Обгін на дорозі – не найпростіший маневр, який потребує підвищеної уважності. Труднощі, в основному, виникають у новачків. При цьому, коли процес супроводжується ще й додатковою перешкодою, то водій-початківець і зовсім може розгубитися. Одним із нестандартних випадків можна визначити ситуацію, коли на заваді зустрічається тихохідне ТЗ. Як його ідентифікувати та як діяти – про це сьогодні у матеріалі автошколи Авто-Дор.
Що таке тихохідний ТЗ?
Насамперед потрібно розібратися який транспортний засіб можна вважати тихохідним. До такого виду належать авто, швидкість яких не перевищує 30 кілометрів на годину. Однак будь-який автомобіль може опинитися в ситуації вимушеного сповільненого руху з різних причин. Наприклад, у таких випадках:
- у разі пошкодження автомобіля, його кузова або окремих деталей;
- машина надто перевантажена;
- перевезення габаритного багажу, вага якого перевищує можливості автомобіля;
- перевезення тендітного вантажу, інші причини.
Всіх із цих повільно їдучих можна віднести до тихоходів? Звичайно, ні. Однак у ПДР немає конкретного списку такого виду транспорту. Тим не менш, сюди точно відноситься асфальтоукладна ковзанка, різноманітна сільськогосподарська та будівельна техніка, в техпаспорті якої виробник вказує швидкісне обмеження до 30 км/год. Найчастіше саме виробник позначає такий транспорт спеціальним розпізнавальним знаком, який знаходиться на задній частині авто. Цей сигнал представлений у формі рівностороннього трикутника червоного кольору з жовтою або червоною світловідбиваючою окантовкою. Наявність цього покажчика машиною свідчить про її приналежність до цього виду. Якщо заводської наклейки на транспорті не було, водій має забезпечити її присутність. Тому потрібно запам’ятати, що звичайний легковий або вантажний автомобіль, який рухається на низькій швидкості, ніякого відношення до тихохідної техніки не має.
Правила обгону
Чому саме обгону приділяється окрема увага, коли згадується тихохідне ТЗ? Тому що здійснювати цей маневр щодо такого типу транспорту дозволяється навіть у присутності знака, що його забороняє. Якщо на певній ділянці ви рухаєтеся за тихоходом у зоні дії покажчика 3.25 “Обгін заборонено”, то об’їжджати його все ж таки можна. У такій ситуації запам’ятайте наступне:
- обганяти тихохід на заборонний знак дозволяється при переривчастій розмітці та за її відсутності;
- наявність покажчика, що забороняє обгін, дозволяє здійснювати маневр навіть через суцільну;
- якщо на ділянці із суцільною лінією відсутня знак 3.25 – випереджати не можна;
- якщо між вами та тихоходом є інший автомобіль, який не вирішується на випередження – для вас маневр заборонено.
Знак 3.25 встановлюється на небезпечних дорожніх ділянках. Зона дії поширюється до найближчого перехрестя або до кінця населеного пункту, якщо на заваді немає перетину. Покажчик не втрачає чинності на виїзді з прилеглих до дороги територій та на перетині з коліями без покриття. Скоротити місце розповсюдження вказівок сигналу, що забороняє, може встановлений знак 3.26. У зоні дії покажчика про заборону випередження дозволяється обхід та інших видів техніки, крім тихохідних. До таких відносяться:
- велосипеди;
- гужові візки;
- мопеди;
- двоколісний мотоцикл без причепа;
- буксируюче ТЗ у зв’язці з буксированим;
- автопоїзд.
На ділянках, де вузька дорога розширюється на кілька додаткових смуг, допускається здійснення обгону тихохідного авто з обох боків. Такий варіант розвитку подій має окрему назву – випередження попутних транспортних засобів.
Обганяти тихохідне ТЗ не можна, якщо…
Також запам’ятайте умови, за яких обгін заборонено у будь-якому випадку:
- на перехрестях (крім ситуації, коли ви рухаєтеся головною на нерегульованому перехресті);
- на пішохідному переході;
- перед мостом та на мостах;
- на естакаді;
- у тунелі;
- на залізничному переїзді;
- при обмеженні огляду через поворот або крутий підйом;
- якщо на шляху є інші перешкоди (авто попереду вас робить маневр, немає місця для повернення на свою смугу).
Обходити будь-які транспортні засоби потрібно з урахуванням перерахованих умов. При цьому якщо ви самі є водієм одного з таких видів техніки, не забувайте дотримуватись відповідних правил руху та не перешкоджайте маневру інших транспортних засобів.
Що ще треба знати?
Якщо на транспорті немає спеціального розпізнавального символу, то ситуація трохи не може. Велика кількість тієї ж сільськогосподарської техніки не підпадає під характеристики, як тихохідне ТЗ. Наприклад, багато тракторів не належать до такого виду техніки. При цьому на дорозі вони можуть їхати зі швидкістю нижче 30 км/год, а в техпаспорті максимальна кількість буде більшою. Запам’ятати технічні параметри всієї техніки неможливо. У такому разі, якщо ви впевнені на 100%, що згідно з технічними показниками машина відповідає критеріям тихоходу, то випереджувати дозволено, навіть якщо розпізнавальна табличка відсутня. Жодного покарання за такий маневр ви не понесете. Якщо ж ви не впевнені в тому, який вид транспорту перед вами – краще дотримуватись загальних правил обгону і не ризикувати. Якщо помилитеся – на вас чекає штраф.
Водій повільної техніки під час руху відповідно до вимог повинен притискатися до правого краю дороги або зупинятися, щоб пропустити позаду. Загалом він повинен керуватися загальними правилами дорожнього руху, однак його дії не повинні перешкоджати іншим автомобілістам. Якщо на проїжджій частині передбачена додаткова смуга – власник тихохода має їхати саме нею. Такі умови покликані розвантажити невеликі путівці і позбавити їх від можливого скупчення авто.
Тихохідне ТЗ не так часто трапляється на дорозі. Але уникнути такої зустрічі навряд чи вдасться. Тому кожен водій повинен володіти необхідними знаннями та навичками, щоб мінімізувати ризики, насамперед, для життя та здоров’я. А також ризики отримання штрафів, оскільки це також неприємно. За допомогою цієї статті ви розберетеся з основними спірними питаннями щодо взаємодії з такою незвичайною технікою. Фахівці автошколи Авто-Дор регулярно діляться корисною та актуальною інформацією на різноманітну автотематику. Стати постійним читачем нашого блогу.