Усі транспортні засоби оснащені клаксоном, кнопка знаходиться на кермі чи поруч із ним. За допомогою цього пристрою здійснюється подача звукового сигналу екстрених випадках. Правила користування гудком прості та зрозумілі, проте багато водіїв забувають про них, порушуючи порядок на дорозі. Фахівці автошколи Авто-Дор допоможуть розібратися в нюансах ПДР та дадуть корисні поради для запобігання аваріям на дорогах.
Подача звукового сигналу: у місті та за його межами
Існує всього два випадки, коли подача звукового сигналу виправдана та дозволена:
- Для запобігання ДТП.
- Під час обгону, щоб повідомити інших учасників дорожнього руху про свої дії.
У місті використовувати клаксон можна лише, щоб не допустити дорожньо-транспортну пригоду. Інші варіанти у правилах не прописані.
Поза населеним пунктом актуальні обидві ситуації. Однак і тут є винятки, тому що на дорозі може бути розміщений знак, який забороняє гудки. Можна ним скористатися, якщо ви розумієте, що неминуча аварія. Тобто коли такий знак встановлений за межею міста, то в зоні його дії працюють ті самі обмеження, які передбачені для населеного пункту. Ці дорожні покажчики не зустрінеш у містах, тому що використовувати їх там немає сенсу, оскільки вони ні на що не впливають.
Розмір штрафу
Невиправдана подача звукового сигналу карається. Водій понесе матеріальну відповідальність. Таке ж покарання передбачається за неправильне використання:
- покажчиків повороту, далекого та ближнього світла;
- світлових аварійних сигналів;
- аварійної зупинки.
На момент публікації статті штраф за ці порушення складає 510 гривень.
Що робити, якщо сигналять інші?
У правилах дорожнього руху немає жодних вказівок для того, хто знаходиться за кермом автомобіля, щодо якого здійснюється подача звукового сигналу. Ви не повинні реагувати на звук клаксону і виконувати будь-які специфічні дії. Але все ж таки, якщо ви чуєте таке попередження, рекомендуємо переконатися в тому, що:
- вас ніхто не обганяє;
- ви не ризикуєте потрапити до ДТП;
- ви не повинні поступитися дорогою.
Однак найчастіше водії використовують гудок у ситуаціях, які не передбачені у правил дорожнього руху, наприклад:
- Привернення уваги пішохода чи інших водіїв, встановлення з ними контакту.
- Демонстрація невдоволення, спроба підігнати іншого учасника дорожнього руху, щоби той швидше виконав маневр. Часто це відбувається на перехрестях, коли спалахує жовте світло на світлофорі, а водії, що «вічно спізнюються», кудись поспішають.
- Якщо візуально виявлено несправність у сусіднього авто. Наприклад, спущене колесо, відкритий багажник, необґрунтовано увімкнений сигнал повороту.
Така ситуація на дорозі може бути небезпечною не тільки для новачка, але і для досвідченого водія. Розгубленість та нерозуміння, що робити далі, часто призводить до непоправних наслідків. Попри це тому, хто сигналить, не загрожує відповідальність за аварію. Навіть якщо вдасться довести, що ДТП спровокувала недоречна подача звукового сигналу, водій може виправдати себе тим, що він намагався запобігти такому. Як поводитись у разі ДТП, читайте тут.
Декілька порад
Більшості порушників немає жодної справи до того, що станеться з машиною, водія якої налякали сигналом. Вони просто об’їдуть ДТП і сховаються з місця подій (як поводитись у разі ДТП, читайте тут). Крім того, не завжди сигналять вам. Гудок може виходити не від авто відразу за вами, а з іншого місця.
Але не треба забувати про те, що не всі хочуть вам нашкодити, хтось використовує клаксон на благо. Через те, що транспортні засоби знаходяться в різних точках дорожньої смуги, водію ззаду може бути видно те, чого вам не видно. Тому все ж подивіться на всі боки і переконайтеся, що ви робите все правильно. Однак робити це потрібно спокійно, не нервуйте. Якщо все гаразд, просто продовжуйте виконання запланованого маневру, не зважаючи на подальші звукові сигнали.
Якщо ж гудок став причиною порушення внутрішньої рівноваги і змусив вас нервувати, відмовтеся від намічених дій. Використовуйте аварійну світлову сигналізацію, щоб повідомити людей навколо того, що в даний момент продовжити рух ви не можете. Залишіть авто та огляньте його з усіх боків, щоб переконатися, що у вашої машини немає несправностей, які визначаються візуально. Це дозволить вам прийти до тями, перестати нервувати. Як тільки мети досягнуто, сідайте за кермо і їдьте далі. Якщо ви часто нервуєте за кермом або у вас постійний страх водіння, скористайтеся нашими порадами.
Отже, подача звукового сигналу виправдана лише крайніх випадках. Якщо ви розумієте, що машина, що їде поруч, може збити пішохода або автомобіль перед вами ось-ось вріжеться в інший, а інші водії цього не помічають, то обов’язково посигналте. В іншому випадку краще повітря триматися від подібної маніпуляції, щоб не зробити гірше.