Навчальна їзда – справа відповідальна та серйозна. Багатьом цікаво, як відбувається практичне навчання в автошколах, які обмеження та правила є в Україні?
Практичні заняття в автошколі
Через деякий час після початку теоретичних занять в автошколах починаються і уроки водіння. Спочатку йде відпрацювання умінь та маневрів на автодромі, де інструктор вчить усьому: від правильного крутіння керма та старту з місця до гарних вісімок та заїзду заднім ходом у гараж. Без успішного освоєння вправ курсанта не допустять до наступної стадії практики.
Майданчик для автодрому повинен мати:
- огородження;
- гарне дорожнє покриття;
- різні дорожні елементи – переходи, перехрестя та інше.
Далі учня за кермом чекає складніший етап – навчальна їзда містом. Якщо спочатку це будуть спокійніші, малолюдні вулички, то далі доведеться зіткнутися зі світлофорами, складними перехрестями, перетином трамвайних колій, проїздом клумб. Докладніше про заняття ми писали тут.
Учні їзди мотоциклом містом не їздять.
Крім звичайного хвилювання, ці заняття безпосередньо пов’язані з великою стресовою ситуацією – складання іспиту в ДАІ.
Навчальна їзда та обмеження
Курсанту їздити за кермом можна не скрізь, де хочеться, і не так, як хочеться.
Вік
Учням має бути не менше 16 (навчання на легковому авто) або 14 (мотоцикл чи мопед) років. У них мають бути документи, що підтверджують вік.
Швидкість
У ПДР України немає обмежень у швидкості для учнів за кермом. Значить, він може їздити на 60 км/год містом і до 90 за містом. Але, звичайно, ці величини дуже високі для початківця. Учень встигатиме стежити за дорожньою ситуацією та вчасно реагуватиме на швидкості в 30-40 км/год.
Час доби та сезон
Починати їздити краще у світлий час та у теплу суху погоду. Але фахівці автошколи Авто-Дор рекомендують не обмежуватися цим. Якщо поїздити з інструктором увечері, у дощ чи взимку можна отримати набагато більше досвіду та корисних умінь, які не будуть зайвими.
Вимоги до навчальної машини
До автомобілів, де відбувається навчання на курсах водіїв, є суворі вимоги:
- Зовнішньо правильно оформлена і помітна здалеку машина зі знаком «У» – червоним рівностороннім трикутником з білим тлом, зі стороною не менше 20 см.
- Додаткові педалі газу та гальма для інструктора на навчальній машині з механікою. Для автоматів буде лише одна педаль гальма.
- Дзеркало заднього виду з боку інструктора.
- Відео-реєстрація дій учня для подальшого обговорення та контролю.
Складати іспит у ДАІ доведеться або на своїй, знайомій вже машині автошколи або ж на інших машинах, виділених для цього у ТСЦ.
Де заборонено навчальну їзду
Вчитися водінню та їздити учневі за кермом не можна в таких місцях:
- У житлових зонах. У дворах, де бігають діти та вихованці, учень просто не зможе встигнути за всіма простежити.
- На автомагістралях та дорогах для автомобілів – швидкості там дозволені вище, тому студент за кермом навчальної машини лише всіх гальмуватиме та дратуватиме. І він є джерелом можливих небезпечних ситуацій.
До речі, учням корисно пам’ятати це. Адже перевіряючий на іспиті в ТСЦ може запропонувати заїхати на подвір’я (або виїхати на автомагістраль), студент же має чітко повідомити, що зробити цього не може, адже з ПДР це заборонено.
Відповідальність учня та інструктора
На жаль, у ПДР України немає чітко прописаної частки відповідальності, а отже, її несе інструктор за всі дії свого учня. Тобто якщо на навчальному автомобілі студент перевищить належну швидкість – оштрафують інструктора-водія.
Деякі автошколи прямо у договорі прописують пункт про грошову компенсацію учня у разі аварій. Тому варто уважно читати усі пункти договору з автошколою чи курсами.
До 2011 року у правилах ДР України був пункт, який вимагає, щоб особа, яка навчає водінню, мала не менше трьох років водійського стажу. 2011 року цей пункт виключили. Але все ж, щоб правильно контролювати учня і ситуацію, інструктор повинен бути досвідченим, мати запас терпіння і міцні нерви. Тоді навчання проходитиме стабільно та ефективно.
Отже, знаючи, що таке навчальна їзда, де вона дозволена та заборонена, можна сміливо їздити не лише з інструктором автошколи, а й із індивідуальним тренером. Ці додаткові заняття необхідні відпрацювання відповідних умінь.