Страх водіння відчував кожен водій-початківець. Тому дуже важливо знати, як його подолати, щоб водити впевнено та отримувати від процесу лише задоволення.
Хто боїться?
Навіть пройшовши курс навчання в автошколі, успішно склавши іспит, можна так і не сісти за кермо свого авто через страх і тривогу. Багато хто переборює його, але їздить повільно, скуто, перелякано. Перед кожною поїздкою хвилюються, не можуть розслабитися за кермом та відчувають стрес. Це не залежить від того, жінка або чоловік за кермом – страху схильні всі. Треба знати, як подолати хвилювання та напругу, щоб їздити вільно та із задоволенням.
Чого бояться за кермом?
Хоча страхи та індивідуальні, але можна виділити кілька «основних»:
- Автомобіль – велика відповідальність за себе та за пасажирів. У процесі навчання інструктор для новачка завжди був головною «відповідальною» особою, все контролював та керував процесом. Тому деякі водії-початківці, які сідають за кермо без нього, бояться часом навіть завести машину.
- Виглядати невпевненим, повільно рушати, затихнути в потоці. Ці та інші промахи лякають водіїв-початківців, особливо, знаючи нетерплячість і недружелюбність інших учасників руху.
- Страх водіння може з’явитися у людини з перервою у їзді за кермом. Тому, хто кілька років не водив машину, боязко не впорається. Але такі водії мають перевагу – варто сісти і поїхати, як відразу відновляться всі навички та вміння.
- Бути зупиненим співробітниками ППС, розбиратися з ними, ще й штраф отримати – цей страх змушує «повзти черепахою» повз пости та злякано дивитися на регулювальників – «Зупинить?», «Це він мені?».
- Безумовно, така поведінка – надто підозріла. І тут можливість бути зупиненим значно зростає.
Потрапити в аварію або наїхати на пішохода – основний та найпопулярніший страх. Втім, якась невелика його кількість потрібна кожному водієві. Тоді було б менше лихачів, гонщиків та інших неблагонадійних водіїв на дорогах.
Страхи переплітаються, створюють майже нездоланний бар’єр для новачка. Такі водії навіть якщо й поїдуть – рухатимуться невпевнено та налякано, сіпаються і в результаті створять небезпечну ситуацію.
Як подолати страх водіння та почати любити водити
Перемогти страх можна, але не миттєво. Щоб почуватися впевненіше в машині, варто:
- вивчити основні механізми та принцип роботи автомобіля;
- мати під рукою телефон автомайстра, який зможе проконсультувати вас віддалено;
- дооукомплектувати стандартну аптечку, возити в машині необхідне.
Далі залишилося взяти себе в руки і спокійно їздити.
Психологічна настройка
Позитивне ставлення до водіння та підготовка себе психологічно – дуже важливий чинник:
- Перед необхідністю виїхати треба налаштувати себе на позитив.
- Подумки уявляйте, як проїдете потрібний маршрут красиво, акуратно, впевнено і не відстаючи від інших.
- Якщо страх керування стосується аварії чи інших ситуацій, продумайте їх. Спробуйте «візуалізувати» – уявіть, як може розпочатися такий варіант подій і те, як ви діятимете, щоб уникнути аварії.
- Пам’ятайте, за кермом інших машин такі ж люди, зі своїми страхами та стресами. Усі колись починали, і також боялися їздити.
- Після кожної поїздки обов’язково розбирайте свої помилки та знаходите свої маленькі перемоги. Вони дадуть вам можливість підвищувати свою самооцінку, а звідси й з’явиться впевненість у собі та спокій.
Можна спершу просто уявляти собі позитивні моменти на дорозі, потім сісти за кермо, подумки вмикати передачі та регулювати швидкість. Потім проїхатися порожніми вулицями. Принцип маленьких перемог допоможе набути впевненості у своїх силах. А також це шлях до того, як перебороти свої страхи.
Вміти долати стрес
Дуже важливо вміти справлятися з емоціями та хвилюванням. На дорозі потрібно залишатися холоднокровним та врівноваженим, щоб встигнути зреагувати на всі обставини. Навіть нетерплячі гудки, крики, “притирання”, “висять на хвості” інші учасники руху не повинні виводити водія з себе, змушувати порушувати правила або втрачати пильність. Якщо відчуваєте сильне роздратування і нервозність – краще зупинитися, подихати повітрям, отямитися.
Страх водіння для початківців відомий інструкторам “Авто-Дора” (м. Харків). Вони чудово знають, наскільки складно для учнів почати виїжджати на вулиці з рухом, як новачків лякає будь-яке перехрестя, пішохідний перехід та трамвайні лінії. Тому фахівці не тільки налаштовують студента на успіх, а й відпрацьовують усі навички, а також вміють вчасно заспокоїти і підбадьорити того, хто навчається.
Покликати на допомогу
Якщо страх водіння настільки сильний, що без інструктора виїхати неможливо – візьміть із собою досвідченого водія як супровідного. Вибирайте самого терплячого та спокійного, який не хапатиметься за кермо або кричатиме.
Студенти, які закінчили автошколу «Авто-Дор», і всі бажаючі мають можливість пройти додаткові заняття з водіння з інструктором.
Тренування та практика – найкращі помічники
Головна порада, як подолати страх – їздити. Саме з досвідом накатаних кілометрів приходить впевненість у собі та відчуття, що можна впоратися з будь-якою ситуацією. Починати треба з найпростіших і найзнайоміших маршрутів. Їдьте дорогою регулярно – нехай це буде поїздка до магазину, відвезти дитину до школи чи поїхати на роботу. Згодом можна поступово розширювати свою зону руху.
Отже, страх керування можна подолати, якщо захотіти водити по-справжньому. Налаштовувати себе психологічно, для початку їздити тільки відомими маршрутами і не нервувати в дорозі – ось головні правила та поради.