Особлива увага учнів під час навчання в автошколі звертається на сигнали світлофора. Незважаючи на простоту свого механізму, цей пристрій має багато варіантів значень залежно від розташування на дорозі, кількості кольорів і додаткових секцій.

Які бувають види світлофорів та сигналів?

Важко уявити процес регулювання дорожнього руху без використання світлофора. Цей оптичний прилад має велику класифікацію та велику кількість видів сигналів. Найпоширеніший і звичний для всіх варіант – триколірний автомобільний. Однак кожному водієві та пішоходу потрібно знати які ще існують форми та конструкції пристрою, щоб уникнути непередбачених небезпечних ситуацій.

Основна класифікація побудована за принципом призначення для різних транспортних засобів та різних місцезнаходжень:

  • дорожньо-вуличні (автодорожні);
  • залізничні;
  • річкові.

Найбільш важливим і найпоширенішим видом є автодорожній. У свою чергу такі пристрої теж мають відмінності:

  • автомобільні;
  • для маршрутних транспортних засобів;
  • пішохідні;
  • для велосипедистів.

Сигнали світлофора мають своє основне значення та кілька додаткових варіацій, продиктованих певними умовами.

Що означає кольори?

Ще на шкільній лаві нам роз’яснюють значення різних кольорів. Однак є деякі нюанси, які має знати водій.

Зелений

Головний зміст кольору полягає у вирішенні проїзду. Коли світло блимає – їхати теж дозволено, але водій попереджається про включення незабаром знаків.

фото зеленый на светофоре

Жовтий

Це світло означає, що потрібно пригальмувати або підготуватися до старту. Постійне свічення жовтого забороняє проїзд. Миготливе жовте світло повідомляє про наближення до нерегульованого перехрестя або пішохідного переходу. У такій ситуації жовта не є забороною для руху, але й переваги на дорозі не дає. Тут треба керуватися пріоритетними дорожніми покажчиками.

Червоний

Цей колір, постійний або миготливий, забороняє проїзд у зазначеному напрямку. Червоний, який блимає, може також повідомляти про майбутнє перемикання на зелений, якщо на пристрої немає комбінації червоний+жовтий. Саме поєднання червоного та жовтого означає заборону руху та попереджає про найближче включення зеленого.

Розташування секцій

Розташування кольорів на приладі може бути різним: вертикальним та горизонтальним. У першому випадку червоний колір розташовується зверху, а зелений унизу, у другому – ліворуч і праворуч відповідно. На вертикальних пристроях поруч із зеленим світлом часто додаються одна або дві додаткові секції із зображенням зеленої стрілки. Стрілки цих секціях супроводжують ключові значення кольорів і можуть означати следующее:

  1. Стрілка, що світиться, на темному полі дозволяє проїзд по заданому напрямку.
  2. Стрілка секції увімкнена одночасно з основним зеленим світлом означає, що якщо ви рухаєтеся за вказаним стрілкою маршрутом, то знаходитесь у переважній позиції перед тими, хто рухається в інших напрямках.
  3. Стрілка, що працює синхронно з жовтим або червоним світлом, свідчить про те, що можна їхати у вказану сторону, але треба спочатку пропускати ТЗ, що рухаються в інших напрямках. Тобто переважного становища ви не маєте.
  4. Коли стрілка на секції дозволяє поворот ліворуч, то допускається і здійснення маневру розвороту, але з урахуванням вказівок дорожніх знаків.
  5. Якщо додаткові секції вимкнені, то рухатися у зазначених стрілками напрямках заборонено.

фото светофор с дополнительной стрелкой

Існує також реверсивний вид пристрою. Його встановлюють у місцях зміни руху на протилежне. Такий пристрій необхідний для розвантаження дорожніх розв’язок. Він може розміщуватися безпосередньо над дорогою, тунелями або над конкретною смугою, а також на кільцевих дорогах та в інших місцях з найбільш інтенсивним трафіком. На реверсивному приладі зображена спрямована вниз зелена стрілка і червоний значок у вигляді “Х” – значки, що дозволяють і забороняють відповідно. Іноді на пристрої, як доповнення, використовується жовта діагональна стрілка спрямована вниз направо, яка означає необхідність перебудуватися на праву смугу (оскільки рухатися по смузі виділеної з двох сторін розміткою цим покажчиком забороняється).

Як бути на перехресті?

Найскладніша ділянка дороги з точки зору використання оптичного пристрою – перехрестя. Для того, щоб закріпити значення сигналів, пропонуємо ознайомитися з головними правилами перетину регульованих перехресть:

  1. Якщо на перехресті перед вами стандартний триколірний прилад, який працює в режимі “жовтий-зелений”, він скасовує дію пріоритетних знаків.
  2. Двигатися можна тільки, якщо увімкнені роздільні сигнали світлофора. При цьому треба дотримуватись рядності і заздалегідь займати смугу, що відповідає майбутньому маневру.
  3. Коли включається необхідний колір, спочатку обов’язково потрібно переконатися, що проїжджа частина вашого напрямку вільна. Тобто потрібно поступитися дорогою тим автомобілям, які завершують маневр і пропустити пішоходів, які закінчують рух.
  4. Прилад з додатковими секціями, що присутній на дорожній розв’язці, диктує необхідність уважної реакції на поєднання стрілок цих секцій з основними кольорами.

Якщо на дорозі керує регулювальник, його вказівки мають найвищу пріоритетність. І тут сигнали світлофора, особливості розмітки, дорожні знаки – вторинні.

фото желтый сигнал светофора

Поради автошколи Авто-Дор

Інструктори Авто-Дор також дають інші практичні рекомендації з приводу правил проїзду:

  • Якщо водій побачив зелений колір на під’їзді до перехрестя, потрібно зменшити швидкість, навіть коли в полі зору немає перешкод. Це потрібно, оскільки існує небезпека зіткнення з іншим автомобілем, який не встиг завершити маневр, виходячи з іншого напрямку.
  • Якщо перед роздоріжжям бачите червоне світло, то для плавного проїзду знижуйте швидкість заздалегідь. Тоді за час вашого наближення до повороту увімкнувся роздільна здатність і рух був безперервним.
  • Стартуючи з місця, враховуйте своє становище щодо інших авто. Перебуваючи першим у ряду потрібно рушати з розумною швидкістю, тому що ви не повинні створювати затримку для наступних за вами автомобілістів. Якщо ж ви в середині колони – орієнтуйте свій старт на транспорт, що йде попереду.

Для багатьох водіїв-початківців виїзд на складні міські розв’язки створює стресову ситуацію. Не хвилюйтеся та уважно стежте за ситуацією. Сигнали світлофора призначені для координації всіх учасників руху. Якщо ви не впевнені, що добре розібралися з цим питанням, спитайте викладача автошколи Авто-Дор на заняттях з теорії чи прочитайте ще раз наш матеріал. Він допоможе легко розібратися зі значенням кольорів та їх комбінаціями.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *