Включати фари – абсолютно очевидна дія для водія. Застосування світлових приладів більше асоціюється у автомобілістів з темним часом або поганою видимістю. Ця маніпуляція часто доведена до автоматизму та здійснюється на підсвідомому рівні. Проте новачкам не завадить повторити особливості та обставини використання світлових приладів.

Типи зовнішніх світлових приладів

Використання попереджувальних сигналів та зовнішніх світлоприладів регламентують розділи 9 та 19 ПДР України відповідно. Особливих труднощів трактування ці правила немає. Однак на дорозі все одно трапляється багато порушників. При цьому справа не тільки в ігноруванні включення підсвічування, а й у неправильному чи несвоєчасному її застосуванні. Щоб уникнути типових помилок, потрібно орієнтуватися в типах освітлювальних пристроїв на автомобілі. Відповідно до правил виділяють такі прилади:

  1. Далекі ліхтарі. Призначені для забезпечення огляду тривалої ділянки колії.
  2. Ближнє світло. Висвітлює невелику ділянку безпосередньо перед автомобілем.
  3. Габарити. Це – ліхтарі невеликого розміру по кутах транспортного засобу, які позначають його розмір. Працюють автоматично у тандемі з попередніми пристроями.
  4. Протитуманки. Два сигнали на передньому бампері, які мають високу яскравість підсвічування шляху в умовах поганої видимості. Не вважаються обов’язковим елементом освітлення і є далеко не на всіх машинах.
  5. ДХО – денні ходові вогні. Розташовані також на передній частині машини та призначені для покращення видимості у денний час.

Кожен тип освітлення застосовується за різних обставин. Включати фари потрібно ввечері та вночі, при утрудненні оглядовості, у тунелях, в осінньо-зимовий період. Про водіння у темний час читайте у нашому матеріалі.

фото когда включать фары разного типа

Коли вмикати фари різного типу?

Так як різний вид пристроїв для освітлення виконує свої конкретні функції, потрібно зупинитись окремо на деяких деталях застосування. Розглянемо стандартні та незвичайні ситуації, в яких потрібно експлуатувати світлові пристрої.

Дальнє світло

Ці ліхтарі застосовують уночі, у ситуації недостатньої видимості незалежно від освітлення на дорозі, а також у тунелях. Водії часто використовують короткочасний сигнал замість або разом зі звуковим, щоб попередити автомобіль, що рухається, про маневр обгону. Однак для експлуатації цього виду світлоприладу існують деякі обмеження, які діють у таких умовах:

  • на добре освітленій дорозі у межах населеного пункту;
  • у разі зустрічного роз’їзду на відстані 250 м до найближчого транспорту або раніше, якщо зустрічне авто сигналізує про це миготінням вогнів;
  • в інших ситуаціях, коли можна засліпити водіїв зустрічних або попутних транспортних засобів.

Не передбачено використання цього освітлення та вдень, якщо хороший рівень видимості. Також заборонено подавати через миготіння цих ліхтарів будь-які інші повідомлення, крім маневру обгону.

Ближній та ДХО

Вмикати фари ближнього світла треба в тих самих умовах, що й у попередньому випадку. Також переходять на нього у ситуаціях, коли далекий обмежений у застосуванні. Для українських водіїв обов’язковий рух із таким підсвічуванням у денний час у період з 1 жовтня по 1 травня за межами населених пунктів. Якщо на автомобілі встановлені денні ходові вогні, то передбачено їх включення.

Крім того, використовувати ці сигнали вдень для позначення ТЗ треба за таких обставин:

  • рух у колоні;
  • маршрутному транспорту, якщо відбувається рух смугою під знаком 5.8 (дорога зі смугою для маршруток) назустріч загальному потоку авто;
  • автобусам, що перевозять організовану групу дітей;
  • великогабаритної техніки (шириною понад 2,6 м) та машин, якщо вони здійснюють транспортування небезпечних вантажів;
  • буксирам.

Допускається також застосування ближнього під час зупинки транспортного засобу на дорозі із утрудненою видимістю. Конкретних заборон використання цих типів підсвічування у правилах немає.

Габарити та протитуманні вогні

З габаритами все просто – вмикаєте їх, якщо робите зупинку в темряві або при поганій оглядовості. Якщо зупинка вимушена, то, крім габаритів, використовуєте аварійку.

Протитуманки, незважаючи на свою назву, використовують не тільки за туманної погоди. Вмикати фари цього виду потрібно при недостатньому огляді та в нічний час на неосвітленій дорозі окремо або разом із дальнім/ближнім.

Також на багато машин встановлено задні протитуманні ліхтарі. Їх застосовують лише у разі утрудненої оглядовості під час руху, зупинки або стоянки. Вони не використовуються одночасно з передніми протитуманними вогнями.

Додаткові поради

Часто водії опиняються у ситуації, коли зустрічний чи попутний транспорт засліплює їх. Іноді буває так, що вплинути на це ви не можете. У такому разі фахівці нашої автошколи Авто-Дор рекомендують скинути швидкість до моменту, коли огляд відновиться. Якщо ж дія ліхтарів продовжується і негативно впливає на зір, краще здійснити зупинку транспортного засобу на узбіччі до усунення наслідків засліплення. При цьому не забудьте про застосування аварійки та габаритів.

фото фары слепят

Якщо чийсь далекий вас засліплює, і водій цього авто не поспішає перемикатися, обов’язково сигналізуйте йому про це миготіння. Не забувайте також вмикати фари ближнього світла замість далекого, щоб не створювати небезпечних ситуацій для інших учасників руху.

Штраф за порушення

За те, що ви забули включити світло вдень холодного сезону року, правила не передбачають окремого штрафу. Однак таку провину можна трактувати як недотримання правил користування зовнішніми освітлювальними пристроями. У такому разі на водія чекає адміністративне покарання згідно зі статтею 122 КУпАП у розмірі від 425 до 510 гривень. Передбачається стягнення за несправність світлового обладнання. Це порушення регламентується частиною першою статті 121 КУпАП та передбачає штраф у розмірі від 20 до 25 неоподатковуваних мінімумів (розміри штрафів є актуальними на дату публікації статті).

Найбільш неприємним покаранням за недотримання правил застосування світлових пристроїв може стати ДТП. Така подія нерідко трапляється у темряві через такі порушення. Тому потрібно обов’язково включати фари у конкретний час та у відповідних обставинах. А учням нашої автошколи «Авто-Дор» треба приділити особливу увагу тому, коли і навіщо це робиться.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *