Досвідчені водії знають, що на дорозі їх чатують на різні несподіванки. Погана погода також впливає на керування транспортним засобом, наприклад рух у тумані. Під час такої погоди потрібно використовувати спеціальні прийоми та дотримуватись заходів безпеки.
У чому небезпека туману
Інструктори та викладачі автошколи Авто-Дор відповідально ставляться до своїх обов’язків. Вони докладно роз’яснюють курсантам інформацію щодо управління автомобілем. Майбутні водії також повинні орієнтуватися в тому, що може утруднити рух авто. Однією з небезпечних перешкод може стати туман, оскільки за такої погоди складно керувати транспортним засобом. Чому ж рух у тумані такий небезпечний?
Туман – завись із дрібних крапель води, які знижують прозорість повітря. Видимість різко погіршується. До того ж у водія порушується орієнтація у просторі, з’являються проблеми з відчуттям швидкості руху авто та відстані між різними ТЗ.
Густий туман стає причиною багатьох аварій на дорогах. У ПДР прописана інформація про те, що рух у тумані вважається умовою недостатньої видимості. Це означає, що водій має підготуватись і в таку погоду діяти за певними правилами.
Рух у тумані: правила безпеки
Основне правило: залишайтеся вдома, якщо немає потреби кудись їхати. Метеорологічна служба постійно моніторить ситуацію та дає інформацію про те, які погодні умови чекають на нас найближчим часом. Водії можуть наперед дізнатися про туман. Якщо ж залишатися вдома ніяк не можна, то для того, щоб рух у тумані був безпечним, потрібно дотримуватись важливих правил.
- Машина має триматися правої сторони. Якщо видно розмітку на дорозі, то вона стане орієнтиром для водія. Якщо її зовсім не видно, тоді підключайте інтуїцію.
- Застосування лише ближнього світла. Використовуйте одночасно з протитуманними фарами.
- Склоочисники мають працювати. Це потрібно, щоб періодично очищати лобове скло від крапель води.
- Включити вентиляцію чи клімат-контроль. Вони допоможуть уникнути запотівання вікон. Також увімкніть піч, якщо на вулиці зима.
- Водій має уважно слухати. Іноді очі побачать менше, ніж почують вуха. Відкрийте вікна, оскільки рух у тумані також передбачає застосування слуху. Автомобілісти можуть за звуками визначити, скільки далеко проїжджають інші машини.
- Зниження швидкості. У правилах дорожнього руху чітко зазначено, що за умов недостатньої видимості швидкість МС необхідно знизити. При чому вона має бути в половину менша, ніж та відстань, на яку водій бачить дорогу. Також за умов туману не можна обганяти машини.
- Довіряти спідометру. Бажано постійно стежити за тим, яка відмітка зараз на спідометрі. Оскільки орієнтація у просторі порушена, то ним можна визначати свою фактичну швидкість.
- Забезпечити авто протитуманними фарами. На відміну від звичайних фар вони підсвічують шлях під шаром туману і не засліплюють зустрічних.
Усі ці правила трохи спрощують рух у тумані. Якщо дотримуватись усіх рекомендацій, то проблем на дорозі не буде і ви приїдете до місця призначення без аварійних ситуацій.
Техніка водіння
Багато водіїв вважають, що звертати увагу на туман не потрібно. Але зайва віра у свій досвід може зіграти злий жарт. Рухаючись у тумані, не потрібно різко гальмувати чи зупинятися без потреби на узбіччі. Асфальт за умов туману стає вологим і слизьким, оскільки у ньому осідають дрібні краплі. Зчеплення коліс з асфальтом слабшає і авто може заносити.
Ще гірше, коли туман наздоганяє на дорозі взимку чи холодну осінь. За низьких температур конденсат, який осів на асфальті, замерзає, і водії пересуваються ожеледицею. У таких умовах уважність та обережність мають бути у водія на першому місці. Початківцям краще не виїжджати з дому за такої погоди. Якщо погода зіпсувалася раптово, перечекайте туман на стоянці.
У гірській місцевості тумани часто бувають. Якщо водій має поїхати по такій місцевості, то важливо переконатися в справності вашого автомобіля. Швидкість таких трасах потрібно знижувати, а накатом їздити взагалі не можна.
Що робити не можна
Є рекомендації як поводитися під час туману на дорозі. Але, крім цих правил, потрібно розуміти, що робити категорично не можна:
- Під’їжджати дуже близько до автомобіля, що рухається попереду.
- Обганяти інші машини, щоб швидше виїхати з туману.
- Робити різкі маневри, наприклад, круто повертати.
- Влаштовувати стоянку на узбіччі дороги. Робити це можна лише в екстрених ситуаціях (стан здоров’я водія чи пасажирів). В інших випадках краще не зупинятися на узбіччі під час туману, оскільки машини та пішоходів не видно.
- Напружувати зір. Очі втомлюються, якщо постійно дивитися в тому самому напрямку. Тому треба періодично перемикати увагу на інші об’єкти.
Не можна також використовувати дальнє світло. Воно може засліпити інших водіїв, що рухаються назустріч. При цьому видимість від далекого світла не стане кращою. Світло від фар відбиватиметься від крапель води, це створить враження блискучої стіни перед автомобілем.
Хитрощі водіїв
Кожен досвідчений водій має у своєму арсеналі невеликі хитрощі, які допоможуть зробити їзду під час туману безпечнішою. Початківцям можна вивчити такі лайфхаки та спробувати скористатися ними:
- Встановіть галогенові лампочки у фари замість холодних білих чи сучасних блакитних ксенонів. Їхнє світло не так сильно розсіюється в умовах туману. Особливо актуальними є такі зміни для тих, хто постійно потрапляє в такі погодні умови.
- По можливості об’їжджати низькі місця, де підвищена вологість повітря та тумани можуть бути часто.
- Застосування засобу від запотівання. Називається воно “антифог”, а обробляти слід все скло зсередини автомобіля. Крім цього, не можна забувати про систему кондиціювання та заміну салонного фільтра. Всі ці дії в комплекті допоможуть зробити шибки чистими і сухими.
- Застосування спеціальних аксесуарів. Поляризаційні окуляри з жовтими лінзами знижують навантаження на очі водія і покращують огляд.
Усі лайфхаки неодноразово перевірені водіями під час появи туману на дорозі. Тому сміливо довіряйте цим рекомендаціям та користуйтеся ними у важких погодних умовах.
Рух у тумані потрібно освоїти кожному водію. Невідомо, коли саме доведеться сісти за кермо за таких погодних умов. Важливо вивчити всі нюанси, застосовувати важливі правила, і тоді можна уникнути аварій на дорогах.