Багато очевидних дорожніх ситуацій для різних водіїв мають різні трактування. Деякі нюанси керування чітко не регламентовані правилами. Взаємне перестроювання на дорозі відноситься до одного із скрутних питань для автомобілістів. Щоб уникнути можливих ризиків, потрібно враховувати всі особливості та умови обстановки на шляху.

Що означає взаємне перестроювання?

Зміна смуги руху досить часта ситуація у дорозі. Сам по собі цей прийом особливих навичок водія не вимагає. Але точно потребує досконалого знання правил.

Насамперед потрібно розібратися, що є процес перестроювання. У ПДР маневр регламентується пунктами 10.1 та 10.3, а також частково пунктом 10.11. Перестроювання – це зміна траєкторії руху автомобіля в межах проїжджої частини без зміни напряму. Абсолютно неважливо скільки смуг ви збираєтеся перетнути або плануєте з’їхати на узбіччя, якщо ви не плануєте повертати – це буде вважатися перестроюванням. Причиною необхідності зробити цей прийом може бути звуження дороги або наближення до ділянки, де змінюється напрямок їзди. Головне завдання для водіїв у цьому випадку – не створювати перешкод та небезпечних ситуацій на шляху іншим учасникам дорожнього руху.

Виконання маневру

Алгоритм здійснення маневру простий:

  1. Заздалегідь увімкніть сигнал повороту, а у разі його несправності – подайте сигнал рукою.
  2. Переконайтеся, що простір у потрібному ряді вільний.
  3. Якщо є попутні авто на лінії для перебудови – поступіться.

Факт вашого наміру перебудуватися і увімкнений відповідний сигнал не дає вам жодної переваги.

фото выполнение манёвра

Кому слід поступатися?

По ПДР у разі перетину траєкторій руху двох авто та відсутності будь-яких інших знаків переваги, поступитися дорогою повинен той водій, до якого інші авто наближаються праворуч. Тобто, якщо ваш транспортний засіб перестроються, то саме вам доведеться поступатися всім і чекати відповідного безпечного моменту. При цьому, якщо “вклинитися” хочуть саме у вашу смугу, то перевага за вами.

Захоплюватися правилом “перешкоди справа” теж не варто. Завжди пріоритетом будуть дорожні знаки, розмітка або сигнали світлофора. Тому будьте особливо уважні та звертайте увагу на знаки.

Взаємне перестроювання

Як діяти, якщо відбувається взаємне перестроювання? Сама взаємне перестроювання – одночасна зміна ряду для руху автомобілями з різних смуг. Перестроїтись таким чином найчастіше доводиться на під’їзді до перехресть. У цьому випадку правило “перешкоди праворуч” актуальне як ніколи. Згідно з ПДР при одночасному перестроюванні ТЗ праворуч має перевагу над авто, яке розташувалося зліва. Існує кілька варіантів розвитку подій. Змоделюємо кілька ситуацій.

1. Взаємне перестроювання із двох суміжних смуг

Якщо ви рухаєтеся правим рядом – перевага за вами. Але не поспішайте робити різкий переїзд. Небезпека такого прийому полягає в тому, що найчастіше водіям зі суміжних ліній непросто визначити, що вони починають маневр одночасно. Взаємність дій часто розпізнається занадто пізно, коли відбувається зближення авто. Тому, щоб уникнути ДТП, перед початком зміни ряду обов’язково дивіться на сусідні авто. Щоб маневр був безпечним, потрібно вдатися до прискорення, або трохи відстати від сусіда. При цьому, якщо ви на правій смузі – логічним буде прискоритися саме вам.

2. Синхронне переміщення через сусідню смугу

Якщо два водії хочуть виїхати з бічних смуг на середню з обох сторін, то “правий” так само має перевагу. За відсутності інших перешкод у центральній смузі спочатку своє місце займає авто з правого боку, а за ним прилаштовується ТЗ з лівої лінії.

3. Взаємне перестроювання через сусідній ряд із випередженням попутника

У такій ситуації також треба враховувати всі нюанси, що розглядалися у двох попередніх випадках. Однак, ми маємо додаткову перешкоду у вигляді транспорту на центральному ряді, куди і планується пересування. Тому огляд ділянки важко ще більше. Щоб мінімізувати ризик зіткнення, треба під час випередження уважно стежити за обстановкою вже на двох смугах.

фото перестроение
Закінчуйте маневр тільки тоді, коли ви переконалися, що дорога вільна. Водієві справа трохи легше, тому що в полі його зору якраз необхідні ділянки проїжджої частини. Якщо ж видимість недостатня або прихована великогабаритним транспортним засобом, не потрібно поспішати здійснювати маневр. Той водій, який їде середньою лінією і не планує змінювати траєкторію руху, поступатися дорогою сусіднім авто не повинен.

У кожній із поданих ситуацій водіям потрібно виявити особливу увагу.

Якщо ж уникнути дорожньо-транспортної пригоди не вдалося, то вся вина за зіткнення ляже на того учасника, який був ліворуч.

Що ще треба знати?

Таким чином, при взаємному перебудові працює правило перешкоди справа. Однак існують ситуації, коли керуватися цим принципом не можна і навіть небезпечно. Хоча багато водіїв дозволяють собі припускатися такої помилки.

Коли процес переміщення в інший ряд відбувається через звуження дороги або з ділянки розгінної смуги, все працює навпаки. Якщо знаходитесь саме на смузі звуження, то спочатку ви повинні пропустити всіх, хто не змінює траєкторію руху. Винятком буде лише випадок, коли автомобіль з лівого ряду одночасно з вами переміщується на лінію звуження. Але ймовірність такого маневру є мінімальною. Тому треба дочекатися вільного місця у смузі.

Взаємне перестроювання на дорозі потребує особливої уваги від водія. Причому слідкувати потрібно не лише за своїми діями, а й за сусідніми авто. Також потрібно враховувати загальну дорожню обстановку. Для справжнього професіонала маневр не складе складнощів. Якщо і ви хочете стати справжнім асом, досконало опанувати майстерність водія – тоді вам потрібно звернутися в автошколу Авто-Дор. У нас величезний досвід навчання водінню, і ми з радістю поділимося з вами своїми знаннями та вміннями.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *