Європротокол – сучасна зручна схема цивілізованого вирішення проблем водіїв, які потрапили до ДТП між собою, не залучаючи співробітників поліції. Як зробити все правильно?
Що таке Європротокол
Це спецбланк, який наповнюють учасники аварії на місці. Він стандартний для Європи, відрізняється лише мовою викладу. Тепер кожен водій у будь-якій європейській країні зможе зорієнтуватись, як його заповнити.
Заповнений документ пред’являється компанії-страховику та є офіційною підставою для виплати відшкодування.
Такий варіант вирішення питань після ДТП став можливим з вересня 2011 року, коли було ухвалено зміни до закону щодо страхових відшкодувань при дорожніх аваріях.
Поступово водії все більше користуються варіантом Європротоколу. Наприклад, 2017 року обсяги виплат за цим варіантом зросли на 40% порівняно з 2016-м.
Правила оформлення
Водії-учасники ДТП самостійно домовляються про варіант оформлення аварії. Але вибрати Європротокол можна лише за таких умов:
- Всі учасники ДТП мають поліси ОСАЦВ (обов’язкового автострахування).
- Під час аварії люди ніяк не постраждали.
- Учасників лише двоє.
- Водії однаково бачать причини, згодні у питаннях, хто винний та як усе відбувалося.
- Якщо ніхто з водіїв не перебуває під впливом алкоголю, наркотиків чи ліків.
- Розмір виплат не має перевищувати 50 тисяч гривень.
Якщо ж якась із умов не виконується, водії не можуть домовитися про причини, величину шкоди тощо – вони викликають співробітників поліції, які складатимуть вже інший, звичний для всіх протокол.
Бланки цього Європротоколу видаються страховиками безкоштовно під час оформлення договору ОСАЦВ, а також – на заяву-прохання клієнта. Завантажений варіант з мережі, відксерений і так далі не підходить.
Плюси оформлення
Якщо раніше в будь-яких випадках – за легкої затертості поверхонь авто чи складної аварії – потрібно було викликати і чекати ДАІ, то зараз це не завжди обов’язково. Оформлення європейського протоколу значно скорочує час вирішення питань, пов’язаних із аварією.
Також є й інші переваги:
- Якщо Європротокол складено та підписано, можна їхати.
- Не потрібно повідомляти поліцію.
- Учасники звільняються з адміністративної відповідальності.
Далі, протягом трьох днів водій зобов’язаний піти у свою страхову компанію із заповненим бланком та отримати відшкодування збитків. Якщо документ заповнено правильно, страховикам цього буде достатньо.
Інструктори автошколи Авто-Дор обов’язково розповідають про те, що робити у випадках, коли потрапили до ДТП. За легких подій вони радять користуватися європейським прикладом.
Як заповнювати
Полів у документі дуже багато. Так як помилок і виправлень не повинно бути, треба уважно підійти до заповнення бланка.
Зразок заповнення можна знайти в інтернеті та зберегти собі для прикладу.
Інші нюанси:
- Заповнювати треба кульковою ручкою та друкованими літерами (розбірливо).
- У процесі оформлення рекомендується зробити фотографії пошкоджень та місця події.
- Є варіант електронного заповнення протоколу на місці та відправлення страховику. Але потрібно мати для цього особливий мобільний додаток.
Страхова компанія, отримавши документ, зобов’язана протягом 90 днів ухвалити рішення про виплату грошей і зробити це.
Отже, за несерйозних ДТП Європротокол – найперспективніший і найшвидший офіційний варіант вирішення питань шкоди та відшкодування. Але треба правильно заповнити бланк та вчасно подати його до страхової компанії.