Бічна дистанція між машинами – не менш важливий параметр, ніж відстань до автомобіля, що їде перед вами. Але про нього, на жаль, часто забувають, унаслідок чого виникають аварійні ситуації. Особливо актуальний цей показник під час обгону та на дорозі з кількома смугами в один бік. Фахівці автошколи Авто-Дор розкажуть про те, що таке бічний інтервал, як його розрахувати, а також чому потрібно його дотримуватись.
Бічний інтервал – визначення в ПДР
У Правилах дорожнього руху йдеться, що проміжок між авто збоку один від одного називається бічним інтервалом. Дотримання цього показника дозволяє здійснити роз’їзд з іншою машиною без зіткнень та подряпин.
Також у ПДР вказується, що водій зобов’язаний дотримуватись відстані, яка забезпечить безпеку як йому самому, так і іншим. Конкретних значень чи докладної інструкції там немає, тому на плечі водія лягає відповідальність за правильний самостійний розрахунок дистанції відповідно до наявної дорожньої ситуації. При цьому, хто керує автомобілем у крайній правій смузі, не потрібно контролювати бічний інтервал. Однак той, хто їде ліворуч, повинен рухатися, щоб не завдати незручності автомобілю праворуч.
Чи залежить вибір безпечної відстані від швидкості?
Достатня відстань дозволяє водіям вчасно відреагувати на нестандартну ситуацію, ухвалити ефективне рішення, щоб не сталося зіткнення.
Ключовий параметр, який впливає на вибір відстані між авто збоку, – швидкість транспортного засобу. Адже, якщо водій вирішив розігнатися, то інтервал потрібно збільшити. Крім швидкості, на правильне визначення бічної дистанції впливають:
- Особливі технічні показники, наприклад, збої у роботі важливих деталей.
- Погода. При поганій видимості та низькій зчіпці з дорожнім покриттям під час дощу, туману, снігу чи ожеледиці дистанцію слід збільшити.
- Стан асфальту чи іншого покриття. Якщо дорога відверто погана, то краще триматися подалі від автомобіля, що рухається збоку.
- Стан здоров’я водія. У разі головного або іншого болю, зниженої реакції через прийом певних лікарських засобів або сонливості вибирайте більший інтервал.
Якщо ви новачок, то краще рухатися зі збільшеним інтервалом до машин збоку. Тільки після того, як ви зможете брати до уваги всі обставини і не втрачатиметеся в складній обстановці, можна буде зменшити його до найбільш прийнятного. Поради для водіїв-новачків тут.
Безпечний проміжок
Розрахунок бічного інтервалу в першу чергу залежить від того, хто саме знаходиться поряд з авто. Від пішоходів або велосипедистів на краю проїжджої частини тримайтеся на відстані півтора-два метри. На велосипедистів звертайте пильну увагу, оскільки через вищу швидкість руху і непередбачуваних маневрів вони становлять небезпеку.
Якщо поряд з вами інші транспортні засоби, то оптимальна відстань до машини, яка рухається паралельно, становить два з половиною метри. Поряд з автопоїздом збільште дистанцію, тому що причіп часто заносить.
У містах та населених пунктах з підвищеним трафіком дотримуватися оптимальної відстані складно. Тому тут зменшіть швидкість. Обережність потрібна під час руху поруч із громадським транспортом чи великими вантажівками. Про оптимальну швидкість руху читайте тут.
У яких випадках краще збільшити відстань?
Чим довше ви їздите за кермом та спостерігаєте за діями інших водіїв, тим швидше ви отримуєте безцінний досвід. Ви вчитеся правильно реагувати на різні ситуації, наприклад грамотно розраховувати бічний інтервал. Особливо це важливо тоді, коли інші учасники дорожнього руху:
- здійснюють непередбачуваний маневр через ДТП перед ними або збоку від них;
- змінюють траєкторію руху внаслідок занесення;
- виконують дії, які провокують аварії, наприклад, різко гальмують.
Якщо відступ буде правильним, то часу вистачить оцінку ситуації. Ось ще кілька причин, з яких краще дотримуватися великої відстані від авто збоку:
- Низька якість покриття.
- Погана видимість.
- Недостатнє зчеплення з дорогою через специфічні метеорологічні умови.
- Бліле освітлення або його відсутність.
- Негативні зміни у самопочутті водія.
Недотримання необхідної дистанції карається штрафом. Також можливі випадки, коли треба буде компенсувати матеріальні збитки постраждалим. Найгірший варіант – неправильний відступ призводить до непоправних наслідків. Тому завжди дотримуйтесь правил дорожнього руху та дотримуйтесь оптимального бічного інтервалу.