Дедалі більше людей купують власний автомобіль, тому що хочуть комфортно пересуватися. Але не кожному по кишені мати гараж, інколи ж вони просто не передбачені біля багатоквартирного будинку. Тоді паркування на подвір’ї стає справжньою проблемою, оскільки сусіди часто невдоволені.

Чи дозволено паркування у дворі

Паркування у дворі цілком законне і дозволене для всіх власників авто. Проте є деякі нюанси.
Противники машин у дворі посилаються на різні постанови та стверджують, що постійне паркування неможливе на території багатоповерхового житлового будинку. Нібито на такій території можуть бути тільки гостьові місця для паркування. Виходить, що машину можна залишити лише на короткий термін, а не на постійній основі.

Насправді немає такого закону в нашій країні, який чітко поділяє поняття гостьового та постійного паркування. Якщо машина час від часу виїжджає з двору, а чи не стоїть у ньому роками, то довести порушення неможливо.

Якщо ви мешкаєте в багатоповерховому будинку, то можете організувати у дворі правомірне паркування. Однак треба знати про заборони та небезпеки таких паркувальних місць.

Робити не можна

Паркуватись у дворі житлового будинку не заборонено законом, але є свої правила. Порушення цих правил може спричинити накладення штрафів або не дуже приємну реакцію сусідів.

фото машина во дворе

Автошкола Авто-Дор проводить теоретичні заняття для своїх курсантів, на яких обговорюється і це важливе для майбутніх водіїв питання і розповідають, що не можна робити:

  • зупинятися на короткий або тривалий час на території газонів або клумб;
  • паркувати свою машину дуже близько до сміттєвих баків;
  • припарковувати машину, у якої двигун залишається увімкненим;
  • здійснювати заїзди на тротуар;
  • своїм неправильним паркуванням запобігати проїзду спеціальній техніці або державним службам (наприклад, швидка допомога, поліція, сміттєвози);
  • паркувати вантажний транспорт, вага якого перевищує 3,5 тонн (виняток – спеціальна роздільна здатність розмітка або дорожні знаки).

Коли авто припарковане неправильно або незручно для інших мешканців, незадоволена сторона може поскаржитися. Цей офіційний папір відправляють до поліції. Тоді представники закону зобов’язані прибути на місце та розібратися з цим питанням відповідно до правил дорожнього руху. Якщо такі заходи не діють і машина порушника продовжує заважати людям, можна скаржитися в МВС.

Як зробити паркування у дворі

Якщо паркувальних місць немає у дворі багатоповерхового будинку, їх можна створити. Це можливо за наявності прибудинкової ділянки. У такому разі насамперед слід переконатися, що така територія існує. Для цього варто вивчити кадастр нерухомого майна, де зазвичай позначаються такі території. Якщо ж у кадастрі немає потрібної інформації, потрібно зібрати всіх мешканців. Тоді порушується питання про межування. Для організації паркування потрібно, щоби більшість мешканців проголосували за організацію автостоянки.

фото парковка во дворе

Існує порядок дій, які треба виконувати послідовно:

  1. Розрахунок відстані. Паркування має організовуватися залежно від кількості місць для авто. Якщо це буде 10-15 місць для паркування, то відстань від будинку повинна бути не менше 10 метрів, а від різних установ або шкіл – 25 і більше метрів. Чим більше місць для паркування, тим більше буде така відстань.
  2. Кожне паркування повинне мати місця для інвалідного транспорту (приблизно 10% від загальної кількості).
  3. Після погодження ділянки з усіма мешканцями будинку потрібно внести це місце в кадастровий документ і оформити межування.
  4. Після оформлення документації знову потрібно провести збори мешканців будинку. На ньому приймають рішення щодо фінансових питань будівництва і того, чи буде паркування вільним чи платним.
  5. Проектування. За цей етап відповідає спеціальна проектна компанія. Тут вирішуються всі важливі деталі, наприклад знаки, розмітка, встановлення камер, пунктів для пропуску.
  6. Усі зібрані документи передаються до земельного департаменту.
  7. Після того, як усі інстанції дають дозвіл на обладнання паркінгу, потрібно найняти підрядника. Такі фірми зможуть обладнати виділену ділянку.

Паркування у дворі буде доступним для всіх мешканців будинку. Як правило, ніхто не має права закріпити за собою якесь конкретне місце та користуватися ним увесь час. Однак паркінг суттєво розвантажить двір житлового будинку, впорядкує розташування автомобілів у дворі.

