Цим простим, але корисним умінням варто мати кожного водія. Хоча б для приємного відчуття – «Я можу». Тому треба дізнатися у подробицях, як правильно почистити свічки, які методи очищення бувають і навіщо їх треба чистити.
Чому свічки запалювання мають бути чистими?
Однією з причин, чому машина не заводиться, може бути несправні свічки запалювання. Без них авто просто не зможе поїхати. Сама свічка – деталь цілком міцна, особливо якщо це сучасний варіант. Проте, протягом використання та після пристойного пробігу (15 тис. км і вище) може працювати вже не так ефективно (на 11-16% гірше).
Вся справа в освіті нагару, окиснення контактів, забруднення. Це може відбуватися з різних причин:
- старт авто у холод;
- неякісне паливо;
- конденсат;
- бруд;
- карбюраторна система запалювання, яка заливає пристрої.
Якщо їздити із забрудненими елементами запалювання, то наслідки будуть неприємними:
- підвищення витрат палива;
- збільшення часу набору швидкості;
- зрослі викиди СО2;
- на неодружених оборотах нерівна робота двигуна;
- при рушанні з місця, якийсь час не збільшуються обороти двигуна.
Тому фахівці автошколи Авто-Дор радять раз на 10-15 тис. кілометрів зайнятися очищенням деталей. Можна, звичайно, купити новий комплект, але це затратно і недоцільно, оскільки пристрій може служити і 50, і 60 тисяч кілометрів (при належній турботі та догляді).
Види очищення
Способів очищення кілька. Потрібно враховувати якість деталі, своє вміння поводитися з різними інструментами, кількість вільного часу.
Механічні методи
Ці методи припускають, що забруднення знімають будь-яким підсобним інструментом.
Шкірка
Це просто: наприклад, взяти шкірку, найдрібнішу, і ретельно почистити свічки. Але в такий спосіб користувалися раніше, коли ці пристрої були «простішими». Зараз у такий «варварський» спосіб можна легко залишити подряпини або «зчесати» тонке покриття на іридієвій свічці, тобто зіпсувати дорогу деталь. Досвідчені водії пропонують використовувати жорстку зубну щітку, вона не зашкодить покриттю.
Цей спосіб можна використовувати:
- якщо нагар не такий великий;
- у літню пору, коли не так важливо, чи змогли повністю просушити свічки після обробки;
- якщо потрібно лише легке очищення.
Застосування піскоструму
Так найчастіше чистять на СТО. Це – продування стисненим повітрям і піском. Можна спробувати зробити подібне і в домашніх умовах, але знадобиться вправність і знання, щоб зібрати свою піскоструминну машину.
Теплові способи почистити свічки
Мета полягає у пропалюванні (прожарюванні) свічок. Такий метод добре працює, коли потрібно просушити ці пристрої, залиті під час запуску двигуна. Використовуються будь-які нагрівальні пристрої, які дають полум’я: портативний газовий пальник, паяльна лампа, навіть газова плита. Але робити це потрібно правильно, акуратно, з дотриманням запобіжних заходів, щоб не зіпсувати деталь, перестаравшись.
Хімічні методи
Вони найлегші у використанні:
- Підготовлений розчин налити у посуд.
- Покласти туди свічки.
- Зачекати.
- Додатково підчистити, якщо не все відійшло.
- Промити та підсушити.
Хімія, якою можна почистити свічки, найрізноманітніша:
- Оцет – замочити протягом 40-60 хвилин. Потім почистити зубочисткою.
- Кока-кола, Фанта, Севен-ап та інші подібні напої. Ортофосфорна кислота (Н3РО4), яка входить до складу цих напоїв, добре розм’якшує нагар. Можна взяти чисту ортофосфорну кислоту, поєднуючи її з нагріванням від запальнички.
- 20% розчин амонієвої солі оцтової кислоти (С2Н7NO2).
- Розчин лимонної кислоти (20-30 г на 200 мл води).
- Побутові засоби боротьби з вапняним нальотом та іржею типу Cillit.
Але в будь-якому випадку перед застосуванням хімічних речовин треба спочатку знежирити робочі поверхні деталей. Можна взяти: бензин, технічний спирт, ацетон, “Ніготок” (речовина з ацетоном для видалення лаку).
Ультразвук
Також від нагару елементи запалювання можна чистити і ультразвуком. Деякі СТО використовують саме цей метод.
Очищення іридієвих свічок
Це сучасні, якісні, ефективні елементи запалювання, ресурс яких сягає ста тисяч кілометрів і досить дорогі. Тому не треба їх викидати, якщо вони забруднились. Деталі покриті тонким захисним шаром, тому хімічні та механічні способи краще виключити. Їх чистять ультразвуком або продуванням, а також якісним піскоструминним апаратом.
Діагностика
Одні водії радять замінювати (або чистити ці пристрої) перед зимою, щоб у холодну пору машина краще заводилася. Інші вважають, що краще це зробити після зими, коли саме накопичився значний нагар. У будь-якому випадку кожен автолюбитель може перевірити, а потім сам прийняти рішення, коли краще почистити свічки.
Перевірка полягає у огляді кожної деталі, її електродів (центрального, бокового), різьблення, ізолятора, головки контакту. Якщо всі елементи без подряпин і корозії, значить, така свічка прослужить ще довго, якщо прибрати нагар.
Отже, почистити свічки – справа цілком легка, з якою впорається навіть новачок. Потрібно лише прислухатися до рекомендацій та проводити очисні маніпуляції акуратно, щоб не пошкодити деталь.