі також зазначено числові показники. Якщо у літніх випадках цифра ДНП становить 45-80 кПА, то в зимових – 60-100 кПА. Це означає, що зимовий бензин у мороз має більше випарів, а отже в охолодженому двигуні займання суміші палива та повітря відбуватиметься швидше та легше. Тобто на зимовому варіанті завести агрегат буде набагато простіше. Однак важливо враховувати, що використання зимового палива у літній період вкрай небажане. У такому разі пальне холодного сезону виділяє більше випарів та сильніше забруднює атмосферу.
В українському стандарті, який регламентує вимоги до різних видів палива, не передбачено окреме маркування, яке б означало його сезонність. Але показник ДНП є у характеристиках бензину, які прописані в паспорті його якості. Цей документ обов’язково супроводжує кожну партію палива та закріплений у куточку споживача на всіх автозаправних станціях. Тому якщо ви купуєте зимове паливо, можете звернутися до оператора заправки, щоб дізнатися, який показник ДНП у конкретного бензину.
Бензин на морозі: що заливати в бак?
Насправді універсальних рекомендацій для всіх автомобілів у цьому питанні не існує. Виходячи з конкретних параметрів марок бензину (92 та 95), можна визначити їх якості в умовах мінусової температури. Так як октанове число 92-ї марки нижче, цей бензин в мороз більш ефективний. Але тут також не все так однозначно.
Насправді треба враховувати безліч інших нюансів. У посібнику з експлуатації автомобілів зазвичай вказано на якій марці палива авто може їздити без шкоди для всіх
х його механізмів. Тому треба дотримуватися таких правил:
- Якщо в посібнику вказано лише один тип палива, то саме його потрібно використовувати незалежно від сезону.
- Якщо виробник допускає варіацію різного класу бензину, то взимку підбирайте відповідну марку.
- Якщо машина довго перебуває в умовах низької температури, то можна використовувати 92, навіть якщо правилами прописано лише 95. Величезних збитків такий експеримент не завдасть, а машина заведеться легше. Але зловживати такими замінами не треба.
Вартість 95-го бензину вища не через більшу октанову кількість, а через більш високий рівень екологічності. Крім того, повертаючись до питання витрати, 95-й бензин все-таки економніший.
Найкращим рішенням у будь-якому випадку буде практика. Ви можете спробувати порівняти як реагує те чи інше паливо на низькі температури та як поводиться двигун. Виходячи зі своїх спостережень зробіть висновки, на якому бензині вам буде зручніше пересуватися взимку. Не забувайте враховувати поради виробників. Якщо ви готові провести такі експерименти, бажано на початку та в кінці сезону пройти техогляд, щоб оцінити стан двигуна та інших вузлів автомобіля. Так ви зможете визначити рівень впливу заміни палива або його відсутність.
Як бачите, зі стовідсотковою впевненістю важко відповісти на питання, який бензин у мороз краще. Але оцінивши всі фактори та обставини, ви зможете визначити найбільш підходящий варіант для вашого авто. Фахівці автошколи Авто-Дор зібрали та структурували для своїх читачів найважливішу інформацію з цієї теми. У нашому блозі публікується також багато інших корисних матеріалів для досвідчених та майбутніх водіїв.