Варто визирнути першому весняному сонечку, розтанути снігу, а дорогам стати сухими, як у водіїв постає проблемне питання: коли міняти гуму на літню? Ми підкажемо!
Особливості літніх шин
Восени ми вже писали про зимові шини та коли їх ставити. Хочеться вірити, що всі відповідальні водії мають повноцінні літній та зимовий комплекти покришок. Відомо, що на всесезонці можна їздити лише тоді, коли температура не опускається нижче за 0℃. Це явно не про наші зими. Проте, настав час поговорити про літні шини.
Особливості покришок для літа:
- зі спеціальних матеріалів, які навіть на розпеченому асфальті дають хорошу зчеплюваність з дорожнім покриттям, але при морозі нижче +7 починають замерзати і стають «дерев’яними»;
- глибокий, особливий малюнок протектора допомагає відводити воду – машина не акваплануватиме по калюжах, добре слухається на мокрій дорозі;
- легкі та маневрені.
Але й поспішати зі зміною із зимової на літню теж не варто. В Україні бували випадки заморозків і навіть снігу у березні та квітні. На обмерзлих дорогах літні шини поводяться погано, і не завжди, навіть найдосвідченіший, водій зможе уникнути занесення.
Зимова гума влітку: що буде?
Якщо не перевзулися, а дороги стали сухими та теплими, то, значить, зіткнетеся з такими неприємними моментами:
- Швидке зношування дорогих зимових шин – зношуються шипи, протектор. Для прикладу: поїздити теплий місяць влітку на зимовій гумі сильно стерти протектор. Взимку на них вже однозначно не можна буде їздити.
- Погіршення маневреності на мокрій дорозі чи спеку.
- Машина стає важкою, неповороткою та погано реагує на керування, про швидку їзду можна забути.
Гальмівний шлях значно довший, ніж на літніх.
Тому не треба затримуватися зі зміною шин. Зробіть це, так буде економічніше, і безпечніше.
Якщо ж зимова гума із шипами, то питання, коли змінювати гуму на літню, стає особливо гострим. Адже шипи – це перше, що миттєво стирається при їзді сухими дорогами навесні. Проте, температура може бути недостатня для літньої гуми. Що ж робити? Досвідчені водії радять у такому разі придбати недорогу позасезонку та їздити на ній до настання стабільних +7, а то й +10.
Із зимової на літню
Нерідко при настанні перших теплих днів водії починають мучитися питаннями:
- коли перевзутися;
- за якої температури це потрібно робити;
- чи є якісь норми та правила, що регулюють це законодавчо.
Деяким потрібна хоча б підказка – в якому місяці можна знімати зимові покришки та вдягати літні.
Коли міняти гуму на літню за законом
В Україні ще немає ухваленого закону про час зміни шин, на відміну від деяких інших країн. Два законопроекти – про те, якого числа варто змінювати шини та штраф за відсутність зимової гуми взимку досі на розгляді. За цими законопроектами зимовий період рахується з 31 жовтня по 31 березня. Тому й міняти шини пропонується з початку квітня залежно від добової температури.
Проте, згідно із законом, є вимоги їздити на справних, що відповідають нормам правил дорожнього руху, покришкам. Змінюючи шини, не забувайте перевіряти протектори кожні 10 тисяч кілометрів. Деякі фахівці пропонують робити це на 6-8 тисяч пробігу. Крім того, треба міняти місцями задні та передні колеса.
Як зберігати зимову гуму
Визначившись з датою, коли змінювати гуму на літню, треба перевірити шини, що зберігається, на предмет бездоганної працездатності або купити нові.
Літні покришки водії обирають на свій смак та гаманець: від українського виробника Росава (від 600 гривень за штуку) до імпортного, наприклад, Гудієра (від 1500 гривень). Послуга поміняти шини у Харкові коштує від 150 гривень та вище, залежно від радіусу.
Не забувайте, що влітку зимову гуму потрібно зберігати:
- у сухому місці;
- не класти на неї вантаж;
- періодично перевертати, щоб не деформувалася;
- зберігайте зимовий комплект у не надто спекотному місці – до 25 градусів, а ідеально буде до +15 градусів.
Також при зберіганні можна використовувати такий зручний аксесуар, як захисні чохли для покришок.
Поради щодо експлуатації
Вирішивши проблему, коли міняти гуму на літню, не варто забувати і про свій стиль їзди за кермом та турботливу експлуатацію авто. Інструктори на курсах водіння «Авто-Дор» закликають усіх водіїв дбайливо ставитися до своїх автомобілів та літніх шин.
- Агресивний стиль водіння призводить до збільшення зносу покришок у 2-3 рази на відміну від тих, хто їздить у спокійному режимі. Якщо є потреба – завжди можна (і потрібно) взяти додаткові уроки у інструкторів автошколи.
- Не залишайте авто на сонці довгий час. Якщо ж цього не уникнути – не вивертайте кермо, щоб сонячне проміння не потрапляло на протектор коліс.
- Коли міняєте гуму на літню, перевірте цілісність покришок та протектор. Уважно простежте при монтажі, щоб усі гайки були докручені вручну.
- Регулярно перевіряйте тиск у колесах, оскільки перекачані шини сильніше зношуються. При цьому шини зі зниженим тиском на наших дорогах швидше стають непридатними і легко пробиваються на ямах або сміттям.
І найголовніше, не треба їздити влітку на зимовій гумі. Це дороге задоволення і підвищена небезпека як для себе, так і для оточуючих.