Кожен учасник дорожнього руху зобов’язаний володіти всіма необхідними знаннями правил дорожнього руху для безпечного водіння. Тому не можна сказати, що водій повинен приділяти більше уваги лише окремому виду сигналів. Усі вказівники відіграють важливу роль на дорозі. Один з найпоширеніших типів орієнтирів – дорожні знаки, що приписують. Щоб правильно їх тлумачити, фахівці автошколи Авто-Дор підготували вам наступні роз’яснення.
Як виглядають і про що повідомляють дорожні знаки?
Щоб визначити точну категорію, до якої належить сигнал, слід розуміти його характеристики, і навіть значення. Сьогодні в блозі Авто-Дор ми зупинимося на вказівниках, що наказують.
Ця група покажчиків має низку відмінних рис. Головна зовнішня ознака цього виду – кругла форма та синій фон з різними білими зображеннями. Щодо основних значень, то тут є кілька варіантів:
- Позначення напрямків для проїзду. Тут дорожні знаки мають вказівки у вигляді стрілок. Вони показують певну сторону, куди можна рухатися.
- Дозвіл руху певним категоріям учасників. На покажчиках зображені види транспорту чи пішоходи, яким дозволяється рух.
- Введення чи скасування деяких обмежень. Це можуть бути швидкісні обмеження або припинення зони їхньої дії.
Під час навчання в автошколі ви отримаєте необхідні знання та зможете швидко орієнтуватися у розмаїтті символів на дорозі.
Які напрями вказують дорожні знаки?
Відповідно до ПДР України існує кілька варіацій позначення маршруту, які передбачені пунктами від 4.1 до 4.10. Щоб швидко вас зорієнтувати, перерахуємо можливі значення:
- рух прямо;
- праворуч і ліворуч;
- поєднання напряму прямо з поворотом в одну із сторін;
- одночасне дозвіл проїзду праворуч і ліворуч;
- об’їзд перешкоди з одного або з двох сторін одночасно;
- круговий рух.
Кожен сигнал, крім прямого сенсу, має деякі нюанси. Наприклад:
- Покажчик із прямою стрілкою встановлюють перед перехрестям або конкретною ділянкою дороги. Перший випадок повідомляє, що рухатися можна тільки вперед, а будь-які маневри на перетині проїжджих частин неприпустимі. Якщо знак знаходиться на початку шляху, то з’їзди вправо (у двори, на заправки, стоянки) можна, а зона дії покажчика триває до найближчого перехрестя.
- Стрілка, що вказує направо або одночасно прямо і право сповіщає про вимогу проїзду тільки в зазначених напрямках.
- Дорожні знаки із зображенням стрілки, що дозволяє лівий поворот, дозволяють також розгортатися.
- Вказівники пунктів 4.3, 4.5 (прямо та ліворуч) та 4.6 (вправо та вліво) крім основного значення також дають можливість виконати маневр розвороту.
- Поле дії орієнтирів, починаючи з пункту 4.2 до 4.6, поширюється на перетин проїжджих частин, перед якими вони розташовані. Ці типи сигналів не поширюються на маршрутні транспортні засоби (трамвай, тролейбус чи автобус), які мають документальне підтвердження свого прямування.
- У разі виникнення перешкоди по дорозі (зокрема острівець безпеки) встановлюються покажчики з позначенням що дозволяє боку руху. Існує три варіанти об’їзду – діагональна стрілка спрямована вниз ліворуч або праворуч, а також, при можливості об’їхати перешкоду в обох напрямках – намальовані одночасно дві стрілки.
Найпростіший покажчик 4.10 – “круговий рух”. Він вимагає від водія здійснити маневр об’їзду клумби або центрального острова в спрямованому стрілками напрямку.
Дозвіл руху окремим учасникам
Розглянемо групу знаків, у яких перебувають малюнки транспорту чи пішохода. Наприклад, зображення легкового автомобіля. Такий сигнал означає, що рухатися дозволяється лише тим ТЗ, маса яких не перевищує 3.5 т. При цьому, дія знака не відноситься до водіїв, які проживають, працюють або обслуговують підприємства в цій зоні, а також до маршрутних ТЗ.
Можна зустріти дорожні знаки з ілюстрацією силуету пішохода – вони повідомляють про пішохідний рух. Якщо ви бачите на покажчику малюнок велосипеда – тут велосипедна доріжка та їхати дозволяється лише цьому виду транспорту. Якщо є одночасно два зображення – це означає перед вами ділянку для пішоходів та велосипедистів. Знак з ідентичним зображенням учасників, але при цьому розділений вертикальною лінією, застосовується для повідомлення про суміжні доріжки для пішоходів і велосипедистів, прилеглих один до одного. Ці види знаків можуть бути перекреслені червоною косою лінією. Це – сповіщення про закінчення такого шляху.
Які ще бувають значення?
Дорожні знаки сповіщають про швидкісний режим. Такий сигнал означає, що на даному відрізку шляху потрібно рухатися не меншою швидкістю, ніж зазначено на ньому. Однак і з великою швидкістю їхати не можна. Якщо знак із зазначенням швидкості перекреслено –
зона його дії закінчилася. Незвичайний і менш поширений – покажчик із зображенням колеса у ланцюгах, який більш характерний для зими. Його сенс цілком зрозумілий – так позначають ділянку дороги, на якій рекомендується використовувати ланцюги проти ковзання, тому що без цього пристрою проїзд буде неможливим. Перекреслений покажчик повідомляє про закінчення слизького шляху.
Існують також орієнтири вказівки сторони руху тих транспортних засобів, які мають розпізнавальні знаки небезпечного вантажу. Вони мають дещо нетиповий вигляд: вертикальний прямокутник білого кольору із зображенням угорі помаранчевої задньої частини вантажівки, а внизу – звичний синій покажчик зі стрілкою.
Предписуючі дорожні знаки часто зустрічаються. Вивчити їх дуже легко, оскільки вони прямолінійні у своїх вимогах. Знання дорожніх правил допоможуть вам почуватися у безпеці на дорозі. Пам’ятайте, що порушення правил дорожнього руху тягне за собою не лише штрафні санкції, а й суттєвіші втрати. На сайті Авто-Дор ви також можете ознайомитися з описом знаків пріоритету. Про інші групи вказівників читайте тут.