Перехрестя – складна дорожня розв’язка, тому таку ділянку треба долати з особливою уважністю. Багато водіїв, на жаль, погано орієнтуються в сигналах і не знають, як вчинити. Така недбалість може призвести до серйозної аварійної ситуації. Щоб не було неприємних наслідків, автошкола Авто-Дор підготувала докладний матеріал про те, як здійснювати проїзд регульованого перехрестя.
Як здійснити проїзд регульованого перехрестя без помилок?
Відповідно до ПДР України таку розв’язку визначають як ділянку з керівництвом черговості їзди за допомогою світлофора або сигналів регулювальника. Для безпечного подолання перетину зі світлофором є кілька ключових правил:
- Якщо прилад працює у типовому режимі “червоний-жовтий-зелений”, він анулює силу покажчиків пріоритету.
- Починати рухатися можна на зелений сигнал світлофора, не забуваючи про те, що потрібно дотримуватись свого ряду і заздалегідь займати необхідну для маневру смугу.
- Після ввімкнення світлодіода переконайтеся, що на вашому шляху немає перешкод. Спочатку поступіться завершальним маневром автомобілям і пропустіть пішоходів, що закінчують перехід проїжджої частини, на яку ви прямуєте.
- Якщо пристрій обладнано додатковою секцією, то їхати за стрілкою можна тільки коли вона увімкнена.
- У разі коли рухом керує постовий-регулювальник, його вказівки є переважними перед сигналами світлофора, розміткою, дорожніми знаками.
Знання та застосування цих положень – запорука впевненого пересування. Крім цих базових умов, також враховуйте ряд інших важливих нюансів при проїзді дорожніх перетинів.
Значення сигналів світлофора
Головний напрямний покажчик на роздоріжжі – світлофор. Безперешкодний проїзд регульованого перехрестя забезпечує насамперед цей прилад. Тому, не зайвим для водія, особливо новачка, буде повторення правил використання світлового пристрою.
Значення сигналів світлофора базуються на трьох кольорах та залежать від певних умов.
Зелене світло – дозволяє рух. Якщо секція блимає – їхати теж можна, але водію повідомляють про швидке включення інших індикаторів.
Жовтий сигнал – повідомляє про необхідність призупинитись або приготуватися стартувати. Миготлива секція повідомляє про те, що ви наближаєтеся до пішохідного переходу або нерегульованого перехрестя. У цьому випадку прямої заборони для їзди немає, але й переваги ви не матимете. Тому слід орієнтуватися на покажчики пріоритету.
Червоне світло – незалежно від того, блимає він чи світиться постійно, проїзд заборонено. Миготливий червоний може сповіщати також про швидке перемикання на зелений, якщо на приладі немає поєднання червоно-жовтий. Поєднання цих двох кольорів теж забороняє їхати і повідомляє про подальше включення протилежного сигналу.
Світлофори з додатковою секцією
Найважчими у плані розуміння для водіїв – встановлені на оптичному приладі додаткові секції із зображенням стрілки. Їхня головна функція – доповнення значень основних індикаторів. Стрілки на секціях сприяють уточненню дозволених для руху напрямків. Вони також допомагають комфортніше здійснити проїзд регульованого перехрестя. Додаткові секції мають таке значення:
- Світіння зеленої стрілки на темному тлі інформує про дозвіл проїзду в означену сторону.
- Якщо за вашим маршрутом спільно працюють стрілка з ключовим зеленим – за вами закріплюється переважне положення перед автомобілями, які рухаються з інших напрямків.
- Поєднання допсекції з червоним або жовтим сигналом повідомляє, що їхати в заданому напрямку дозволено. Однак треба дати дорогу транспортним засобам, які рухаються в інші сторони. Тобто, у вас немає переваги.
- Якщо додатковий сигнал дозволяє лівий поворот, то дозволяється також здійснення розвороту на розвилці. Дія можлива за умови дотримання вказівок дорожніх орієнтирів.
- Коли додаткові сигнали відключені – їхати в позначені стрілкою сторони не можна.
Запам’ятати усі можливі поєднання оптичного приладу дуже просто. Особливо після практичної апробації. Детальнішу інформацію про сигнали світлофора ви знайдете в блозі Авто-Дор тут.
Проїзд конкретними напрямками
Найчастіше на роздоріжжі у водія є можливість рухатися за трьома напрямками – прямо, ліворуч чи праворуч. Розглянемо кожен із можливих варіантів.
Їзда по прямій
У цій ситуації зазвичай виникає найменша кількість питань. Якщо ви рухаєтеся на зелене світло прямо, то перешкод у вас не повинно бути. Іноді здійснення поворотів на такій розв’язці виділяють спеціальну смугу. При цьому розширення траси знаходиться на самій розв’язці, а після потік знову вливається в одне русло. Зазвичай такі місця позначені вказівниками та розміткою, але іноді водій може пропустити знак або розмітка може бути стерта. Якщо ви опинилися на такій додатковій смузі випадково, а їхати вам потрібно прямо – не треба намагатися повернутися до свого ряду. Вам потрібно зробити ту дію, яка передбачає ваше місцезнаходження. Після завершення маневру шукайте можливість розвернутися або побудуйте об’їзний маршрут.
Бувають і ділянки з подвійним перетином проїжджої частини, які потребують особливої пильності. Проїзд регульованого перехрестя такого типу передбачає припинення перед другою частиною шляху, щоб уникнути зіткнення, навіть якщо на дорозі немає стоп-лінії.
Правий поворот
Повертаючи праворуч на дозвіл сигналу світлофора, ви повинні пропускати тільки пішоходів, які переходять дорогу перед вами, а також поступитися велосипедистам, що прямують прямо. Але намагайтеся не забувати про автомобіль, що знаходиться зліва від вас, навіть якщо його смуга призначена для протилежної сторони. Часто водії нехтують правилами та можуть рвонути з недозволеного місця вашою траєкторією. Тому потрібно завжди звертати увагу на “сусідів”.
Поворот наліво
Виконуючи лівий маневр, вам треба пропускати автомобілі, які їдуть прямо та праворуч. Не забудьте поступитися пішоходам, які переходять дорогу. Якщо на регульованому перетині є кілька смуг для повороту ліворуч, викладачі автокурсів Авто-Дор рекомендують дотримуватися умовної паралельної траєкторії з транспортним засобом, що прямує у вашому руслі. У ПДР не прописано таке зобов’язання. Однак слідуючи йому, ви не створите перешкод іншим, а також уникнете неприємностей. Перед виконанням маневру в будь-яку сторону не забудьте включити відповідний сигнал поворотника.
Проїзд регульованого перехрестя диктує необхідність бути уважним до деталей. Однак, цей вид перетину не буде викликати труднощів, якщо знати та дотримуватись усіх вказівок. Автошкола Авто-Дор ретельно підходить до підготовки майбутніх водіїв, тому ми із задоволенням ділимося з читачами своїм досвідом.