Право першочергового проїзду має декілька видів транспорту спеціальних служб. Однак так можна діяти за умови включення відповідних звукових та світлових сигналів. Особливо важливо пропускати швидку допомогу. Здійснювати цей маневр найбільш проблематично за умов мегаполісу на жвавих магістралях. Щоб не розгубитися і не отримати штрафу, фахівці автошколи Авто-Дор підготували для вас матеріал про особливості такої ситуації.
Коли потрібно пропускати швидку допомогу?
Потрібно запам’ятати, що якщо медичний автомобіль рухається з вимкненими проблисковими маячками та звуковими сигналами, то поступатися дорогою йому не потрібно. Навіть якщо подається звук клаксону. У ПДР України рух транспортних засобів зі спецсигналами регламентується розділом 3. У правилах прописані такі вимоги:
- якщо до вас наближається транспорт із працюючими синіми або червоними маячками та сиреною, то ви зобов’язані поступитися йому дорогою і не створювати перешкод для проїзду (пункт 3.2);
- здійснювати обгін автомобіля швидкої, коли включені вищезгадані сигнали, категорично заборонено (пункт 3.4);
- під час під’їзду до нерухомого авто з проблисковими маячками, яке стоїть на узбіччі або на проїжджій частині, вам потрібно скинути швидкість до 40 км/год або зупинитись у разі відповідної вказівки регулювальника (пункт 3.5).
Водію оперативного транспорту під час виконання невідкладного службового завдання дозволено ігнорувати багато вимог правил. Наприклад, в екстреній ситуації кареті швидкої допомоги дозволяється проїхати на червоне світло світлофора і не пропускати пішоходів. Однак це не означає, що швидкою можна все. Водій спочатку має переконатися, що перешкод з боку інших учасників дорожнього руху немає. Ще одна умова, яка обов’язково для такого виду ТЗ – це сигнали регулювальника.
Як діяти у такій ситуації?
Насправді розібратися у вимогі, як пропускати швидку допомогу не так просто. Під цим правилом мається на увазі, що водію авто забороняється початок, продовження та поновлення руху, а також здійснення маневрів. Всі ці дії можуть змусити машину невідкладно змінити напрямок проїзду або вибрати іншу швидкість, що вважається перешкодою. Але за фактом ви не можете просто зупинитися посеред дороги, оскільки це створить для пріоритетного транспорту ще більшу перешкоду. Особливо це актуально, якщо йдеться про жвавий потік автомобілів.
Це правило застосовується у випадках перетину перехресть, на поворотах, спробі перебудови чи інших маневрах. Якщо йдеться про наближення швидкої ззаду вас, то логічним буде притиснутись до правого краю. У такому разі, перш ніж припинити рух, вам доведеться здійснити маневр. Однак порушенням це не вважатиметься. Якщо ж після самої вимоги поступитися, ви зупинитесь посеред проїжджої частини, то можете бути зараховані до порушників.
Проста інструкція, як пропускати швидку допомогу
Виходячи з теоретичних рекомендацій та особистого досвіду наших інструкторів, можна сформувати певний алгоритм дій у таких обставинах. Перш ніж пропускати швидку допомогу, потрібно переконатися в тому, чи ви зобов’язані це робити – на медичному авто обов’язково повинні бути включені світлові та звукові сигнали. Якщо умова дотримується, то водій повинен чинити так:
- знизити швидкість руху чи зупинитися;
- відновлювати рух тільки після того, як швидка проїде;
- якщо є можливість, максимально звільнити проїжджу частину, виконуючи маневр;
- не починати рух, доки не проїде карета швидкої, якщо ваше авто було припарковане;
- у разі потреби, перебудуватися чи притиснутися для надання переваги.
При цьому, якщо потрібно пропускати швидку допомогу, дотримуйтесь інших правил дорожнього руху. Наприклад, потрібно перебудуватися, а на шляху суцільна розмітка, то ігнорувати її не можна. Ви повинні доїхати до того моменту, коли маневр буде відповідати правилам або вибрати альтернативне рішення.
Часто для надання пріоритету водіям доводиться:
- виїжджати за стоп-лінію;
- заїжджати на тротуар;
- вдаватися до руху заднім ходом на заборонених ділянках.
Проте необхідність пропустити спецтранспорт не виправдовує порушення інших і вимог. Хоча далеко не завжди можна поступитися, не порушивши. Тому якщо почули звук сирени, намагайтеся оцінити навколишню дорожню обстановку заздалегідь. Адже лікар поспішає до пацієнта, і кожна хвилина може бути дорогою.
Якщо не пропускати швидку допомогу?
Незважаючи на всю суперечливість ситуації, у разі порушення та штрафу все однозначно. Якщо ви не надали перевагу в русі оперативному транспорту, готуйте гаманець. Таку провину регламентує стаття 122 (частина 3 КУпАП). За нього передбачається грошове стягнення у розмірі 680 гривень. Якщо ваше порушення стало причиною створення аварійної обстановки, то покарання буде суворішим. Вас чекає штраф 1445 гривень та позбавлення права керування автомобілем терміном від півроку до року.
Штрафні санкції можуть вас чатувати і у зворотній ситуації – якщо порушили, щоб пропустити. Тут все залежить від певних обставин. Наприклад, перетин суцільної розмітки згідно зі статтею 122 частини 1 передбачає суму штрафу 340 гривень.
Однак, якщо для надання пріоритету спецтранспорту вам довелося порушити і ви отримали штраф, то таке рішення не остаточне. Іноді дорожня ситуація змушує нас вибирати між видами помилок. У випадку з медичним транспортом не тільки ваша совість буде чистою, а й з’явиться шанс оскаржити рішення. Якщо ви вчинили дрібне порушення, тому що мали пропускати швидку допомогу і маєте докази, які обґрунтовують ваш вчинок – сміливо вирушайте заперечувати штраф.
Поступатися дорогою швидкої допомоги не просто правило – це вимога, що рятує життя людини. У нашій країні водії намагаються дотримуватись цієї вимоги, і порушень все менше. Однак часто цю помилку роблять новачки за кермом. Адже ситуація стресова і тут просто розгубитися. Тому ми порушуємо такі важливі теми, щоб учні нашої автошколи почувалися впевнено на дорозі за будь-яких обставин.