Складні дорожні розв’язки часто спричиняють деякі труднощі з їх перетином, особливо у водіїв з незначним досвідом. Проїзд т-подібного перехрестя – одна з таких скрутних ділянок. Незважаючи на наявність знаків та світлофорів у цих місцях, новачки часто губляться. Щоб мінімізувати ризик створення небезпечної ситуації, фахівці автошколи Авто-Дор підготували рекомендації на цю тему.
Як здійснюється проїзд т-подібного перехрестя?
Насамперед потрібно розібратися в тому, що є т-подібною трасою. Це – один з різновидів перетину, де злиття двох шляхів відбувається під кутом 90 градусів. Один із напрямків найчастіше має переважне становище, тобто є головним. Якщо уявити розв’язку у вигляді букви “Т”, її заснування (ніжка) зазвичай виступатиме другорядною дорогою. Тому, якщо ви рухаєтеся з цього боку, враховуйте правила виїзду з дороги, що примикає.
В цілому, регулювання пересування з цього виду роздоріжжя нічим не відрізняється від загальних правил. Головне – водій повинен визначити, чи є ця ділянка регульованою або нерегульованою. Далі треба слідувати відповідним сигналам. Конкретно прописаних вказівок щодо прямування саме т-подібним шляхом немає. Логічно, що у такому місці транспортний засіб може зробити кілька маневрів:
- поворот праворуч – щодо його здійснення потрібно заздалегідь перебудуватися крайній ряд праворуч;
- лівий поворот – з лівого ряду на будь-яку необхідну смугу;
- маневр розвороту – використовують крайню смугу зліва, при цьому потрібно враховувати ширину дорожнього покриття.
Щоб безпечно завершити необхідну дію, не забувайте про увімкнення сигналу поворотника. Також перш ніж розпочати рух, обов’язково переконайтеся у відсутності перешкод на виїзді з обох боків.
Особливо проблематично на роздоріжжі зробити розворот, так як часто на дорозі недостатньо місця для маневру. Значно полегшує процес наявність пристрою з додатковими секціями, але часто доводиться орієнтуватися без світлофора. Тому, якщо вам потрібно розвернутися на перетині, треба керуватися правилом перешкоди праворуч. Тобто потрібно пропустити всі автомобілі, що рухаються з правого боку. Зробити це треба на початку та наприкінці маневру. Важливо виконати прийом на одну безперервну дію, оскільки їзда заднім ходом у місці перетину забороняється.
Розв’язка зі світлофором
Сигнали світлофора – головні помічники у вирішенні спірних питань на складному роздоріжжі. З їх допомогою легко дотримуватись черговості, також вони регулюють алгоритм дії водіїв у всіх напрямках. На таких ділянках часто встановлюють пристрої із додатковими секціями. У цій ситуації проїзд т-подібного перехрестя вимагає від водія ретельно стежити за поєднаннями додаткового індикатора з кольором основної секції, оскільки від цього залежить особливості трактування правил.
Наприклад, якщо додаткова стрілка світиться зеленим у тандемі з ідентичним ключовим кольором – сміливо рухайтеся у вказаному напрямку. Якщо ж стрілка працює разом із червоним сигналом – ви повинні пропустити авто, що рухаються на основний зелений. Детальнішу інформацію про трактування сигналів світлових пристроїв з допсекціями ви знайдете в блозі Авто-Дор тут.
Проїзд т-подібного перехрестя, яке не регулюється
Причин відсутності регулювання на розв’язці може бути багато від вимкненого світлофора до недоробки дорожніх служб. У такому разі слід керуватися знаками пріоритету, оскільки в силу набувають правила їзди по нерегульованих ділянках. За обставин, що склалися, важливо не розгубитися і визначити перевагу доріг. Від цього залежить черговість і, відповідно, безпека вашого слідування. Якщо ви рухаєтеся по даху літери Т – швидше за все за вами перевага руху.
Коли на вашому шляху зустрівся рівнозначна т-розв’язка, тобто без знаків, то вам треба керуватися такими правилами:
- Пункт 16.12. ПДР України, згідно з яким водії безрейкового транспорту мають зобов’язання поступитися автомобілям, що наближаються праворуч.
- Пункт 16.13. повідомляє, що здійснюючи поворот ліворуч або маневр розвороту ви повинні пропускати ТЗ, які прямують по зустрічному рівнозначному шляху праворуч або прямо.
- На будь-якій ділянці без знаків всі автомобілі, що рухаються рівнозначним шляхом, зобов’язані надати перевагу трамваю, незважаючи на траєкторію його подальшого прямування.
Крім того, у правилах прописана ситуація, коли вказівників пріоритету немає. У пункті 16.15. зазначено, що у такому разі водій повинен вважати, що знаходиться на другорядній трасі.
Інші нюанси переміщення по т-подібній розв’язці
Наближаючись до роздоріжжя, дивіться на розмітку. Якщо бачите сигнал “Стоп”, необхідно зупинитися перед лінією. Важливо й те, скільки смуг присутній на перетині та яку ширину має дорожнє полотно. Особливо цей параметр відіграє роль при розвороті – на деяких ділянках на габаритному транспорті зробити це просто неможливо.
Тому іноді від цього маневру треба відмовитися і знайти альтернативне рішення.
Кому поступитися?
Не забувайте і про те, що при повороті в будь-яку сторону на регульованому шляху або відрізку без світлофора, ви повинні спочатку пропустити пішоходів на тій проїжджій частині, куди прямуєте. Здійснюючи проїзд т-подібного перехрестя ви також зобов’язані поступитися дорогою велосипедисту, що попутно їде. У разі утворення пробки на шляху виїжджати на перетин забороняється навіть на зелений сигнал світлового приладу, оскільки ваша зупинка може створити перешкоду для проїзду інших учасників руху.
Зміна схеми руху
Скрутним для новачків за кермом на т-розвилці може бути проїзд із двостороннього напрямку на односторонній. Однак підстав для помилки тут немає. Найчастіше такі повороти обладнані інформаційно-вказівними знаками 5.7.1 та 5.7.2, які уточнюють дозволений бік для проїзду. У протилежній ситуації на роздоріжжі буде встановлено знак 5.6. Він свідчить про закінчення одностороннього шляху. На такій ділянці також будуть сигнали, які допоможуть визначити правильний алгоритм дій.
Звичайно, проїзд Т-подібного перехрестя потребує особливої концентрації водіїв. Особливо якщо хтось поряд свідомо порушує правила чи просто не знає їх. Щоб не розгубитися в такій ситуації, уважно вивчіть обставини, що вас оточують, і чітко дотримуйтесь вказівок. Впевненості вам додасть сучасний матеріал блогу нашої автошколи.
Тобто, якщо я їду по вертикальній лінії литери Т, а ліворуч по даху літери Т їде ТЗ, що рухається прямо, то я, праворуч від нього, маю поступитися? (якщо без знаків)
Так, керуватись потрібно тільки правилом правої руки. Ніяких, я їду прямо, мені повинні дати дорогу, нема.
незрозуміла відповідь Дмитра. Наталка їде по НІЖЦІ букви Т, інший ТЗ їде по ДАХУ (прямо), То хто кого має проаустити???