Влітку гроза буває часто і може застати у дорозі. Тому автомобілістів хвилює таке: чи безпечно їздити машиною в грозу?
Що таке блискавка?
Перед тим, як з’ясувати, чи можна перебувати під час грози всередині автомобіля, варто розібратися з блискавкою. Що це таке і чому вона така небезпечна для людей?
Грозова хмара має заряджені частинки (електрони), які переміщуються з однієї частини хмари до іншої. Одна й та сама хмара буде заряджена позитивно там, де електронів більше немає. А інша його частина стане негативною там, куди електрони перемістилися. У цей час повітря всередині хмари змінює свою спрямованість і потоки повітря хаотично стикаються один з одним. Так виникає внутрішньохмарна блискавка.
У цей час поверхня землі заряджена позитивно, по крайнього заходу якась її частина. Якщо електричне поле досягло критичного значення, електрони всередині хмари з грозою почнуть прагнути до землі, щоб возз’єднатися з протонами. Саме в цей момент повітря здригається найпотужнішим розрядом. Це – блискавка “хмара-земля”.
Природа блискавки тепер ясна, але що робити автомобілістам під час такого природного явища?
Куди б’є блискавка?
Чому блискавка б’є у певні місця і як це впливає на те, чи можна їздити машиною в грозу?
Хмара має різні заряди вгорі та внизу. Але без сторонньої допомоги сильні розряди не виникнуть. Провідником виступають космічні промені. Вони формують канали іонізації, які роблять звані проходи у повітрі. Цими невидимими стежками і проходить розряд від хмари до землі. Ці доріжки зазвичай не можуть бути ідеально рівними, що формує ламану форму блискавки.
Відомо, що джерел іонізації може бути багато. Тому блискавка вдаряє в різні місця і предмети. Одним із таких джерел може стати і автомобіль. Через це машиною в грозу їхати небажано. Знаходиться всередині салону можна, але при цьому треба дотримуватись певних правил.
Машина може стати мішенню для блискавки. Кожен авто має моторний відсік, де працюють котушки запалювання. Вони генерують електромагнітні поля, які притягуватимуть розряд блискавки, оскільки стають продовженням провідного каналу. Окрім цього, вузли-споживачі електрики всередині машини теж залучають грозові потоки. До них належать система навігації, електричні обігрівачі, медіасистеми. Всі ці пристрої можуть іонізувати повітря, оскільки вони також генерують електромагнітні поля і заряджені частинок усередині них. Такі зони стають привабливим місцем для блискавки, і вона прагне з’єднатися з ними. Подумайте, чи потрібно їхати машиною в грозу чи краще перечекати негоду і убезпечити себе та близьких.
Чи є небезпека для тих, хто їде машиною в грозу
Інструктори та викладачі автошколи Авто-Дор на своїх заняттях намагаються максимально охопити всі аспекти водіння. Курсанти можуть ставити різні питання і отримують на них повноцінні відповіді. Деяким дійсно важливо обговорити, чи можна їхати на машині в грозу, чи потрібно ховатися тим часом десь в іншому місці, а не спокійно сидіти у своєму автомобілі.
Пряма небезпека від грози для водія та пасажирів авто мінімальна. Справа в тому, що кузов будь-якої машини може захистити всіх, хто знаходиться всередині. Він виступає закритою поверхнею, що проводить електрику. Тому кузов машини можна вважати клітиною Фарадея, яка захистить від електричного розряду.
Незважаючи на те, що блискавка майже не небезпечна для людей усередині машини, краще все ж таки не продовжувати рух. Помічено, що частіше блискавка б’є в автомобіль, що рухається, тому що його системи працюють. Так, наприклад, працюючий нагрівальний елемент біля заднього скла цілком може притягнути блискавку, тому що скло не проводить електрику і не відведе блискавку. Також існують непрямі небезпеки, які не дають їздити машиною в грозу:
- Під час грозового дощу доведеться їхати досить повільно через погану дорогу, оскільки покриття буде слизьким.
- Через скло водій не побачить дорогу так само добре, як у ясну погоду.
- Блискавка може вразити стовпи чи дерева поблизу авто, які впадуть на нього. Особливо актуально це для тих, хто припаркує машину під деревами під час грозової зливи.
Як поводитися під час грози
Коли гроза застала зненацька, а саме за кермом автомобіля, треба подумати про свою безпеку. Насамперед потрібно з’ясувати, наскільки далеко це природне явище від вас. Якщо блискавка видніється вдалині і не наближається, можна спокійно продовжити свій шлях і не боятися за своє здоров’я.
У випадку з грозовим дощем та частими блискавками неподалік – найкраще зупинитися. Чи можна сидіти в цей час усередині машини? Відповідь – так. Так буде безпечніше, ніж вийти надвір і почати кудись рухатися. Наймудріше рішення в цій ситуації – включити аварійний сигнал та дочекатися закінчення грози.
Є ще кілька порад, як убезпечити себе, якщо потрібно чекати чи їхати на машині в грозу:
- Через погану видимість під час дощу зупиніть машину. Треба з’їхати на узбіччя та обов’язково включити знак аварійки.
- Не можна зупинятися неподалік дерев, навісів, ліхтарів, масивних конструкцій для реклами та інших споруд, які можуть впасти на машину від удару блискавки.
- Категорично заборонено торкатися металевих предметів усередині машини (наприклад, зарядні пристрої, магнітофон або радіо, ручки та інше). Ця дія врятує ваше життя, якщо блискавка все ж таки вразить авто.
- Усі вікна, двері, люки треба зачинити, а антени зняти.
- Якщо їхати на машині в грозу вкрай необхідно, слід сильно зменшити швидкість. Це дасть можливість краще контролювати ситуацію та суттєво знизить ризик потрапити в аварію.
- Задійте фари далекого світла, які не тільки висвітлять дорогу, а й дадуть можливість іншим автомобілістам більш чітко бачити вашу машину.
- Найчастіше зупиняйтеся, тому що керувати транспортним засобом під час грозового дощу важко. Водієві потрібен невеликий відпочинок перед тим, як знову вирушити в дорогу.
Важливо завжди бути уважним під час руху у грозові дощі. Дотримуйтесь правил поведінки при поїздці на машині в грозу, і тоді небезпека мине вас і ваше авто.
Багатьом водіям незрозуміло, як поводитись під час грози всередині машини. Перечекати, зупиниться чи зовсім залишити авто? Тепер таких питань не виникне, бо ми розібрали усі важливі нюанси. Зберігайте спокій, тоді водієві та пасажирам вдасться впоратися з непростою ситуацією на дорозі, навіть із блискавкою.