Багато водіїв думають, що рух мостом не вимагає особливих знань і навичок. Як наслідок, відбувається ДТП. Багато автошкол інструктори не завжди приділяють увагу правилам проїзду мостових споруд. Тому новоявлений водій думає, що якщо він рухається через міст із великою швидкістю, обганяючи чи різко гальмуючи – це нормально. Спеціалісти автошколи Авто-Дор допоможуть Вам розібратися у всіх нюансах перетину шляхопроводів.
Зупинка на мосту
У правилах дорожнього руху для позначення моста відсутня спеціальний знак. Є знак, що позначає розвідний міст та знак “інші небезпеки”. Коли Ви наближаєтеся до мосту, можете побачити бетонні або металеві загородження. Вони перешкоджають виїзду за межі дорожньої розмітки. Також водій може зрозуміти, що він наближається до небезпечної ділянки по табличці з назвою водоймища, над якою встановлена конструкція.
Міст – це штучно зведена будова через водойму. По ньому люди та транспортні засоби перетинають цю перешкоду. Також існують інші поняття – естакади та шляхопроводи. Ці споруди відрізняються від мосту, тільки тим, що вони побудовані над сухопутними об’єктами. Наприклад, яр, обрив, залізничні колії.
По ПДР зупинка на таких конструкціях та під ними заборонена за умови, що кількість смуг руху для одного напрямку менша за три. Якщо на мосту три ряди і більше, зупинка дозволяється правому узбіччі або краю дороги. Є ще ряд ситуацій, за яких зупинка дозволяється:
- У разі виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної зі здоров’ям водія або несправністю транспортного засобу.
- Аварійна зупинка потрібна для безпеки всіх учасників дорожнього руху.
- На вимогу працівника ДПС.
Ліворуч зупинка суворо заборонена. Міст являє собою зону підвищеного ризику через погану видимість, обмежений простір за рахунок загороджень і підвищений тиск на опори. Тому порушення цієї заборони тягне за собою грошове стягнення. Також на розсуд дорожнього інспектора може бути здійснено евакуацію автомобіля. Розбір правил зупинки та стоянки дивіться тут.
Маневр обгону
Серед зон підвищеного ризику, де забороняється обгін, мости посідають перше місце. Це тому, що здебільшого на них лише два ряди руху. Якщо, здійснюючи рух мостом, Ви спробуєте здійснити маневр обгону, то швидше за все, заїдете на смугу зустрічного руху і зіштовхнетеся з зустрічним автомобілем. Якщо на естакаді встановлено знак “Обгін заборонено”, ви:
- Повинні дати дорогу транспортним засобам, що наближаються із зустрічного напрямку.
- Не повинні обганяти будь-який транспортний засіб, що рухається у тому самому напрямку через міст.
Якщо такий знак не встановили, треба пам’ятати, що в ПДР, обгін на мосту, естакадах і шляхопроводах суворо забороняється! Тому не можна виїжджати на зустрічну. Якщо порушити це правило, водія можуть позбавити прав або на нього чекає грошове стягнення. Щодо випередження, то на його рахунок заборони відсутні. Можна спокійно продовжувати рух у межах своєї смуги зі швидкістю, яка перевищує швидкість попутно рухомого транспорту.
Розворот
Розворот – це маневр, який здійснюється шляхом повороту вашого автомобіля, щоб їхати в протилежному напрямку зустрічною смугою. Це несподіваний маневр. Він не дає часу швидко рухається транспорту змінити курс і уникнути аварії. Розворот особливо небезпечний, тому що водію треба перетнути смугу руху. Для цього маневру потрібна широка дорога, тому на бруківках і під ними розворот забороняється. Ця заборона не позначається розміткою або спеціальним знаком, тому необхідно бути дуже уважним. Також слід пам’ятати, що на мосту рухатися заднім ходом забороняється.
Рух мостом: дозволена швидкість
У ПДР немає розділу, в якому було б сказано, що на мостових конструкціях діє спеціальний швидкісний режим. Тому ними поширюються загальні правила:
- Рух мостом або естакадою, що знаходяться в межах населеного пункту, дозволяється зі швидкістю не вище 60 км/год.
- За межами населеного пункту швидкість руху шляхопроводом залежатиме від виду транспортного засобу та типу дороги. Якщо міст на автомагістралі, то легковим автомобілям дозволяється рух зі швидкістю не більше 110 км/год. На інших шосе за містом – до 90 км/год. Якщо хочете дізнатися детальну інформацію про швидкісні режими, дивіться тут.
Ці правила не діють, якщо стоїть дорожній знак із зазначеним швидкісним обмеженням, яке поширюється від його розташування до першого перехрестя або при досягненні кордонів населеного пункту. При досягненні мосту найкраще скинути швидкість, інакше є ймовірність пошкодити машину та підвіски. Тому що на стиках мостового покриття інколи з’являються технологічні зазори. Вони виникають при розширенні матеріалів, з яких побудований шляхопровід через різницю сезонних температур.
Вузькі автомости
На естакадах, шляхопроводах, мостах та примостових проїздах дорога часто вже, ніж прописується в нормах правил дорожнього руху. Через це значно погіршується видимість. Вузькі мости можуть бути небезпечними. Вивчіть знаки та правила, які ви повинні дотримуватися, щоб залишатися в безпеці на такій дорозі.
- Коли ви наближаєтеся до вузького мосту або вузької дороги зі знаком «Поступіться дорогі», ви повинні знизити швидкість і приготуватися до зупинки.
- При обмеженому огляді потрібно триматися правого краю траси. Рекомендується поступово знижувати швидкість, щоб уникнути різкого гальмування.
- Ви повинні поступитися дорогою автомобілям, що наближаються з протилежного боку.
- Забороняється рухатися на автомост заднім ходом.
Якщо немає знака «Поступіться дорогу», ви все одно повинні поступитися дорогою машинам, що наближаються. Слідкуйте за великогабаритними транспортними засобами, оскільки вони можуть їхати центром проїжджої частини і зайняти більше однієї смуги руху. Будьте готові зупинитися та дочекатися виїзду автомобіля з вузької ділянки. Як правильно проїжджати вузькі ділянки, дивись сюди.
Загальні правила
Пам’ятайте, рух мостом має бути рівним – дотримуйтесь одного стійкого швидкісного режиму. Тримайте на безпечній відстані від іншого транспорту, що рухається. Завжди беріть до уваги погодні умови. Автоміст – це не просто шосе. Наприклад, холодної пори, коли температура опускається нижче нуля, він охолоджується набагато більше, ніж звичайне дорожнє полотно. Часто можна спостерігати, що автомагістраль гаразд, проте проїжджа частина естакади зледеніла. Це може стати несподіванкою для водія. Якщо мостова споруда знаходиться на великій висоті або знаходиться над водною поверхнею, треба враховувати силу вітру. Потужний бічний вітер може ускладнювати керування машиною, тому розумним буде знизити швидкість.
Інструктори автошколи Авто-Дор рекомендують запам’ятати головне: що нижча швидкість руху транспортного засобу на мостових спорудах — то легше і безпечніше для вас і ваших пасажирів пройти ці небезпечні ділянки дороги.