Автомобілістам доводиться непросто, оскільки керувати транспортним засобом є складним завданням особливо в умовах напруженого міського трафіку. Потрібно приділити увагу проїзду перехресть, де часто виникають аварійні ситуації. У тому числі водій повинен знати правила розвороту на перехресті, оскільки цей маневр використовують досить часто.
Розворот на регульованому перехресті
Правила розвороту на перехресті, яке регулюється здійснювати простіше, ніж на тому, що не регулюється. Траєкторія руху автомобіля може бути з малою або великою амплітудою. Фахівці автошколи Авто-Дор приділяють цьому маневру особливу увагу. Ці навички стануть у нагоді, оскільки змінити траєкторію руху на роздоріжжі простіше через велику кількість вільного місця. Змінюємо траєкторію руху легко і без порушень правил дорожнього руху на регульованому перехресті в кілька етапів:
- Попередньо перебудуйте машину у лівий край на дорозі.
- Як тільки світлофор спалахне зеленим кольором для машин, відразу під’їжджайте до центру автомобільного перехрестя.
- Подивіться на всі боки і пропустіть всі машини, які рухаються назустріч.
- Як тільки у видимій частині дороги не буде перешкод, можна сміливо завершувати розпочатий маневр.
Крім цих правил, водій також зобов’язаний дотримуватися правил руху смугами. Здійснити маневр можна тільки в тих місцях, де немає дорожнього знаку, що забороняє. Починати рух на регульованому перехресті дозволяється лише за сигналом світлофора або регулювальника.
Маневр на нерегульованому перехресті
Розворот на нерегульованому перетині доріг дозволено правилами. Тут уже не підкаже світлофор, коли і де можна робити цей маневр. Потрібно також розібратися, як правильно чинити на цих перехрестях. Водій, який виїжджає з другорядної дороги, спочатку повинен зупинитися біля краю траси, що перетинається ним. Потім він повинен пропустити всі машини. Тільки після того, як автомобіліст переконався у відсутності перешкод, треба робити розворот. Якщо дороги на перехресті – рівнозначні, пріоритет буде у тих машин, які знаходяться праворуч. Тобто водієві потрібно пропустити все авто праворуч і лише тоді робити задуманий маневр.
Т-перехрестя та особливості розвороту
Ще один різновид перехрестя – Т-подібний. З назви відразу зрозуміло, який вигляд у цього перехрестя. Легкові автомобілі будь-якого типу виконають маневр на Т-перехресті. Великі за габаритами машини іноді не можуть здійснити його розворот, так як для них радіус руху занадто великий.
На Т-перехресті забороняється рухатись назад і виконувати кілька розворотів один за одним. Водій повинен визначити для себе надійне місце, щоб кардинально змінити траєкторію руху.
Проста покрокова інструкція, як виконати розворот на Т-подібному перетині без створення аварійної ситуації:
- Спочатку враховуйте дію таких дорожніх знаків, як “Стоп”, “Головна дорога”, “Поступися дорогою”.
- За відсутності будь-яких дорожніх знаків керуйтесь правилом “перешкода справа”.
- Не забувайте вмикати поворот, щоб повідомити інших учасників дорожнього руху про намір зробити розворот на перетині доріг.
- Велика траєкторія руху доречна на вузькій трасі, а мала або ближня траєкторія підходить для ширших доріг.
На Т-подібному перехресті можна робити поворот у кожному з напрямків. Важливо при цьому завжди керуватися правилами дорожнього руху та піклуватися про свою безпеку.
Правила розвороту на перехресті з розділювальною смугою
Розворот на перехресті, де є смуга поділу, матиме два правильні способи здійснення маневру. Зважайте також на те, що розмітка може бути частково стерта.
Розділова смуга досягає перехрестя
Тоді автомобіль може здійснювати рух лише за малою лінією. Це пов’язано з тим, що на такій трасі небагато місця для цього маневру. Заїжджати на перетин доріг забороняється правилами правил дорожнього руху.
Розділова смуга перетинає перехрестя
Як виконати маневр у цьому випадку? Правила кажуть, що розворот має відбуватися лише з великої лінії руху. В іншому випадку автомобіль пересуватиметься по зустрічній смузі деякий період часу, а це суворо забороняється. Правила розвороту на перехресті з розділювальною смугою такі:
- враховуйте ширину розділової смуги;
- якщо смуга – широка, то розвертатися за малим радіусом не можна (можна отримати штраф порушення ПДР);
- якщо смуга поділу вузька (приблизно до 20 сантиметрів), то розвертатися малою траєкторією повністю безпечно, тому що в такому випадку рух не буде інтенсивним.
Водій завжди повинен звертати увагу на потоки машин, траєкторію їхнього руху, переконатися, що немає знаку заборони розвороту.
Помилки водіїв
Усі наведені правила розвороту на перехресті допоможуть правильно здійснювати маневр. Інструктори автошколи Авто-Дор на заняттях з теорії та практики пояснюють не лише правила цього маневру, а й вказують майбутнім водіям на можливі помилки під час здійснення цього маневру. Тому також розберемо, як робити не можна:
- Категорично забороняється розвертати автомобіль неподалік пішохідних переходів і тим більше прямо на них. Цього не можна робити, навіть якщо за іншими правилами можна розгортатися. На цих ділянках встановлені відповідні дорожні знаки та нанесено розмітку. Ваші дії можуть перешкодити пішоходам, чого робити не можна, виходячи з правил дорожнього руху.
- Таке саме правило діє на перехрестях, поблизу яких знаходяться зупинки громадського транспорту. Біля таких споруд не можна розгортатися з тієї самої причини.
- Забороняється розгортати машину поряд з тунелями та мостами, оскільки такі ділянки дороги відносяться до обмежених.
- Якщо ділянка дороги погано проглядається з різних причин, і водій не здатний повноцінно оцінити ситуацію на перетині колій, розгортатися також не можна.
- Правило заборони зміну траєкторії руху на протилежне поширюється і ті розвилки, неподалік яких розташовується залізниця чи трамвайні колії. Рейковий транспорт має пріоритет перед безрейковим.
У випадках, коли водії розвертаються у недозволеному місці, вони можуть отримати штрафи різного розміру (залежно від ступеня порушення). Щоб не потрапити в таку ситуацію, треба завжди керуватися правилами дорожнього руху.
Маневр, який ми розглянули пов’язаний із певним ризиком. Тому при його виконанні треба дотримуватись правил розвороту на перехресті, дивитися на світлофор, знаки, а також дотримуватися інших правил дорожнього руху. Не можна також нехтувати діями та повноваженнями інших учасників руху.