Часта причина аварійних ситуацій на дорозі – неправильно розрахована припустима відстань між автомобілями. У правилах існують положення, які визначають, яка дистанція руху вважається безпечною. Фахівці автошколи Авто-Дор узагальнили інформацію з цього питання.
Що таке дистанція руху, від чого залежить?
Дистанція – це певної довжини проміжок між вами і автомобілями, що рухаються попереду або позаду. Потрібно відрізняти це поняття від близького за значенням інтервалу, так як останній означає відстань до транспортного засобу на суміжній смузі, тобто збоку від вас.
Вибір безпечного проміжку залежить від низки умов. Щоб розуміти від чого відштовхуватися, перерахуємо їх:
- особливості, стан вашого транспортного засобу;
- погода;
- місцевість, якість дороги;
- вантаж, що перевозиться;
- швидкість руху.
Коли говоримо про стан машини, маємо на увазі адекватне розуміння габаритів своєї машини та тривалості гальмівного шляху. Важливо і яким саме видом транспорту ви керуєте – легковим чи вантажним, оскільки це також визначає необхідну дистанцію. Кожен із параметрів диктує свої правила та різні положення вашого автомобіля вимагають по-новому оцінювати ситуацію.
У ПДР чітко не регламентована дистанція руху між авто, проте навчаючись в автошколі ви дізнаєтесь багато корисних практичних порад та негласних правил. За середньостатистичних обставин мінімальним проміжком вважається 3 метри або 2 секунди за часом.
Якою дорогою рухаємося?
Безпечна відстань у міських умовах та на заміських трасах – це різні показники. Якщо ми говоримо про керування в місті, то навіть найдосвідченіші водії часто губляться. Трафік на такій автодорозі значно інтенсивніший, а також передбачає постійні зупинки на світлофорах, перехрестях. Тобто гальмування чергуються з розгонами та стабільною швидкістю. Такий режим потребує особливої уваги. Рекомендується в цій ситуації дотримуватись дистанції в три метри (за сухою погодою). Але якщо ви новачок, проміжок краще збільшити від п’яти до восьми метрів. Однак вибирати надмірну відстань теж нерозумно, оскільки таке рішення спричинить перешкоди для інших учасників дорожнього руху.
Якщо ви потрапили в пробку, то рекомендують витримувати відрізок за два метри від інших авто. Вважається, що цього достатньо, щоб безпечно перебудуватись в іншу смугу. Потрібно стежити за розташуванням своєї машини щодо інших і при необхідності здійснити зупинку (на світлофорі або узбіччі).
На трасах поза населеним пунктом правило (3 м) теж зберігається за умови відсутності опадів та перешкод. Покриття заміських доріг часто буває не найкращим, тому дистанція руху в такому разі має бути збільшена. У правилах також зазначено, що водії, що рухаються зі швидкістю не більше 40 км/год, зобов’язані вибирати ту дистанцію, яка дозволить транспортним засобам, що йдуть на обгін, безпечно повернутися в свою смугу.
Дистанція руху в негоду
Найпоширенішою помилкою водіїв можна назвати неправильну оцінку відстані між автомобілями за несприятливих погодних умов. У різну пору року та за різної погоди розмір безпечної дистанції змінюється. Якщо асфальт мокрий, це не дозволить водієві рухатися з тим самим проміжком та швидкістю, що й у сонячний день. Щоб ви могли адекватно вибрати оптимальну тривалість ділянки шляху між ТС, потрібно визначити відповідні кліматичні явища:
- погана видимість (туман, невеликі опади) – 5-6 метрів;
- іній або порошу на дорожньому покритті – 6-7 метрів;
- ожеледиця або сильний сніг – не менше 7 метрів.
При цьому враховуйте той факт, що в нічний час відстань має бути більшою, навіть у звичайних умовах. Для зручності дистанцію можна виміряти за секунди.
Рекомендації спеціалістів Авто-Дор
Кожен водій має свої звички і по-своєму розраховує, яка дистанція руху потрібна у конкретному випадку. Але існує низка способів, які допоможуть встановити правильну відстань.
Визначення метражу
Перше і основне, що потрібно запам’ятати – чим вища ваша швидкість, тим більше має бути дистанція (про швидкість руху читайте тут). Багато хто чув про такий спосіб, як розподіл значення швидкості на двоє. Якщо ви їдете 60 км/год, то відстань до найближчого авто повинна становити близько 30 метрів. Взимку цю цифру краще збільшити у 1,5-2 рази.
Проміжок часу
Цей метод підходить не всім, тому що визначити метраж на око – непросте завдання. Тому існує альтернативний прийом, який полягає у секундному вимірі. Якщо говорити про мінімальну відстань (3 м) – тут можна застосувати правило 2-х секунд. Щоб скористатися ним потрібно вибрати будь-який статичний орієнтир на шляху (наприклад стовп на узбіччі) і відрахувати час від моменту перетину даного місця автомобілем, що попереду, до вашого проїзду орієнтира. Якщо це менше 2 секунд – збільшіть проміжок.
Чому саме 2 секунди? Доведено, що в середньому на усвідомлення екстреної ситуації водію необхідно 0,8 с, і ще 0,2 с на вчинення потрібної дії. Плюс 1 с про запас для ухвалення рішення. Але знову ж таки, якщо ви за кермом нещодавно – вам знадобиться трохи більше часу. Не забувайте враховувати погодні умови та стан покриття, тому збільшуйте час.
Інші поради
В умовах щільного трафіку також рекомендують вибирати дистанцію, яка становить дві третини кузова транспортного засобу. Крім того, важливим аспектом є характеристики авто: маса, розміри, комплектація. Всі ці деталі впливають на тривалість гальмівного шляху, який є визначальним. Особливу увагу приділіть якості шин, їх відповідності пори року.
Водію вантажівки доводиться бути ще більш завбачливим. Якщо ви ведете велику фуру трасою – оптимальна відстань 40-80 метрів. Це дозволить вам при необхідності зупинити без ризику. При цьому легковим авто, які обганяють великогабаритні ТЗ, також треба збільшувати дистанцію до 10 метрів.
Дистанція руху між автомобілями у прямому розумінні визначає ваше становище на дорозі. З досвідом вам вдасться довести адекватне відчуття допустимої відстані до автоматизму. Але незважаючи на стаж, втрачати пильності не можна. Якщо ви водій-початківець – то наші рекомендації допоможуть вам убезпечити себе.