У правилах дорожнього руху є деякі розділи, які водії трактують по-різному. Спірні моменти стосуються поняття прилегла територія. Тому докладніше розберемо саме поняття, як виїжджати з цієї ділянки, з якою швидкістю рухатися, які правила паркування та розвороту там діють. Ця інформація допоможе водіям уникнути створення аварійної ситуації на дорогах.
Що таке прилегла територія
Це ділянки, що знаходяться поряд із проїжджою частиною, є частиною автодорожньої інфраструктури та необхідні для здійснення стоянки або обслуговування автомобілів.
У правилах дорожнього руху є розділи, де прописані основні правила руху у цих зонах. Викладачі автошколи Авто-Дор акцентують увагу курсантів на всіх важливих моментах. Матеріал щодо прилеглих територій також обговорюється на заняттях.
Якщо не дотримуватися ПДР щодо правильного використання зон, які прилягають до проїжджої частини, на водія чекає покарання. Наприклад, йому виписують штраф, евакуювали транспортний засіб на штрафмайданчик і навіть позбавляють прав. Тому автовласникам треба розумітися на всіх тонкощах цього розділу.
Як визначити прилеглу територію
Визначити, що таке прилегла територія не завжди можна з першого погляду. Наприклад, водії іноді плутають перехрестя чи внутрішні двори житлових багатоповерхівок із такими ділянками.
Є певні критерії, за якими можна встановити належність зони до цього поняття:
- Ділянка знаходиться дуже близько до автомобільної дороги.
- Майданчик за призначенням не відходить від автомобільної тематики.
- Прилегла територія не буде частиною дороги, якщо нею можливий наскрізний проїзд.
- Рух такими ділянками також підпорядковується правилам дорожнього руху.
Найголовнішою підказкою для водіїв буде третій пункт. Автомобіль може заїхати на прилеглу територію та виїхати з неї, але рухатися наскрізь це зробити точно не вийде.
Такі ділянки не є складовою проїжджої частини. Це означає, що прилегла територія ніколи не входитиме у перехрестя. Всі ці поняття роз’яснюють викладачі автошколи Авто-Дор, щоб водії мали повне уявлення про різні зони, що зустрічаються на їхньому шляху.
Прилеглою територією можуть бути велосипедні доріжки, мікрорайони, автомобільні стоянки та заправки, житлові масиви, доріжки для пішоходів. Також під це поняття можуть підпадати двори біля житлового будинку та майданчики біля підприємств, але тільки якщо вони стикаються з проїжджою частиною.
Як здійснювати рух
З якою швидкістю можна їхати цією ділянкою і як треба рухатися? Це питання може лякати новачків, але досвідчені водії вже знають на нього відповідь.
У ПДР багато заборон щодо цих зон:
- Рух на таких ділянках заборонено зі швидкістю, яка перевищуватиме 20 кілометрів на годину. Зазвичай, перед в’їздом на заправки, стоянки, майданчики біля житлових будинків стоїть знак обмеження максимальної швидкості. В інших місцях це розумітиметься само собою.
- Прилегла територія не призначена для навчання водінню водіїв-початківців.
- Тут заборонено залишати машину з увімкненим двигуном на термін більше 5 хвилин.
- Вантажні машини, маса яких перевищує 3,5 тонн, в’їзд заборонено.
Автомобілі, що рухаються у цій зоні, повинні пропускати учасників руху, які перебувають на проїжджій частині. Це правило треба беззаперечно виконувати.
Правила в’їзду та виїзду
В’їзд та виїзд залежатиме від того, де саме розташована прилегла територія. Якщо зона знаходиться справа, то при в’їзді автомобіль проїжджає вперед, зупиняється, пропускає зустрічні машини і починає рух заднім ходом. Виїзд здійснюється з увімкненим лівим поворотником і після того, як водій переконався у відсутності перешкод на дорозі.
Якщо ділянка розташовується зліва, то включають сигнал повороту та авто перебудовується вліво, ближче до цієї ділянки. Зустрічні машини треба пропустити і після цього плавно наперед в’їхати на територію. Виїзд здійснюється задом одразу після того, як немає перешкод для цього.
При виїзді та в’їзді водієві потрібно звертати увагу не лише на машини, а й на пішоходів, велосипедистів.
Особливості маневрів
Спосіб руху на цих зонах описаний в ПДР. Деякі маневри виконують з огляду на специфіку місцевості. Тому розглянемо докладніше правила паркування, розворот, паркування.
Паркування
Паркування тут можливе лише в тих випадках, коли є розмежоване відповідною лінією місце для паркування. Це буде спеціальний майданчик або кілька, які призначені для паркування. В інших місцях паркуватися суворо забороняється правил дорожнього руху. Це правило стосується і майданчиків, біля яких стоїть знак “Житлова зона”. У дворах багатоповерхівок також дозволяється паркування лише у спеціально призначених місцях.
Стоянка
Спосіб та місце стоянки у цих зонах регламентується не лише дорожніми знаками, а й розміткою. Якщо є знак “Стоянка заборонена”, то машину ставити не можна, хоча це
та прилегла територія, а не проїжджа частина. Жовта зигзагоподібна розмітка дозволяє стоянку лише маршрутних транспортних засобів чи таксі.
Виїзд зі стоянки має здійснюватись у попутному напрямку. Інакше маневр прирівнюється до руху зустрічною смугою. Також, виїжджаючи з місця стоянки, поступіться дорогою тим машинам, які пересуваються між рядами.
Розворот
Ця ділянка допоможе, якщо місця для розвороту машини недостатньо на проїжджій частині. При вузькій проїжджій частині розворот буде безпечнішим, якщо задіяти прилеглі ділянки. Здійснити такий маневр можливо, якщо немає жодних дорожніх знаків, що забороняють.
Головне правило такого розвороту – відсутність перешкод та можливість пропустити всі транспортні засоби.
Прилегла територія часто зустрічається водіям, і вони повинні знати, які правила руху діють на ній. Знаючи тонкощі ПДР, ви впевнено почуватиметеся на проїжджих частинах і на ділянках, які до них примикають.