Прохідна або смуга обгону – це смуга на багатосмуговій магістралі чи автомагістралі. Вона зазвичай називається “швидкою”, тому, що використовується протягом нетривалого періоду часу для наскрізного або швидкого руху. Теоретично, лівий ряд дороги слід використовувати лише для обгону. Це дозволяє навіть на трасі, що має лише дві смуги у кожному напрямку, рухатися із необхідною швидкістю.
Для чого потрібний лівий ряд дороги
Правилами дорожнього руху, зокрема No11 п.5, встановлені ситуації руху лівою смугою, при вільній правій:
- лівий поворот;
- обгін чи випередження;
- об’їзд перешкод;
- лівий розворот;
- аварійна зупинка;
- рух спецтранспорту із супроводом.
Також можна скористатися лівим рядом, коли всі інші ряди зайняті.
Штрафи
Якщо водій порушив ПДР та зайняв ліву низку дороги, інспектор ДПС має повне право оштрафувати порушника. Стаття № 122 ч.2 АК України передбачає за таке порушення 425 гривень мінімального штрафу.
Що казати, якщо зупинили
При зупинці співробітником ДПС можна оскаржити штрафні санкції, посилаючись на виключення з правил. Також є такі причини, через які ви могли зайняти лівий ряд дороги:
- Ви готувалися до маневру, щоб повернути ліворуч. Маневрувати в цій ситуації потрібно за 200-300 метрів до повороту і, згідно ПДР, транспортний засіб має зайняти потрібне положення в смузі, що прилягає до повороту.
- Якщо немає повороту, можна пояснити, що через якусь перешкоду чи яму, правою смугою неможливо безпечно їхати.
- Займаючи лівий ряд дороги, якщо правом їдуть якісь машини, можна пояснити інспектору, що це тривалий обгін.
Однак таких ситуацій найкраще уникати.
Часті мешканці лівого ряду
У правил дорожнього руху йдеться, що ліву низку дороги дозволено займати тільки при обгоні, якщо права сторона заповнена автомобілями. Однак, серед автолюбителів існує думка, що ряд зліва більш швидкий, тому використовують його зовсім не для обгону, а для руху.
Виходячи з практики, лівий крайній ряд справді може рухатися швидше. Однак через деякі водії може бути і навпаки. Перемістившись у лівий ряд дороги багато таких автолюбителів, їдуть із черепашою швидкістю, ускладнюючи обгін іншим учасникам руху.
Є кілька категорій водіїв, які часто посідають лівий ряд. Вони заважають іншим водіям здійснювати обгін, використовуючи лівий ряд дороги:
- Пенсіонери та дачники. Вони їдуть тривалий час лівою смугою і не звертають уваги на сигнали інших водіїв.
- Педантичний автомобіліст, який чудово розуміє, що зайняв ліву низку дороги. Однак він їде з дозволеною максимальною швидкістю – закон на його боці. Він також не звертає уваги на знаки водіїв, які просять його втекти зі смуги.
- Новачок, який нещодавно отримав права. Однак він до кінця ще не знає правил і не має практики водіння.
Професіонали. Вони не хочуть їхати праворуч тому, що дорожнє покриття на лівій краще. - Водiй-хам. Йому просто так хочеться, і поступатися дорогою він нікому не збирається.
Якщо водій пройшов навчання: теоретичні заняття та практику водіння в автошколі Авто-Дор, малоймовірно, що він завдаватиме незручностей іншим водіям і тривалий час займатиме лівий ряд дороги.