Водії повинні знати ПДР та підкорятися їм. Інакше будуть неприємності у дорозі чи аварії. Існує також спеціальне правило перешкода справа, яке не прописано в правил дорожнього руху, але користуватися ним однаково необхідно. Що означає цей термін та як застосовувати його на дорозі?
Коли використовується “перешкода справа”
Правило “перешкода справа” або правило “правої руки” вважається народним поняттям, яке знайоме всім водіям. Автошкола Авто-Дор готує майбутніх водіїв і також наголошує на застосуванні цього принципу. Дехто стверджує, що перешкода справа може не застосовуватися, оскільки таке поняття відсутнє в офіційних правилах дорожнього руху. Як зрозуміти, де правда, а де брехня?
Справді, дослівно це поняття немає у ПДР. Цю назву дали самі люди для зручного швидкого сприйняття. Однак, у восьмому розділі ПДР все ж таки є інформація про цю умову. Там йдеться про те, що у разі перетину траєкторій руху кількох транспортних засобів поступається той водій, до якого машина наближається праворуч. Керуватися цим можна, якщо в правил дорожнього руху не обумовлюється інша черговість проїзду. Це можна вважати визначенням поняття правої руки.
Застосовують правило у таких випадках:
- Коли рухаються рівнозначні транспортні засоби. Треба пам’ятати, що трамваї мають перевагу для проїзду майже у всіх випадках (виняток – виїзд рейкового транспорту з депо).
- Машини починають чи продовжують рух у рівних умовах. Тобто вони рухаються одночасно головною або другорядною дорогою або їдуть на зелене світло світлофора.
- Черга проїзду не позначена дорожнім знаком або світлофором на даній ділянці шляху.
Часто водіям не зрозуміло, хто поступається дорогою, а хто може спокійно продовжувати рух. Але правило правої руки дозволяє уникнути зіткнень і пробок.
Застосування при проїзді перехресть
Як запам’ятати та застосовувати принцип перешкоди праворуч? Все просто: треба завжди поступатися машинам, які рухаються праворуч. Використовувати ці знання важливо у випадках, коли траєкторія двох автомобілів перетинається. Найчастіше це відбувається на перехрестях.
Проїзд рівнозначних перехресть
У пункті 13.11 ПДР прописано, що на перехрестях з рівнозначними дорогами водій має пропустити транспортний засіб, що рухається праворуч від нього. Підкреслимо, що це правило поширюється лише на нерегульовані перехрестя. Це:
- перехрестя, на яких немає регулювальника;
- немає світлофора;
- встановлений світлофор, але він несправний або з миготливим жовтим світлом.
Рівнозначними можна вважати дороги у кількох випадках. Якщо стоїть знак “перетин рівнозначних доріг”. Перед початком перетину стоїть дорожній знак, який сигналізує про завершення головного. Також про рівнозначність шляхів може говорити і відсутність знаків пріоритету (наприклад, головна дорога, поступися дорогою, STOP).
Таким чином, правило перешкоди праворуч можна застосовувати на перехресті у разі, якщо воно нерегульоване, а шляхи є рівнозначними. В інших випадках водій підпорядковується світлофору, знакам або іншим правилам дорожнього руху.
Проїзд нерівнозначних перехресть
Пункт 13.10, який прописаний у ПДР, диктує таке: коли головна дорога змінює свій напрямок на перехресті, всі водії ТЗ повинні застосовувати правило проїзду перехрестя з рівнозначними дорогами. Тобто тут працює принцип правої руки чи перешкоди праворуч.
Використовувати цей принцип можна у двох випадках:
- Автомобіль, який рухався головною і планує повернути праворуч або ліворуч (тобто продовжити свій шлях головною), пропускає ТЗ, яке рухається праворуч і планує повернути на головну.
- Синя машина (на схемі) рухалася другорядною трасою. Цей водій повинен поступитися дорогою автомобілю, що рухається праворуч (помаранчевий). Виходить, що обидві машини їдуть другорядними дорогами і мають однакові права. Тут і слід застосовувати принцип правої руки. Крім цього, синя машина пропускає червону та білу машини, оскільки вони рухаються головною.
Потрібно пам’ятати, що правило правої руки діє лише на нерегульованих перехрестях. В інших ситуаціях потрібно керуватися правилами дорожнього руху, світлофорами, дорожніми знаками або вказівками регулювальника.
Інші ситуації
Крім перехресть можуть бути інші ділянки руху, де діє це правило. Наприклад, роз’їзд автомобілів на прилеглих територіях: паркування, автостоянки, ринки, двори, прибудинкові території. Тоді водіям треба згадати про пункт 8.9 правил дорожнього руху та пропустити ту машину, яка знаходиться праворуч від транспортного засобу.
Застосування під час перебудови
При перебудові автомобілів також застосовують принцип правої руки. Цей маневр можна розділити на дві категорії:
- Просте перебудова (коли необхідність перебудовуватися існує лише в одного транспортного засобу).
- Складне чи одночасне перебудову. З назви зрозуміло, що одночасно необхідність перебудовуватися з існує у двох машин.
У першому випадку дорогу має поступитися та машина, яка хоче змінити траєкторію свого руху. Однак, при складному перебудові якраз і діятиме умова правої руки.
Коли використовувати не можна
Загалом водії завжди застосовують принцип перешкоди праворуч. Але є один нестандартний випадок, коли ця умова не працює. Бувають перетину, де всі шляхи є рівнозначними. Автомобілі можуть одночасно приїхати та претендувати на першочерговий проїзд. Хто має поступитися дорогою у такому разі?
У правилах дорожнього руху не описано таку складну ситуацію, а закон про перешкоду тут не спрацює. У цьому випадку водіям треба самостійно ухвалити рішення про те, хто кого пропускає. Наприклад, можна поморгати фарами. Це означає, що машина готова пропустити інший транспортний засіб. Як тільки один автомобіль проїде перехрестя, інші водії швидко зорієнтуються і зможуть легко роз’їхатися в потрібних напрямках.
Потрібно бути уважним за кермом, тому що від цього залежить людське життя. Щодня водії застосовують на практиці правило на заваді праворуч, з яким важливо розібратися докладніше. Тепер ви знаєте всю необхідну інформацію та можете нею скористатися на дорогах.