Найпростішою та інтуїтивно зрозумілою групою покажчиків вважатимуться дорожні знаки сервісу. Назва цього виду орієнтирів говорить сама за себе. Вони не несуть обов’язкового характеру, нічого не забороняють і не наказують. Їхнє основне завдання зробити пересування водіїв більш комфортним, повідомити про розміщення об’єктів обслуговування. Що ж означає цей вид табличок?
Які покажчики відносяться до групи дорожні знаки сервісу
Під час навчання в автошколі учні часто не звертають уваги на сервісні знаки. Хоча ці покажчики не впливають на дорожню ситуацію, запам’ятати їх все ж таки треба. Хоча б у тому, щоб від інших типів сигналів. Також сервісні таблички допомагають знайти необхідні об’єкти в невідомій для вас місцевості. Щоб структурувати інформацію про ці види знаків, згрупуємо їх за призначенням:
- Пункти безпосереднього обслуговування транспортного засобу До цього розділу зараховують орієнтири із зображенням бензинових, газових або спільних заправних станцій, а також пункти технічного обслуговування, шиномонтажу, автомийки. Часто є уточнення, на якій відстані від вас вони знаходяться.
- Позначення місць надання послуг водіям. До цієї групи входять знаки: WC (туалет), питна вода, телефон, кафе або ресторан, готель, місця та будинки відпочинку, пляж та басейн. Сюди можна віднести пункт довідкової служби.
- Туристичні покажчики. Тут теж легко визначити які сигнали відносяться до цієї категорії – повідомлення про турбазу, розташування кемпінгу, місце паркування причепів біля кемпінгу, території для табору автотуристів, початок пішого маршруту, про визначні місця.
- Знаки безпеки або надання допомоги. Цей вид включає сигнали, які сповіщають про наявність станції першої медичної допомоги, лікарні, вогнегасника, телефону для дзвінка до аварійної служби або розташування посту ДАІ.
Очевидність значень даних покажчиків робить їх менш важливими. Вони часто залишаються непоміченими, поки водій не потребує конкретної послуги чи інформації. У такому разі дорожні знаки сервісу набувають нового рівня значущості. Якщо потрібно, автомобіліст сам шукає потрібний орієнтир. Знати їх потрібно ще й тому, що не завжди назва сигналу повною мірою відповідає зображенню на ньому.
Де розташовуються та як виглядають?
Виділити цю групу знаків з-поміж інших досить легко. Їхня відмінна риса – прямокутна форма, а також переважання синього і білого кольорів. Якщо бути точніше, всі покажчики цього типу – вертикальний прямокутник. На блакитному тлі ближче до верхньої частини таблички розташовується білий квадрат. У ньому нанесено ключове повідомлення. Самі картинки найчастіше намальовані чорним кольором. Однак на деяких зустрічаються символи зеленого, червоного або блакитного забарвлення. Як правило, за контуром знак обведений білою смугою.
Щодо умов встановлення орієнтирів – правилами чітко регламентовано на якій відстані від об’єкта вони мають бути. За межами населених пунктів дорожні знаки сервісу розташовуються за 400-800 метрів до об’єкта або місця повороту до нього. Покажчик може розміщуватись за 15-20 або навіть 60-80 кілометрів від сервісу, якщо той знаходиться осторонь основного шляху. У населеному пункті перший попереджувальний сигнал зазвичай знаходиться не менш як за 150 метрів до місця обслуговування. Другий ідентичний знак розташовується безпосередньо поруч із об’єктом. Відповідно до ПДР покажчики, які повідомляють про швидке наближення до сервісу, повинні додатково містити інформацію про залишок дистанції до нього.
У ситуації, коли на знаку вказані додаткові дані (наприклад телефон, адреса або вид послуги), він супроводжується закріпленою поруч табличкою з повідомленням про відстань до цього пункту і графік роботи сервісу.
Як розібратися зі значеннями?
Незважаючи на незначну чисельність цієї групи сигналів, деякі з них вимагають пояснення, оскільки мають схожість. Крім того, у самих правилах дорожні знаки сервісу не завжди мають чіткого тлумачення. Зверніть увагу на такі орієнтири:
- Вказівники автозаправних станцій мають три варіації. Якщо на табличці розташовується символ заправки чорного кольору, це звичайна бензинова станція. Коли цей значок нанесений блакитним кольором – заправка призначена для транспортних засобів, що пересуваються на газі. У разі поєднання обох символів станція надає обидві послуги.
- Таблички про пункт першої медичної допомоги та лікарні також схожі зовні та за значенням. На першому покажчику на зеленому тлі – білий медичний хрест. Такий заклад не передбачає стаціонарного лікування. На другому сигналі, крім того ж символу, нижче розташовується значок ліжка (або ліжка).
- Знак, який означає телефон для виклику аварійної служби, відрізняється від орієнтира наявності телефону тим, що на першому сигналі є сигнал лиха “SOS”.
Якщо ви шукаєте ресторан або їдальню – вам потрібен знак із силуетом вилки та ножа. Якщо хочете відвідати кафе дорогою – шукайте покажчик із зображенням чашки.
Інші дорожні знаки сервісу
Коли водієві потрібно стати на ночівлю, йому треба звернути увагу на табличку зі значком ліжка або силуету будинку. Це буде готель чи будинок відпочинку.
Зупинитись на ніч можна і в кемпінгу. Цей знак легко дізнатися, тому що на ньому малюнок намету. Табір для автотуристів та стоянка для причепів біля кемпінгу – суміщенні покажчики кемпінгу та місця для стоянки причепів.
Знаки, що позначають об’єкти обслуговування автомобіля, мають логічний зовнішній вигляд. На покажчику шиномонтажу зображують колесо із датчиком тиску. Якщо потрібна автомийка, вона показана у вигляді авто під душем. Визначення пункту технічного обслуговування теж буде складним – на знаку ви побачите намальований робочий інструмент.
Досвідчений та впевнений водій має володіти всім можливим спектром знань про правила дорожнього руху. Дорожні знаки сервісу не залишаються поза увагою, якщо ви хочете комфортно почуватися на дорозі. Будьте уважні, тому що в дорозі можуть статися різні непередбачені ситуації, яких ви потребуватимете певної послуги. Курсанти автошколи Авто-Дор добре орієнтуються в будь-яких дорожніх покажчиках, оскільки викладачі приділяють велику увагу цій темі.м