Навіть водії зі стажем нерідко мають труднощі, якщо на їхньому шляху зустрічаються тимчасові дорожні знаки. Додаткову плутанину може внести невідповідність нових покажчиків та розмітки. Однак до них треба ставитися з такою самою увагою, як і до стаціонарних. У цьому матеріалі нагадаємо основні принципи та особливості використання тимчасових регуляторів на вашому шляху.
Для чого потрібні тимчасові дорожні знаки
З їх допомогою здійснюється регулювання трафіку на дорозі та забезпечується безпека під час виконання дорожніх робіт чи ремонту узбіччя. Такі вказівники використовують при зміні погодних умов або особливостях покриття. Переносні знаки дозволяють водіям своєчасно зорієнтуватися в ситуації, що склалася, і прийняти правильне рішення.
Окрім тимчасових покажчиків на полотно дороги наносять непостійну розмітку, яку малюють помаранчевим кольором. У деяких випадках такі лінії розташовують поверх основних.
Помаранчева розмітка не має нічого спільного ні з основною білою, ні з жовтою. Біла регулює рух у звичайному режимі, а жовта визначає сферу дії обмежень на зупинку або стоянку ТЗ.
Види тимчасових знаків
Усі ці знаки ділять на кілька категорій.
- Попереджувальні. Ставлять у безпосередній близькості від ділянок проведення ремонтних робіт, при різкій зміні якості покриття або різкому погіршенні погодних умов.
- Пріоритет. Регулюють рух лише деякого відрізка часу. Їх встановлюють під час проведення ремонту, у районах залізничних переїздів, у тунелях.
- Обмежувачі. Вони визначають масу і габаритні розміри транспорту, що рухається.
- Обмежуючі можливості маневру.
- Скасування обмежень.
- Розпорядники. Найчастіше це – «Об’їзд перешкоди».
- Інформаційні. Сповіщають водіїв про дорожню ситуацію, що склалася попереду.
Непостійні покажчики мають перевагу перед стаціонарними. Ця нескладна умова обумовлена в ПДР так: якщо тимчасовий знак відповідає постійному, водій зобов’язаний виконувати вимоги тимчасового регулятора.
Крім того, не забувайте, що будь-який знак має перевагу перед дорожньою розміткою. Навіть якщо значення горизонтальної розмітки суперечить встановленому покажчику, водій зобов’язаний виконати приписи, зазначені на покажчику. Іншими словами, навіть стаціонарний знак має пріоритет перед помаранчевою розміткою, яку завдали на короткий термін.
Правила монтажу
У ПДР є пояснення, що основне призначення знаків на дорозі – попередження ДТП. Чи не виняток і тимчасові. Вони мають жовте тло та призначені для своєчасного інформування водіїв про поточні зміни в умовах пересування на конкретній ділянці автомагістралі. З цього випливає, що при монтажі регуляторів потрібно враховувати природні перешкоди, наприклад, зелені насадження. Покажчик не повинні перекривати гілки рослин та інші предмети, які обмежують огляд водія:
- технічні конструкції;
- садово-паркова рослинність;
- опори ліній електропередач;
- щити, що містять інформацію рекламного характеру та інше.
Тимчасові покажчики ставлять у легкодоступних місцях, де можливість їх пошкодження мінімальна.
Основна вимога при встановленні – розташування лицьової частини назустріч транспортному потоку. При монтажі враховують:
- особливості руху;
- рельєф місцевості;
- трафік вдень та вночі.
Мінімальна видимість покажчика повинна бути не менше 150 м. На такій відстані водій може правильно оцінити ситуацію, що склалася, і надійти відповідно до вимог, які йому диктує покажчик.
Основне завдання, яке вирішують стаціонарні та тимчасові дорожні знаки – запобігання ДТП. Тимчасові призначені для коригування трафіку в період ремонту на трасі, різкої зміни погодних умов, а також сигналізують водію про інші непередбачені обставини. Тому вони мають перевагу перед постійними знаками. Всі тонкощі, пов’язані з правилами дорожнього руху, допоможе освоїти автошкола Автодор.