Обгін на повороті – маневр, який не просто становить великий ризик для учасників дорожнього руху, він ще небезпечний для їхнього життя. Наслідки зіткнень транспортних засобів за такого руху часто бувають трагічними. Також водій, який порушує правил дорожнього руху при обгоні, має враховувати накладення суворих штрафів. Інструктори автошколи Авто-Дор пропонують кілька правил, які потрібно дотримуватися для безпечного здійснення цього маневру.
У яких випадках обгін на повороті заборонено?
У поворотах є велика проблема з погляду обгонів: у 99% випадків вони непередбачувані. Абсолютно невідомо, що станеться, якщо ми почнемо робити цей маневр, оскільки видимість за такого руху обмежена. Навіть найдосвідченіші водії з відмінною реакцією, не можуть швидко повернути автомобіль на свою смугу, якщо попереду різко виникає перешкода. Розглянемо основні заборони:
- Забороняється здійснювати обгін на небезпечних поворотах, що позначаються дорожніми знаками: 1.11.1-1.12.2. Вони означають обмежену видимість при повороті.
- На поворотах, відзначених попереджувальними знаками, вісь дороги зазвичай позначається подвійною безперервною лінією. За жодних обставин ми не повинні перетинати цю межу або переїжджати через неї. Таким чином, якщо для обгону велосипедиста потрібно подолати подвійну безперервну лінію, то ми маємо відмовитись від такого маневру.
- Не можна використовувати узбіччя та пішохідну зону для випередження, які знаходяться праворуч від проїжджої частини. Це – грубе порушення при здійсненні обгону на повороті праворуч.
Здавалося б, знак, що попереджає про небезпечний поворот, не приховує жодних секретів. Він просто попереджає нас про крутий або складно профільований поворот, де занадто швидкий рух може призвести до винесення з дороги або небезпечного занесення. Фактично цей знак також висловлює заборону обгону.
Чи дозволено обгін і в яких ситуаціях
Обгін на повороті — маневр, під час якого виникає багато спірних ситуацій. У правилах дорожнього руху описані всі норми щодо його безпечного виконання. За їх порушення, водій, який став причиною чи учасником ДТП, позбавляється прав. Також на нього чекає штраф на велику суму.
Розглянемо основні принципи, яких треба дотримуватися:
- Переконайтеся, що на смузі зустрічі немає руху.
- Перевірте, що при обгоні ви не станете на заваді іншим учасникам дорожнього руху.
- Обов’язково має бути вільне місце повернення своєї смуги після здійснення маневру.
- Перевірте дзеркала та сліпі зони.
- Увімкніть поворот, щоб запобігти іншим водіям, яких ви збираєтеся обганяти.
У ПДР сказано, що ви можете обігнати інший автомобіль тільки в тому випадку, якщо у вас є чітка видимість транспортного засобу, що обганяється, і цей маневр безпечний. Переконайтеся, що вся дорожня розмітка та знаки дозволяють вам здійснити виїзд на зустрічну смугу.
Чи можна виконувати обгін при повороті праворуч
В Україні правосторонній рух, тому дозволяється здійснювати обгін на повороті лише з лівого боку. Це правило керується тим, що у разі обгону праворуч, автомобіль неминуче заїде на пішохідний тротуар, виходячи за межі проїжджої частини. Це щодо руху прямо.
Якщо Ви хочете повернути праворуч, то повинні робити це з крайньої правої смуги у напрямку руху. Коли смуги розмічені для руху у відповідному напрямку – зі смуги, призначеної для повороту праворуч. Однак, якщо радіус повороту автомобіля, яким ви керуєте, більший, ніж радіус повороту, тоді можна почати поворот з іншої частини смуги руху. Тільки в цьому випадку ви повинні пропустити автомобілі праворуч.
Обгін при повороті наліво
Чи можна виконувати поворот наліво, не змінюючи смугу руху? Ні, ви можете міняти смугу руху лише під час руху в одному напрямку. Лівий поворот на дорозі з однією проїжджою частиною не має жодного відношення до зміни смуги руху. Якщо ви виїжджаєте на дорогу з двостороннім рухом, то маєте зробити це якомога коротшим шляхом праворуч дороги. Також мають пропустити зустрічні автомобілі.
Повертаючи ліворуч при в’їзді в придорожню зону, наприклад, двір, автостоянка, заправна станція, ви зобов’язані пропускати машини та пішоходів, що рухаються дорогою, на яку ви перебудовуєтеся. Якщо виїжджаєте на дорогу з придорожньої території, зобов’язані пропустити пішоходів та автотранспорт, що рухаються цією дорогою. Так, водій повинен поступатися дорогою транспортним засобам на зустрічній смузі, але тільки зустрічним потокам.
Допустимо, ви вирішили обігнати відразу кілька машин. Однак обгін кожної машини це окремий маневр. Перед обгоном кожного транспортного засобу треба переконатися, що цей маневр може бути виконаний згідно з правилами дорожнього руху. Забороняється обгін без попередження, а також не можна обганяти транспортний засіб, що сигналізує про намір повернути ліворуч.
Небезпечний поворот
Чи можна обганяти на небезпечному повороті? Небезпечними вважаються лівий поворот і поворот праворуч, якщо вони позначені відповідними дорожніми знаками. Зазвичай їх використовують за межами міст, якщо: кут повороту дороги більший за 5°, а її радіус менший за 750 м;
- великий кут ухилу;
- поворот з обмеженою видимістю;
- на ділянці дороги трапляються часті аварії чи зіткнення.
На такому означеному повороті забороняється обганяти автомобілі. Однак дозволяється обгін, наприклад велосипедиста. Потрібно пам’ятати, що навіть за такого обгону не можна виходити за суцільну лінію, що розділяє смуги протилежних напрямків.
Штрафи та покарання за порушення правил обгону
Хоча ПДР кажуть, що обгін на повороті заборонено, деякі учасники дорожнього руху все ж таки це роблять. Якщо не буде доведено інше, водій відповідає за будь-які тілесні ушкодження, що виникли внаслідок аварії з вини водія на протилежній смузі руху. При визначенні відповідальності за аварію на повороті дороги враховуйте такі фактори:
- Чи є свідки аварії?
- Чи зрозуміла причина аварії?
- Заяви осіб, причетних до ДТП, подані одразу після події.
- Хтось із водіїв припустився очевидних помилок чи порушив правила?
У разі визнання водія винним у порушенні йому загрожує грошовий штраф. Також можуть накласти заборону на управління ТЗ та позбавлення прав на строк, встановлений судом.
Ми розглянули лише частину правил обгону на повороті. Насправді існує багато тонкощів і виникає багато суперечок щодо цього маневру. На курсах керування автошколою Авто-Дор інструктори допоможуть вам розібратися у всіх нюансах цього маневру.
Головне пам’ятати, ніколи ваша поведінка на дорозі не повинна наражати на небезпеку ваше життя і здоров’я інших учасників дорожнього руху. Будьте уважні та обережні!