Більшість правил дорожнього детально пояснює що таке смуга руху та дорожня розмітка. Причому різноманітність варіантів може навіть трохи збентежити водія чи учня автошколи, що починає.
Що таке смуга руху
Все дорожнє життя водія суворо укладено у межі розмітки. Він повинен слідувати по смузі руху, а перетинати її і перебудовуватися з однієї в іншу варто лише для здійснення необхідних маневрів.
Ширина смуги – не менше ніж 2,75 метра.
Як правильно роз’їжджатися на перехрестях і слідувати багатосмуговими дорогами, вказують знаки під загальною назвою «напрямок руху смугами». Це білі стрілки на блакитному тлі. Їх багато видів, але кожен знак можна зрозуміти інтуїтивно.
Найскладніші варіанти знаків – на великих магістралях у містах, де в один бік дві, три та більше смуги дорожнього руху. Тому, перш ніж їхати незнайомими місцями, краще вивчити маршрут заздалегідь. За порушення виконання розпорядження знаків є штрафи.
Як правильно їздити смугами
Залежно від дороги:
- Якщо на дорозі лише одна смуга руху в одному напрямку, водій і сам розбереться як їхати. Чи потрібно обігнати тихохода в місцях, де дозволено обгін? Можна обігнути його по зустрічній.
- Якщо дві смуги в один бік, то можна користуватися обома, але при поворотах треба займати потрібну смугу: ліворуч – ліву, праворуч – праву. Можна й розвернутися там, де можна повертати ліворуч. Зараз на багатьох дорогах праву смугу руху відведено для маршрутного транспорту. Нею заборонено рух інших машин, крім ситуації необхідності здійснювати маневр. Це позначено відповідними знаками та варто бути уважним.
- Три смуги в один бік – це досить серйозне шосе чи проспект. Водій автомобіля може використовувати праву та центральну, ліва ж залишається для стрімких водіїв або для маневрів. Права смуга у такому варіанті також може бути відведена під маршрутний транспорт.
За містом треба також дотримуватись цих рекомендацій.
Знаки та розмітка
Дорожня розмітка, як правило, повторює напрямки, вказані на знаках. Але в нашій країні можливі суміщені варіанти нових знаків і старої розмітки або навпаки. Також розмітки може бути зовсім. Водієві доводиться орієнтуватися самостійно на дорозі, якщо смуга руху не вказана. Новачку це зробити важче, і такі дороги будуть справжнім випробуванням.
Інструктори автошколи Авто-Дор радять на таких дорогах подумки ділити її на смуги і намагатися триматися у своїй уявній смузі. Якщо рух досить щільний, можна йти за іншими машинами «слід у слід».
Тимчасові знаки або розмітка виконуються жовтим та оранжевим кольором. Як правило, вони розташовані у місцях виконання дорожніх робіт. Там, де стоять тимчасові знаки, треба виконувати саме їхні вимоги, навіть якщо вони суперечать постійним знакам та розмітці.
Реверсивний та односторонній рух
Є й інші знаки, що регулюють рух смугами:
- Знак у вигляді білої стрілки вгору і вниз (або аналогічний знак у горизонтальному виконанні) означає, що по цій смузі (або дорозі) напрямок руху змінюється на протилежний. Як правило, на початку цієї лінії вказується час або умови для зміни напрямку. Також ці знаки часто дублюються світлофорами з роздільною здатністю та забороняючим сигналом.
- Односторонній рух – це велика стрілка на блакитному тлі. Вона означає, що цією дорогою їхати можна тільки в один бік, і зустрічки тут немає.
Порушення вимоги знаків та рух «не в той бік» реверсивною або односторонньою смугою (дорогою) може призвести до серйозних ДТП.
Штрафи за порушення
Просте невиконання розпоряджень знаків та розмітки – штраф 255 гривень. Якщо це спричинило або може спричинити створення аварійної ситуації штраф може бути вищим.
За перетин суцільних ліній – кордонів між різними напрямками руху – штраф 425 гривень. Нагадуємо, що перетинати ці межі можна лише в тому місці, де вони є переривчастими лініями.
Проїзд та зупинка на смузі для маршрутного транспорту коштуватиме 510 гривень.
Отже, треба дотримуватися своєї смуги руху, змінюючи її лише за необхідності виконання маневру. Менше безглуздих перебудов – більше безпеки на дорозі.