Уроки водіння – вкрай важливі для водія-початківця. Це тривожний та стресовий час для учнів. Практичні заняття закладають базу для подальшого навчання водінню та показують, наскільки здатний учень.
Де і як проходять уроки водіння
В автошколах практичні заняття відбуваються у два етапи:
- На майданчиках – автодроми, обладнані різними елементами. Це розмітка, гірки, прапорці (конуси, ціпки) для виконання різних вправ. Тут проводиться відпрацювання маневрів, навчання правильному рулюванню. У процесі набуваються навички, які потрібні будуть для складання іспиту та для подальшої їзди за кермом.
- Виїзди за встановленими та запланованими маршрутами. Навчальна машина обладнана додатковими педалями – зчеплення та гальмо. З їхньою допомогою інструктор завжди підстрахує учня, якщо щось новачок робить не так.
Заняття проводяться в індивідуальному порядку за погодженим з учнем графіком. Студентам краще не запізнюватися, щоб не скорочувати час тренувань.
Перший урок їзди – ознайомчий:
- знайомство з інструктором;
- огляд машини;
- налаштування дзеркал та сидіння;
- перемикання швидкостей при вимкненому двигуні.
Співвідношення кількості годинників на майданчику та виїздів «у місто» може бути різним – все залежить від здібностей учня. Рекомендується не зволікати з початком практики на вулицях, адже так студент швидше звикне до необхідності «багатофункціональної» поведінки за кермом.
Крім цього, можуть використовуватись різні тренажери – симулятори їзди за кермом. Такі уроки керування не замінюють практичних занять, а є лише допоміжним засобом.
Тривалість занять з водіння
Ухвалою КМУ у типовій робочій програмі відведено 40 навчальних годин для практичного водіння учнів, які отримують категорію «B». Навчальна година триває 45 хвилин.
Кількість годин для навчання в автошколах:
Предмет | Кількість навчальних годин, категорія A, A1, B1 |
Кількість навчальних годин, категорія B |
Пристрій та обслуговування ТЗ | 4 | 8 |
ПДР | 70 | 70 |
Основи управління ТЗ та безпека руху | 12 | 12 |
Етика водія | 10 | 10 |
Практичне управління ТЗ | 20 | 40 |
Кожна автошкола сама розробляє собі робочі програми. Але, за законом, відмінність у кількості годинника не повинна становити більше 20%.
Якщо вам раптом зустрілася школа з низькою вартістю навчання, подивіться на кількість годин водіння. Саме на цьому автокурси могли заощадити. Також слід визначити, чи залежить ціна вартості палива. Якщо ваші підозри підтвердяться, така організація не зайве перевірити документи школи та ліцензію.
В автошколі «Авто-Дор» уроки водіння тривають дві години – оптимальна тривалість заняття.
Поведінка інструктора
Як вибрати хорошого наставника, ми вже писали, а зараз розглянемо такі аспекти:
- Інструктор сам зацікавлений у встановленні довірчих дружніх стосунків – учень за кермом має бути розслаблений та налаштований на роботу. Адже інструктору потрібно його навчити якнайшвидше, у встановлені терміни. Це тільки у приватних інструкторів уроки водіння можуть бути без поставленої мети, теми та результату, а триватиме «стільки, скільки потрібно». Адже більше уроків – більше грошей.
- Інструктори часто показують маленькі лайфхаки, які потім надзвичайно корисні: варто постаратися їх запам’ятати.
- Складати іспит у ДАІ доведеться на іншому авто. Тому варто попросити інструктора, щоб ви бодай раз чи два сіли за кермо іншої машини із парку автошколи. Можливо, варто домовитися з наставником і кілька разів виїхати власним автомобілем, якщо він є.
Усі інструктори школи водіння «Авто-Дор» (Харків) – високопрофесійні спеціалісти з великим досвідом навчання студентів. Вони застосовують індивідуальний підхід до кожного учня, враховують його психофізіологічні особливості, здібності до водіння та учня.
Як «змастити» або складання іспиту «за допомогою»
Бувають випадки – багато колишніх студентів різних автошкіл про це розповідають – що інструктор пропонує легкий варіант складання іспиту у ДАІ. При цьому він може натякати або прямо говорити про недостатні здібності учня, наводити приклади і «лякати» даремно витраченим часом в автошколі. При цьому аргументуючи тим, що іспит з такими помилками скласти неможливо.
Швидше за все, у цій автошколі існує відпрацьована процедура викачування грошей із курсантів. Якщо студент цим шляхом йти не хоче, то спочатку слід поміняти інструктора. Якщо ситуація повториться, доведеться міняти автошколу – позитивного навчання в цьому випадку вже не варто чекати.
Чи є «ненавчені»?
У студента можуть бути проблеми з якимись маневрами чи діями, може бути паніка та страх перед керуванням, але правильно побудовані уроки водіння можуть усунути ці недоліки.
Якщо здається, що навчитися зовсім не виходить, спочатку треба знайти причини:
- напружені стосунки з інструктором;
- особиста ворожість, недовіра, неприємно перебувати з інструктором в одній машині;
- неправильно обрана мета навчання та підхід у інструктора;
- страх перед машиною та їздою.
Перші три випадки вирішуються зміною інструктора. Над тим, як позбутися страху водіння, треба попрацювати самому і за допомогою тренера.
Умілі та розуміючі інструктори самі бачать, з якими маневрами студент справляється гірше. Тому обов’язково вносять відповідні зміни до їхньої програми підготовки.
Уроки керування – складні заняття для всіх студентів автошкіл. Але за допомогою інструктора можна подолати страх і тривогу, а також навчитися їздити правильно та акуратно.