Після того, як у 2010 році внесли зміни до ПДР, з’явився термін випередження. Багато водіїв як досвідчені, так і новачки зіткнулися з плутаниною при трактуванні цих двох понять: обгін та випередження. В чому різниця? Хоча спочатку ці маневри здаються схожими, потрібно навчитися розуміти, чим вони відрізняються. Незнання цієї різниці може мати трагічні наслідки. Тому досвідчені інструктори автошколи Авто-Дор допоможуть вам розібратися.

Відмінність понять

Щоб розібратися у чому різниця між двома маневрами, треба встановити значення кожного з цих термінів.

Обгін – маневр, що полягає в об’їзді іншого транспортного засобу, що рухається попереду вас у тому ж напрямку із меншою швидкістю. Він пов’язаний з виїздом на смугу зустрічного руху, та подальшим поверненням на раніше зайняту смугу.

Випередження – рух зі швидкістю, що перевищує швидкість транспортного засобу, що рухається в тому ж напрямку. Цей маневр відбувається без перебудови на смугу зустрічного руху. Його виконують як з лівого боку, так і праворуч.

Як бачимо, обгін та випередження мають фундаментальні відмінності.

фото ускорение в своем ряду

Небезпечний маневр

Тепер, коли ми знаємо, чим відрізняються обгін та випередження, уважніше розберемо кожен. З погляду ПДР, обгін за своїми характеристиками – найнебезпечніший із маневрів. Неправильно виконаний він може бути причиною багатьох дорожньо-транспортних пригод, навіть аварій. Дуже часто ДТП виникають, коли автомобіль поступається дорогою пішоходу, тому раптово зупиняється перед машиною, що йде за ним. Неуважний водій об’їжджає машину, що йде перед ним, а потім збиває пішохода. Обгін суворо обмежений правилами дорожнього руху, його заборонено на таких ділянках дороги:

  • у місцях, де це заборонено дорожніми знаками;
  • пішохідні переходи безпосередньо перед ними;
  • перехрестя, виняток – кругове або кероване перехрестя;
  • трамвайні переїзди, за винятком маршрутів із регульованим рухом;
  • залізничні переїзди, перед ними;
  • поворот, якщо відзначений попереджувальним знаком;
  • якщо машина позаду вас вже розпочала обгін;
  • забороняється перевищувати швидкість, щоб обганяти ТЗ, що вже рухається з максимально дозволеною швидкістю;
  • тунель;
  • обгін колони автомобілів, що супроводжуються.

фото движение в тонелле

Ці заборони не поширюються на випередження, оскільки авто рухається своїм рядом і відсутня ризик появи на ньому зустрічної машини. Цей маневр можна здійснити у будь-якій ситуації, крім випадків інтенсивного руху, коли всі смуги зайняті автотранспортом. Також треба враховувати складні дорожні умови: туман, ожеледиця, погана видимість, опади — все це не найкращі обставини для випередження, хоча за таких умов маневр не забороняється правил дорожнього руху.

Обгін та випередження: основні правила

Обгін – складна дія, пов’язана з підвищеним ризиком для водія під час руху. Дуже важливо дотримуватися кількох правил, щоб звести до мінімуму ризик можливого зіткнення та безпечно дістатися пункту призначення.

  1. Відстань. Зберігайте простір перед автомобілем, який ви хочете обігнати, тому що це дає вам більшу видимість.
  2. Уважність. Дочекайтеся відповідного моменту для маневру і переконайтеся, що на зустрічній смузі достатньо вільного місця для об’їзду, і ви не наражаєте на небезпеку і не заважаєте тим, хто рухається в протилежному напрямку. При цьому беріть до уваги вашу власну швидкість і швидкість авто, що обганяється.
  3. Сигнал. Перед початком виїзду зі своєї смуги, увімкніть лівий покажчик повороту, щоб водії за вами знали, що ви збираєтеся прискорюватися і здійснювати маневр перебудови. Є варіант блимати фарами, щоб попередити транспортний засіб, що йде попереду, про те, що ви будете його обганяти.
  4. Обгін. Додавши швидкість, об’їжджайте транспорт, що йде попереду, і поверніться на раніше зайняту смугу руху, попередньо переконавшись у її безпеці. Вважається, що маневр триває, поки ви не повернетеся в праву смугу, тобто коли ви бачите в дзеркало заднього виду автомобіль, який обганяли.

При випередженні також потрібно залишатися уважним, стежити за обстановкою на дорозі, дотримуватись швидкісного режиму. Пам’ятайте найголовніше правило: якщо авто попереду почали гальмувати, ви теж повинні сповільнитися.

фото обгон на трассе

Які випадки не вважаються обгоном?

Існують ситуації, які Правила не трактують як обгін, тому машина може проїхати вільною ділянкою дороги, чи то правий чи лівий ряд. Ось ці ситуації:

  1. Транспортний засіб зупинено чи припарковано на дорозі.
  2. Автомобіль знерухомлений через виняткові причини, такі як аварія або поломка.
  3. Обгін, що здійснюється велосипедистами, що рухаються у групі.

Крім того, при щільності руху, коли транспортні засоби займають всю ширину дороги і одна смуга рухається швидше за іншу, це не є обгоном. І тут жодна транспортний засіб немає права переходити в іншу смугу руху. Якщо ви бажаєте більше інформації, дивіться тут.

Тепер ви знаєте чим відрізняються обгін та випередження. Можна зробити висновок, що будь-який маневр на дорозі дуже небезпечний, потребує великої уваги. Тому що треба скоординувати кілька операцій лише за пару секунд, а також правильно оцінити нову ситуацію та ухвалити відповідне рішення. Тому спеціалісти автошколи Авто-Дор діляться своїми цінними знаннями та багатим досвідом, щоб ви уникнули нещасних випадків та благополучно досягли призначеної мети. Пам’ятайте, уважність – це ключ до безпечного водіння!

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *