За статистикою, 90% водіїв слухають музику за кермом. Чи пов’язане її прослуховування з дорожньо-транспортними пригодами, що збільшується, – спробували з’ясувати британські вчені.
Вплив музичного супроводу на емоційний стан водія
В останні два десятиліття зріс інтерес до людського фактору, особливо до психології водія, як причина дорожньо-транспортних пригод.
Для зниження рівня нещасних випадків слід краще розуміти вплив різних емоційних складових. Особливо це стосується прослуховування саундтреків в автомобілі. Для значної частини молодих водіїв-чоловіків музика у поєднанні з інтенсивністю звуку – невід’ємна частина керування автомобілем.
Вчені досліджували такі потенційно відволікаючі фактори музичного супроводу:
- наявність тексту;
- підлога водія;
- стиль керування авто;
- додатковий шум усередині автомобіля та розмова;
- різна інтенсивність звуку (60 дБ – тихий та 75 дБ – гучний);
Властивості звукового супроводу впливають на поведінку водія, споживаючи ресурси уваги:
- відволікають від дорожньої ситуації;
- знижують швидкість реакції;
- зменшують здатність обробки інформації;
- змушують слухову систему домінувати над обробкою візуальної інформації.
В результаті може виникнути відчуття занурення та відволікання водія від важливих зовнішніх сигналів, пов’язаних із безпекою на дорозі. Постійний шум в автомобілі, особливо з високою інтенсивністю, може заглушати звук інших транспортних засобів або учасників руху, викликати дратівливість, знижувати рівень контролю уваги, спонукати до ризикованої поведінки і навіть шкодити слуху. Тексти можуть відволікати, переключаючи увагу обробку інформації, знижувати у відповідь несподівані події.
Аналіз показав, що на водіїв-чоловіків із агресивним стилем водіння краще впливає прослуховування м’якої тихої мелодії без тексту. У жінок за кермом наявність слів викликало почастішання серцебиття. Під час навчання водінню музику не використовують зовсім.
Таким чином, для покращення емоційного стану, а також приємного та безпечного водіння автомобіля найбільш прийнятним є використання тихого м’якого звукового супроводу без слів.