Ніхто не застрахований від випадків, коли машина затихла і не хоче заводитися. Добре, якщо це сталося у місті, де інші водії можуть підказати та допомогти. Набагато гірше, якщо це сталося на трасі. Що ж робити у такому разі?
Чому автомобіль глухне
Машина – складна система, де всі елементи працюють злагоджено, і кожна деталь впливає на інші. Якщо десь не так, цілком можливо, що цілий організм – автомобіль – буде нездатний працювати далі.
В останніх моделях автомобілів бортовий комп’ютер виводить на приладове повідомлення про помилки у разі несправностей. Тоді краще не нехтувати сигналами, а заїхати на СТО та перевірити роботу системи.
Але є варіанти, коли машина працювала та заглухла без попередження та якихось ознак. Це може бути:
- Протікання робочих рідин – масло, що охолоджує рідина і так далі.
- Закінчилося паливо.
- Несправні свічки запалювання, фільтри, насоси.
- Перегоріли запобіжники або збоять датчики.
- Перегрів двигуна.
Причин – величезна кількість, а конкретному може бути винне щось дуже ніби незначне. Якщо водій – новачок, йому краще відразу ж звернутися до фахівців або хоча б попросити допомоги у водіїв, які проїжджають.
Якщо машина затихла…
Досвідчені інструктори курсів керування авто-дор дають такі рекомендації:
- Спробувати завести автомобіль знову. Але варто зачекати на хвилинку перед повтором і спокійно подихати, щоб не піддаватися паніці.
- Якщо поїхала, то можна рухатись далі, прислухаючись до роботи. Якщо вся справа була ще погано освоєною їздою за кермом – це не біда. Але якщо водій вже їздить якийсь час, то для перестрахування краще заїхати та перевірити свій транспорт у фахівців.
- Якщо автомобіль вже не заводиться зовсім, то треба виконати вимоги ПДР – включити аварійну сигналізацію, позначити себе на дорозі знаком. Варто спробувати попросити допомоги і хоча б відкотити машину до узбіччя, щоб не заважати іншим учасникам.
Найчастіше доводиться викликати евакуатор чи буксируватися в ремонт.
Причини та способи виправлення
Не всі причини машини, що затихла, можна виправити швидко і на місці, але щось спробувати зробити все ж таки можна.
Паливо
Не треба багато розповідати автолюбителям про те, яке паливо іноді ллють навіть на найпопулярніших заправках. Якщо пальне неякісне, у ньому багато води чи осаду, то автомобіль працює погано і може затихнути будь-якої миті.
Виправити це можна, повністю злив неякісне пальне та затоку свіже, найкраще. Якщо машина продовжує рух на цьому паливі без інших ознак поломок – отже, вся справа була у поганому бензині.
Свічки запалювання
Як правило, при відмові системи запалення стартер крутить, але машина не заводиться:
- Справа може бути у свічках – якщо вони окислилися, несправні, то іскри не буде, а тому двигун не заведеться.
- Свічки треба регулярно перевіряти та очищати, якщо на них накопичується бруд та нагар.
Проблема може бути у кришці розподілу запалювання. Якщо при візуальному огляді на ній виявилися тріщини або бруд на контактах, можна спробувати очистити та залити герметиком. Але варто потім відвідати СТО.
Фахівці автошколи Авто-Дор радять водіям возити набір свічок із собою, особливо у тривалих поїздках.
Повітряний фільтр
Для хорошої роботи двигуна потрібне збагачення палива киснем. Якщо фільтри засмічилися і перестали пропускати повітря, то авто глухне. Якщо після заміни фільтрів нічого не змінилося – доведеться шукати поломки далі.
Паливний насос
Ця важлива деталь машини подає паливо. Якщо він зіпсувався, то авто вже не завести і доведеться їхати в СТО.
Робота насоса схожа на дзижчання, яке можна почути в момент заведення машини. Якщо ж такого звуку немає, то справа саме в насосі.
Паливний фільтр
На його засмічення вкаже така деталь: машина таки завелася, але знову затихла.
Паливні фільтри змінюють разом із заміною олії, регулярно, при проходженні ТО. Але він може засмічитися, тому треба його замінити.
Електрика
В автомобілі електричних елементів безліч. Відмовитися може працювати будь-який з них з наступним сумним результатом – машина заглухла:
- Якщо нещодавно проводили ремонт електропроводки, можливо, неправильно приєднали дроти. Або є окислення на проводах, і вони погано проводять струм.
- Може вийти з ладу стартер.
- Несправності генератора таки виявляються в тому, що ТС глухне на ходу. Машину при цьому завести можна – доки є заряд в акумуляторі.
- Якщо транспорт не заводиться після стоянки, справа може бути в акумуляторній батареї. У такому разі можна завести машину на механіці «з штовхача» або «прикурити».
- На сучасних авто є безліч датчиків, поломка або некоректна робота яких може спричинити загальний збій роботи всього автомобіля.
- Помилки бортового комп’ютера також можуть бути причиною того, що машина затихла.
Усі питання з електрикою доведеться вирішувати на СТО.
Вихлопна труба та система
Засмічення, зледеніння та інші варіанти закупорки призводять до того, що авто «захлинається» та зупиняється.
На холостому ходу
Якщо машина, особливо інжекторна, не працює на холостому ходу, значить несправний регулятор холостого ходу. Виправити цю поломку можуть лише фахівці.
Отже, якщо машина заглухла – є безліч причин для цього: від відсутності палива до серйозних поломок систем. Тому варто докласти всіх зусиль, щоб виправити положення самому або доставити авто до СТО. Регулярна перевірка та дбайливий догляд за машиною знижує ризик подібних ситуацій.