На дорозі водієві трапляються різні перешкоди на шляху до своєї мети. Усі моменти суворо регламентовані правилами дорожнього руху. Особливо, проїзд перехресть – де перетинаються кілька доріг та можливість зіткнення надзвичайно велика.
Перехрестя
Під’їжджаючи до перетину кількох доріг – до перехрестя – водій повинен знати:
- як треба правильно їх проїжджати;
- на які знаки звертати увагу;
- кому поступатися дорогою за будь-яких варіантів регулювання проїзду.
Не можна виїжджати на перетин, якщо на перехресті або за ним одразу – перешкоди, затори чи щось інше, що може змусити зупинитися посередині шляху. Це правило вкрай важливо, тому що в такому випадку ви заважатимете іншим учасникам ДД.
На курсах водіїв учень спершу відпрацьовує переїзд перехресть автодромами, а потім тільки допускається до навчання на дорозі з рухом транспорту.
Регульоване перехрестя
Хоча учням автокурсів і здається спочатку, що перехрестя – це найскладніше, що може бути на дорозі, але насправді вся справа в практиці. До початку здійснення маневру треба визначити, регульований чи ні попереду перехрестя. Це просто: на регульованому перетині стоять світлофори або регулювальник.
Відповідно до правил дорожнього руху водій повинен:
- при одночасному русі поступитися дорогою всім рейковим ТЗ (тобто трамваям), що рухаються з будь-якого напрямку;
- не заважати проїхати машинам та перейти дорогу людям, які закінчують маневр;
- при повороті ліворуч або праворуч пропустити пішоходів, що йдуть через дорогу;
- перетинаючи перехрестя на зелене світло додаткової секції при основному червоному, пропустити ТЗ, що рухаються з інших напрямків;
- при повороті на зелену стрілку при заборонному основному водій займає крайню ліву або праву смугу і пропускає машини з інших напрямків, а також пішоходів.
Проїзд перехресть з регульованим рухом взагалі досить зрозумілий і легкий – потрібно лише орієнтуватися на світло світлофора, що дозволяє, або руху руки і палички регулювальника.
Нерегульоване перехрестя
Проїзд перехресть, на яких немає світлофора (регулювальника), досить складний для водіїв-початківців. Їм треба за лічені хвилини визначити:
- яка дорога головна;
- якою дорогою він;
- правильно проїхати перетин доріг строго згідно з правилами.
Якщо знаків переваги не видно або не помічені (за будь-яких причин), то водій повинен думати, що знаходиться на другорядній дорозі – і діяти відповідно:
- пропустити всі машини, що рухаються головною;
- поступитися дорогою автомобілям з правого боку;
- повертаючи ліворуч чи розвертаючись – пропустити всіх, хто їде прямо чи праворуч.
При переїзді нерегульованого перетину доріг водії трамваїв теж мають знаки пріоритету. Однак перед машинами вони мають перевагу.
Зверніть увагу: проїзд кругових перехресть при цьому не підпадає під загальні правила.
Проїзд перехресть із круговим рухом
Переїзд доріг із так званою «клумбою» відрізняється від звичайного проїзду перехресть:
- Саме машини, що вже рухаються по колу, мають головну перевагу перед іншими авто, з яких доріг би вони не під’їжджали.
- Про те, що водій під’їжджає до такого перехрестя, повідомить спеціальний знак.
Для студентів, які проходять навчання в автошколах Харкова, проїзд кола є досить складним випробуванням. Багатьох лякає «клумба» і вони воліють вибирати інші маршрути й надалі.
Т-подібне перехрестя
Перетин доріг у вигляді букви «Т» окремо не виноситься до правил дорожнього руху. Тому, при проїзді Т-перехресть, керуватися треба основними правилами для регульованих або нерегульованих перехресть. Потрібно лише пам’ятати, що, наближаючись з боку «ніжки» літери, перед водієм є лише два варіанти – ліворуч чи праворуч. Тому він заздалегідь повинен зайняти правильну смугу, щоб зробити потрібний маневр.
Навчання перетину перехресть в автошколі Авто-Дор присвячені не лише теоретичні уроки з розбором ситуацій порядку проїзду транспорту з різних напрямків, а й практичні заняття. Інструктори ретельно готують своїх учнів до подальшого водійського життя, оскільки в місті досить багато небезпечних перехресть, де часто трапляються ДТП.
Отже, проїзд перехресть – складна та важлива тема у навчанні курсантів. Студентам треба вивчити її на зубок, адже ті водії, які вміють оперативно визначити, кому потрібно поступитися дорогою, а перед ким вони мають перевагу – проїжджають перехрестя швидко і без проблем.