Якими бувають штрафи

Водій, який неправильно припаркувався у дворі житлового будинку, може отримати штраф. Якщо машина стоїть у недозволеному місці, то оштрафувати її можуть на 255 гривень. Коли таке відбувається повторно з тим самим автомобілем, то сума зросте до 680 гривень.

фото неправильная парковка

Якщо транспортний засіб не просто припаркований у недозволеному місці, а й заважає вільному пересуванню інших машин чи спецтехніки, то штраф складає 510 гривень. У разі створення аварійної ситуації штрафом не відбутися. Можуть забрати права терміном до 5-6 місяців.

Можна отримати штраф за те, що ви залишили машину на місці для інвалідів (якщо водій не має права на це), за самостійне створення місця для паркування, зупинку у дворі житлового будинку вантажної машини (маса більше 3,5 тонн). Звичайно, якщо ви залишаєте машину на тротуарах, клумбах, газонах, поблизу баків для сміття, то це теж несе за собою відповідальність у вигляді штрафів.

Найкраще виконувати всі правила, і тоді не буде фінансових проблем чи негативу з боку сусідів.

Покарання за неправильну стоянку

Крім штрафів можуть бути інші покарання за неправильне паркування у дворі будинку. Мешканці будинку не люблять злісних порушників та намагаються насолити їм самостійно. Добре, якщо сусіди особисто попереджають водіїв та просять їх не паркуватися на тротуарах чи дитячих майданчиках. Іноді вони залишають записки на лобовому склі з такими ж проханнями. Буває, що мешканці будинку дзвонять до поліції, щоб орган влади розібрався із порушниками.

фото наказали за парковку

Однак часто неправильне паркування у дворі стає великою проблемою для власника-порушника, оскільки сусіди винахідливі і можуть зробити таке:

  • Намірне блокування машини. Інші водії ставлять свої авто таким чином, щоби порушник не зміг нікуди виїхати.
  • Транспортний засіб закидають відходами або блокують баками для сміття. У такому разі порушуються санітарні норми, що може також вилитися в штраф для мешканців багатоповерхівки, які здійснюють самосуд.
  • Нанесення шкоди авто (б’ють шибки, пробивають шини).
  • Машину розмальовують чи обливають фарбою з метою покарання. У такому разі виконавець може отримати штраф за вандалізм чи навіть арешт та виправні роботи.

Іноді сусіди йдуть далі та можуть спалити машину. Таке трапляється вкрай рідко, але краще не ризикувати та паркуватися за всіма правилами.

Паркування у дворі – це звичайна справа для городян, а точніше мешканців багатоповерхівок. Але кожен із власників авто переживає за свій транспортний засіб. І не дарма, тому що можна нарватися на злих сусідів, які завдадуть серйозних пошкоджень автомобілю. Щоб не втратити машину, дотримуйтесь внутрішніх правил свого двору і загальноприйнятих принципів.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (2 оценок, среднее: 3,50 из 5)
Loading...

12 коментарів на “Паркування у дворі: що треба знати?”

  • У нашій країні паркування не регулюється законодавством. Один одному можна нагадити на голову і нічого не буде. Теж маю місце паркування за 1,5 метри біля вікон, вікна низькі, власник машини паркує на цілий день, заводить прогріває машину, усі вихлопні гази у квартирі і нічого йому зробити не можна. Закон не дозволяє.

    • Заборонено паркувати авто, вихлопною трубою до тротуару. Це я знаю точно.
      Це ввели вже після розпаду союзу.

    • Ви зверталися до якихось інстанцій , щось заподіяли тим діям? Цікавлюся бо в нас така сама ситуація зараз

  • На яке покарання заслуговує мешканка будинку, яка за свій кошт купила й встановила де попало у дворі на проїзжій частині бетонні клумби для квітів просто тому, що вона ненавидить власників машин? Машин у дворі мало, водії не порушують правил, але тепер повернувшись додому, неможливо під*їхати до будинку, щоби розвантажити машину. Залишений проїзд такий вузький, що друга машина не проїде, поки перша не виїде з двору. Що вже казати про спецтранспорт. Пожежна машина в разі потреби не зможе розвернутися

  • Все в Україні врегульовано! Є всі норми і закони. Простір навколо багатоквартирних будинків – це громадський простір. Громадській двір – це не приватна власність. Розміщувати самовільні парковки і стоянки – заборонено нормами. Якщо забудовник не передбачив – значить це самовільне і потребує окремої процедури узаконення (якщо взагалі це законно). Згідно з нормами забудовник може і не передбачати автостоянки в житловому дворі посилаючись на розрахунок який встановлено нормами щодо пішої досяжності до найближчого гаража або спеціальної стоянки, або до проїзної частини де можна на узбіччі залишати транспортний засіб (такий розрахунок виражається в хвилинах і метрах як відстань від місця проживання власника квартири). Земля дуже дорога, щоб займати автостоянкою, забудовникам вигідніше побудувати зайвий десяток квартир і продати їх у цокольному поверсі ніж зробити стоянку. То ж не соромтесь водії і по більше ходіть пішки. Основні положення про автостоянки і парковки вказано в Державних Будівельних Нормах (ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій)!!! Цей норматив регулює всі основні правові аспекти будівництва як громадського так і приватного простору. Тобто, якщо у вас навіть старовинна забудова і без автостоянки, а в чинних нормах вказано, що заборонено влаштовувати парковки і автостоянки у дворі в будинках що будуються (в нових дворах з новими будинками) то це і відноситься і до існуючих. Навіть якщо у вас стара забудова з автостоянкою у дворі, громадяни можуть посилатися на чинні ДБН і вимагати від міської виконавчої влади усунення порушень, бо в нових чинних ДБН – це заборонено – інакше порушуються конституційні права громадян.

    Ось посилання на заборону:
    ДБН Б.2.2-12:2019
    п.6.1.7…
    Примітка 1. Для житлових груп з периметральною забудовою, що проектуються, організація місць постійного та тимчасового (гостьових) зберігання засобів автотранспорту на відкритих автостоянках в середині житлової групи не допускається. Забезпечення мешканців житлових будинків необхідною кількістю паркомісць на автостоянках, які слід розташовувати з боку вулиць чи проїздів, у вбудованих у перші, цокольні і підвальні поверхи багатоповерхових житлових будинків або у підземних чи багатоповерхових окремо
    розташованих автостоянках.
    Вʼїзд до внутрішнього простору житлової групи дозволяється автомобілям швидкої допомоги, пожежним автомобілям та іншій спецтехніці.

    Ось посилання на законність:
    Закон України про будівельні норми.
    ст.1 … будівельні норми – нормативний акт технічного характеру, що встановлює обов’язкові вимоги до об’єкта нормування у будівництві;

  • Громадський двір – це не приватна вланість! І визначати самовільно де чиє місце на парковці, я так розумію, не можна. То як, у такому випадку, можна покарати порушника, який вирішив “що це його місце” і ніхто крім нього там паркуватися не може.

  • Скажіть, будь ласка, чи має право сусід паркувати свій автомобіль, без дозволу на те, на подвір‘ї сусіда приватного будинку і як це карається по Українському законодавстві.
    Буду вдячний за консультацію.

  • Добрий день. Сьогодні вранці машина перекрила вихід з під’їзду. Рядом припарковані інші авто. Вихід з під’їзду повністю заблоковано. Не можливо вийти з будинку і якщо треба під’їхати швидкій іншим службам , то це не можливо. Викликала поліцію ,на що мені відповіли що порушення немає. От і пішла через кущі на роботу.

  • Болюча тема ! Живу в багатоповерховому будинку в центрі міста. Живу вже 75 років в цьму будинку на першому поверсі.Завжди дуже хотілося щоб вікна виходили у двір. Зараз живу на першому поверсі, вікна виходять у двір і що я маю? В мене зараз під вікнами траса. Вікна відкрити не можливо. Стоять два будинки поруч з нашим домом, бо в середині. В цих домах немає куди поставити авто, вони всі їдуть через наш двір і всі паркуються. Починаєшь їм говорити, воні всі праві, це наш двір де хочемо, там і будимо ставити авто. Зимою всі прогрівають авто, влітку- охолоджують. Весь угар у мене в квартирі, дихати немає чим.Можуть прямо під вікно поставити авто , вночі приїхати можуть реготати , а коли весело то й музику включити, слухайте, бо їм весело..Не знаю, як з усім цим боротися. Підкажіть, будь ласка, як я можу захистити свої права від таких горе-злочинців водіїв?

  • Скажіть, будь ласка, чи мають хоч якісь прав мешканці будинку без авто? Ситуація така. В дворі немає спеціального місця для парковки, автомобілі ставлять де кому подобається. Під самим під’їздом, 1,5 м до будинку. Сидиш на лавці, під носом три машини, горизонта не видно, дитину не бачиш. Двір невеликий, щодня розміщується до 10 автівок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *