Навіть водіям зі стажу варто нагадати про те, як правильно проїжджати пішохідний перехід, які маневри заборонено виконувати та які штрафи за порушення накладаються на невідповідальних водіїв.
Пішохідний перехід: основи
Людина, що йде пішки, уздовж або через дорогу теж є учасником дорожнього руху, тобто пішоходом. Для переходу проїжджих частин існують спеціальні зони, що позначаються розміткою та знаками Пішохідний перехід. На регульованих перехрестях для пішоходів є окремий світлофор зі значками людини, що йде і стоїть.
Види переходів для пішоходів:
- “Зебра” – звичайний перехід через дорогу.
- Підземний пішохідний перехід – найбезпечніший варіант перетнути дорогу. Але будувати їх досить дорого та складно, тому ними обладнають лише великі проспекти та дороги з роздільником.
- Надземний – місток над дорогою. Будувати їх також проблематично, як і підземний.
- Регульований – зі світлофором для пішоходів.
- Нерегульований – на вулицях, що мало використовуються, ставлять знаки і миготливе підсвічування, щоб водії поступалися дорогою.
Водієві треба бути максимально обережним та уважним – через переходи та через дороги можуть бігати діти та несвідомі люди, які чекають на небезпечні ситуації. Якщо людина переходить дорогу в недозволеному місці або на червоний, варто зупинитися і пропустити його, намагаючись зробити це помітно для інших водіїв.
Пішоходам теж треба вивчати правила персічення доріг і вчити дітей цьому з дитинства, щоб убезпечити їх. Зараз у дитячих садках та школах проводяться спеціальні заняття із залученням співробітників поліції про безпеку ДД та правильну поведінку дітей на дорозі.
Як проїжджати перехід
Водій, помітивши знаки попереду, зобов’язаний пригальмувати, щоб встигнути вчасно побачити перехожих на «зебрі» або тих, хто планує переходити дорогу. При цьому:
- Якщо інше авто вже зупинилося біля переходу, треба зробити те саме. В цьому випадку не важливо, чи бачить водій пішохода чи ні.
- Потрібно розраховувати переїзд перехрестя таким чином, щоб не зупинятися прямо на переході, заважаючи перехожим переходити дорогу.
- Дати закінчити людям переходити, навіть якщо увімкнулося зелене світло.
- Уважно ставитись до сліпих. Вони можуть перетинати дорогу в будь-якому місці, роблячи знак білою тростиною, спрямованою вперед.
В автошколі Авто-Дор тема про проїзд пішохідних переходів розглядається докладно та уважно. На заняттях з водіння студенти закріплюють теоретичні знання на автодромі, а потім на вулицях міста.
Що заборонено на переході
У ПДР чітко виділено моменти, які заборонені на або біля переходу:
- обгін (виїзд на зустрічну смугу);
- зупинка та паркування безпосередньо на переході або за десять метрів перед ним або після;
- розворот;
- їзда заднім ходом.
Якщо посеред дороги є трамвайні колії і пішоходи перетинають проїжджу частину, щоб сісти до трамвая або вийти з нього до зупинки, то автомобіліст зобов’язаний зупинити транспортні засоби. Треба чекати доти, доки трамвай не зачинить двері, і люди не покинуть проїжджу частину.
Штрафи
За порушені правила ДД щодо непропуску пішохода водія штрафують на мінімальну суму в 255-340 гривень, якщо не виникло аварійної ситуації. Якщо така сталася, сума штрафу зростає до 680-850. В особливо складних випадках водія можуть позбавити прав на півроку чи рік.
За обгін на переході для пішоходів треба буде сплатити 425 гривень.
Штрафують і перехожих:
Порушення | Штраф, грн |
За перехід дороги в недозволеному місці або на світлофора, що забороняє світло | 51 |
Те саме, у стані сп’яніння | 136 |
Якщо це порушення призвело до створення аварійної ситуації | 170 |
Фахівці Авто-Дор попереджають, що жодна величина штрафів не варта людських життів. Треба надзвичайно серйозно ставитись до переїзду пішохідних переходів. При цьому завжди будьте готові зупинити машину, щоб урятувати життя людини.
Пішохідний перехід – місце «перетину» водіїв та пішоходів. І якщо буде взаємна свідомість і ввічливість – тоді дорога буде безпечним місцем для всіх.