Для багатьох випускників автошколи Авто-Дор, які не мають достатнього досвіду керування транспортним засобом, проїзд трамвайних колій є серйозною проблемою. Спробуємо розібратися, як треба діяти водієві транспортного засобу під час зустрічі з трамваєм.

Основні визначення

Трамвайні колії – невід’ємна частина дороги, така як проїжджа частина, узбіччя, тротуар. Про це чітко йдеться у формулюванні терміну «дорога», яке є у правилах дорожнього руху (далі ПДР). Враховуючи це, не треба ставитись до рейкових шляхів як до забороненої зони.

Трамвайний світлофор

Т-подібні світлофори з 4 білими сигналами забезпечують регулювання руху трамваїв. Вони не мають важливого значення для водіїв автотранспорту. Однак, щоб проїзд трамвайних колій не викликав труднощів, бажано знати ці знаки. Гарячий сигнал визначає, в якому напрямку трамвай може рухатися:

  • нижня – дозволяє розпочати рух;
  • лівий та правий – дозволяють поворот ліворуч або праворуч;
  • центральна – відкриває можливість прямолінійного руху.

Погашена нижня секція зупиняє рух.

фото светофор для трамваев

Виконання повороту

Так як рейкова частина є частиною дороги, розташовується врівень з дорожнім покриттям або нижче за нього, має асфальтове покриття, то проїзд трамвайних колій з поворотом наліво треба починати зі зміщення автомобіля на попутні рейкові колії. Якщо ліворуч від автомобіля прокладено рейки, які не перешкоджають переміщенню машини, для повороту ліворуч потрібно:

  1. Перевірити, що в районі перехрестя немає знаків, що вказують на можливий напрямок переміщення або позначень на дорожньому полотні. Якщо вони є, треба дотримуватися їх вказівок.
  2. Упевнитися, що позаду немає попутного трамвая, оскільки створювати перешкоди його руху категорично забороняється.
  3. Наближаючись до зони перехрестя, перемістіть автомобіль на трамвайну колію. Потім продовжуйте рух у крайньому лівому ряду.
  4. Потрібно поступитися дорогою всім зустрічним транспортним засобам і трамваям, що прямують у попутному напрямку. Після цього проїжджайте трамвайні колії чи розвертайтеся через рейки.

Якщо знаки, які однозначно визначають напрямок руху відсутні, поворот наліво потрібно здійснювати лише у наведеній вище послідовності. Маневр розвороту або повороту вліво, не виїжджаючи на колію, може призвести до штрафу.

Якщо поворот ліворуч відбувається не в межах перетину рівнозначних доріг, перебудовуватися на колію колії необхідності немає. Слід лише поступитися дорогою транспорту, що йде назустріч, і трамваю, що йде в тому ж напрямку, якщо такий є.

Регульовані перехрестя: особливості руху

Послідовність дій у всіх ситуаціях, які можуть виникнути при зустрічі з трамваєм наводиться в п.13.6 ПДР. Якщо зелене світло загорілося для автотранспорту і трамвая, пріоритет має останній, незалежно від того, рухається він у попутному напрямку або назустріч. У цій ситуації трамваю належить поступитися дорогою. Зокрема, якщо рейкова колія перетинається з проїжджою частиною, повертаючи праворуч, трамвай має право проїхати першим.

Якщо трамвай рухається за стрілкою, він повинен поступитися автотранспортом, що їде головним напрямком.

Висновок. На перетині доріг, оснащеному засобами регулювання, за інших рівних умов трамвай має перевагу і йому треба поступатися дорогою. Якщо ж він рухається за стрілкою, то має пропустити автотранспорт, що рухається у головному напрямку.

Якщо хочете уточнити, як треба поводитись на регульованому перехресті, дивіться тут.

фото машина на трамвайных путях

Нерегульовані перехрестя: проїзд трамвайних колій

Треба пам’ятати, що є два типи перехресть: нерівнозначні (що мають основну і другорядну дорогу) і рівнозначні. При перетині нерівнозначних перехресть пріоритет завжди належить транспорту, що рухається рейками. Виняток становлять випадки, коли ТЗ рухається другорядною дорогою. Якщо автотранспорт і трамвай рухаються рівноцінними дорогами, останній матиме перевагу. Згідно з п.13.11, при перетині рівноцінних перехресть трамваю завжди віддається перевага, в якому напрямку він не рухався.

Проїзд трамвайних колій поза перехрестям здійснюється відповідно до п.18.1, де чітко говориться, що у місці перетину трамвайної колії та полотна автомобільної дороги, трамваю також належить першість, і його треба пропустити, за винятком виходу на маршрут із депо. Трамваї, які виходять із депо, ніякими перевагами скористатися не можуть. Як правильно проїхати нерегульоване перехрестя читайте тут.

Рух рейками

Переміщення через рейки цілком допустиме. У п.9.5 ПДР говориться, що їзда попутною трамвайною колією, яка розташована зліва і не перешкоджає переміщенню автотранспорту, допускається при всіх заповнених смугах свого напрямку. Крім того, допускається переміщення трамвайною колією для об’їзду перешкоди, що раптово виникла. Наприклад

заходів, треба об’їхати зламаний транспортний засіб або дефект дорожнього покриття. Проте категорично забороняється затримувати рух попутних трамваїв та блокувати їхнє переміщення.

фото уступить дорогу трамваю

Зупинка та стоянка

Питання позбавлене здорового глузду, проте деякі горе-водії, нехтуючи здоровою логікою та повагою до оточуючих, завзято ігнорують пп.12.4 та 12.5 правил дорожнього руху. У цих пунктах йдеться, що зупинятися і паркуватися на рейках і в безпосередній близькості до них категорично забороняється. Треба впевнитись, що автомобіль не створить перешкод для руху трамваїв та іншого транспорту. Якщо хочете прочитати про інші правила, які стосуються зупинки та стоянки, перейдіть за посиланням.

Насамкінець, розглянемо ситуації, коли трамвай не користується пріоритетом:

  1. Наявність знака, що однозначно вказує поступитися дорогою.
  2. При виході на маршрут із депо.
  3. При червоному світлі на основній секції та зеленою додатковою стрілкою праворуч.

Якщо слідувати ПДР, проїзд трамвайних колій не повинен викликати у водіїв проблем. Достатньо вивчити та запам’ятати кілька нескладних пунктів, коли ви вивчатимете теорію водіння в автошколі Авто-Дор.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *