Почувши цей звук, мало хто з водіїв залишиться спокійним та байдужим. Чому риплять колодки і як це виправити – постараємося дати відповіді на ці запитання.
Чому скриплять колодки при гальмуванні
Загалом шуму руху автомобіля важко розібрати, які звуки видають гальма. Але якщо чути свист, скрип чи інші позаштатні звуки – це буде помітно і водієві, і оточуючим.
Як правило, найчастіше видають звуки передні колодки. Задні – зайві звуки виробляють набагато рідше. Пов’язано це з тим, що при активному гальмуванні основне навантаження йде на передні колеса. Тому задні колодки навіть зношуються повільніше.
Початківцям, які тільки закінчили автокурси і купують нове авто, варто знати: найчастіше на колодки наноситься спеціальне напилення, яке сприяє створенню неприємних звуків. Але в цьому випадку турбуватися не варто – мине трохи часу, деталі притруться і звуки зникнуть.
Що робити, щоб прибрати скрип
Їздити з неприємним свистом мало кому сподобається. Та й звуки можуть свідчити про проблеми у гальмівній системі, тож ігнорувати подібні «сигнали» не можна.
Несумісність
Створюючи деталі, такі важливі для гальмування та експлуатовані з навантаженнями, виробники намагаються знайти найвдалішу комбінацію із довговічності пристроїв та їх ефективності. Якщо матеріали не поєднуються між собою, видають звуки, доведеться гальмівні колодки замінити на інші.
Ще одна причина – встановлення неякісних (неоригінальних) колодок. У цьому випадку можливі два варіанти:
- Гальмівні колодки швидко зношуються.
- ТК довговічні та «зношують» гальмівні диски.
Протискрипні пластини
Це – корисна деталь, функція якої якраз і є зменшення вібрацій та звуків. Вони часто пропонуються разом із гальмівними колодками. Якщо вони не встановлені, а колодки скриплять – спробуйте поставити.
Перевірка гальмівного диска
Не завжди причина криється у колодках. Якщо диск викривлений або погнутий, також з’являтимуться неприємні звуки. При цьому авто гальмуватиме ривками.
Супорт, поршень, напрямні
Часто проблема полягає у пильовиках. Якщо вони рвуться, то весь дорожній бруд і волога потрапляють на деталі і починають роз’їдати метал. В результаті може заклинити поршень і напрямні, що призведе до розігріву інших елементів. Як наслідок – скриплять колодки.
Знос колодок
Якщо авто давно експлуатується і з’явилися скрипи та свисти – це означає, що настав час перевірити гальмівну систему.
В автошколі Авто-Дор (Харків) є заняття, присвячені влаштуванню автомобіля. Учням розповідають та показують, як візуально визначити знос колодок.
Сучасні виробники оснащують колодки спеціальними пристроями,
які за певної залишкової товщині колодки виробляють неприємні звуки, сигналізуючи власнику автомобіля необхідність заміни гальмівних механізмів. Змінювати їх потрібно обов’язково попарно – передні чи задні.
Прорізи та закруглення на колодках
Досвідчені водії пропонують модернізувати колодки шляхом додавання прорізів та закруглень по краях, якщо це не передбачено виробником. Це також зменшує скрипи та свисти при гальмуванні.
Недосвідченим водіям, які мало знаються на техніці і недавно закінчили курси навчання водінню, краще не робити цього самостійно.
Ступичний підшипник
Якщо елемент зношений, він перегріватиме й інші деталі. При цьому він свистить і у русі. Чим вища швидкість – тим голосніше.
Що робити у цьому випадку? Доведеться замінити зношену деталь якнайшвидше. Їздити із таким підшипником надзвичайно небезпечно!
Бруд, пісок, погода
Найпростішою причиною зайвих звуків можуть бути банальний бруд та пісок, предмети, що потрапили між колодкою та диском. Цей варіант легко відрізнити від інших – скриплять колодки не тільки при гальмуванні авто, а й у русі. Як правило, звуки можуть припинитися через кілька хвилин. Якщо ж ні – гальмівні пристрої треба прочистити.
Замерзлі деталі після стоянки на холоді також можуть видавати неприємні звуки. Але вони пропадуть, варто лише техніці розігрітися.
Фахівці автошколи Авто-Дор рекомендують водіям прислухатися до будь-яких незвичних звуків, що їх видає автомобіль. Це цілком можуть бути перші провісники зносу та можливої поломки важливих деталей.
Сподіваємося, наші поради та способи боротьби з неприємними звуками допоможуть водіям швидко вирішити проблему – чому скриплять колодки. І повернути собі спокій та тишу.