Організація руху на дорогах ускладнюється стрімким збільшенням автомобілів. Безпека водіїв та пішоходів реалізується за допомогою дорожніх знаків та сигналів. Складні дорожні розв’язки часто обладнані кількома знаками, розміткою та світлофором. Однак іноді буває так, що вказівники можуть суперечити один одному. Сьогодні у блозі автошколи Авто-Дор ми розглянемо ситуації, коли дорожні знаки скасовуються світлофором.
Коли починається “конкуренція” знака та світлофора?
Найчастіше світлофор не конкурує з дорожніми покажчиками, оскільки він займає чільне становище по дорозі. Винятком може бути лише ситуація, коли на розв’язці працює регулювальник. Тоді його вказівки мають найвищу чинність.
Головне завдання світлового пристрою полягає у вирішенні проїзду в заданому зеленим кольором напрямку та забороні руху на червоний. Найбільша частина знаків діє лише на певному відрізку проїжджої частини. Їх скасовують інші покажчики з тієї ж групи чи найближче перехрестя. Тому призначення сигналів найчастіше не перетинається. Однак деякі комбінації можуть ввести водія в оману або, як мінімум, змусити задуматися про те, як правильно вчинити. Відповідно до пункту 8.3 ПДР України сигнали світлофора мають переважне становище перед знаками пріоритету. Тому такі дорожні знаки скасовуються світлофором. Виняток цього правила – лише обставини, коли працює жовтий миготливий індикатор.
Які дорожні знаки скасовуються світлофором
Пріоритетні покажчики служать регулювання черговості руху транспорту на вузьких відрізках дороги, нерегульованих перехрестях, перетинах проїжджої частини. Ця група сигналів відносно невелика і характеризується тим, що не має загального стандарту зовнішнього вигляду та кольору табличок.
Розглянемо представників цієї групи, щоб орієнтуватися у тому, як вони виглядають та що означають. Отже, такі дорожні знаки скасовуються світлофором.
1. “Поступитися дорогою” (2.1)
У вигляді перевернутого трикутника з білим тлом та червоною окантовкою. Потрібно пропустити авто, які наближаються до перетину головною дорогою.
2. “Проїзд без зупинки заборонено” (2.2)
Має форму восьмикутника, де на червоному тлі білим кольором нанесено слово “STOP”. В даному випадку обов’язкова зупинка перед стоп-лінією, а також потрібно поступитися транспортним засобам, що рухаються по магістралі, що перетинається.
3. “Головна дорога” (2.3)
Відрізняється яскравим жовтим кольором з білим широким обведенням і представлений у формі ромба. Надає автомобілістам, які рухаються у цьому напрямі, право першочергового проїзду.
4. “Кінець головної дороги” (2.4)
Має майже ідентичний попередньому покажчику зовнішній вигляд. Виняток – чотири діагональні лінії чорного кольору, які перекреслюють весь знак. Цей сигнал скасовує дію попереднього 2.3.
5. “Перевага зустрічного руху” (2.5)
Представлений у формі кола білого кольору з червоною окантовкою, центром якого розташовані дві стрілки червоного і чорного кольору, спрямовані вгору і вниз відповідно. Покажчик встановлює заборону в’їзду на звужену ділянку колії, щоб уникнути скрути зустрічного роз’їзду.
6. “Перевага перед зустрічним рухом” (2.6)
Квадрат синього кольору, центром якого розташовується біла стрілка, спрямована знизу вгору, і червона, спрямована зверху вниз. Призначений для встановлення на під’їзді до вузької проїжджої частини, рух якою надає перевагу перед зустрічними авто.
Якщо ви опинилися в ситуації, коли на перехресті є один із представлених покажчиків та світлофор, а їх значення суперечать один одному, запам’ятайте – ці дорожні знаки скасовуються світлофором. При цьому, якщо перехрестя переходить у розряд нерегульованого, тобто світлофор знаходиться у стані жовтого миготливого, вимкнений або зламаний, то водії повинні дотримуватися саме вимог табличок пріоритету. Інших груп знаків пункт 8.3 ПДР не стосується. Все, що інформаційні, попереджувальні, забороняючі та інші символи не суперечать сигналам світлового приладу. Автомобілісти можуть виконувати їхні вимоги, якщо світиться зелене світло. Проте транспортні засоби різних спецслужб, які обладнані сиреною та мигалкою, можуть у деяких випадках проїхати червоним.
Штрафні санкції
Якщо дорожні знаки скасовуються світлофором, ймовірність припуститися помилки збільшується. Ви можете добре знати правила, проте розгубитися у такому протиріччі. Заплутати водія може і неправильна поведінка на даному відрізку інших учасників дорожнього руху.
Однак ця конкретна ситуація не прописана як окреме порушення. Але якщо ви ризикнули наслідувати знак пріоритету, при цьому і на червоний, то покарання невідворотне. Така поведінка водія сприймається як проїзд на заборонний знак світлофора. Порушення згідно зі статтею 122 ч. 2 КУпАП тягне за собою грошове стягнення у розмірі 510 гривень.
Так само на вас чекає штраф, якщо при миготливому жовтому ви проігнорували вказівку знака пріоритету. У цій ситуації штраф трохи менший. використовується таке трактування – порушення вимог дорожніх покажчиків (стаття 122 ч.1 КУпАП) та сума санкцій становитиме 340 грн.
Якщо ваша помилка в результаті призвела до створення аварійної обстановки і безпосередньо ДТП, то покарання буде суворішим. За таку серйозну загрозу безпеці вам загрожує штраф у розмірі 1445 грн. або навіть позбавлення права водіння терміном від півроку до року (згідно зі статтею 122 ч. 5). Тому для того, щоб не отримати штраф та уникнути небезпек на дорозі, треба не втрачати пильності.
Запам’ятати поєднання, в яких дорожні знаки скасовуються світлофором, досить легко. Фахівці автошколи Авто-Дор постаралися максимально докладно розповісти про кожен дорожній покажчик, який може суперечити сигналу світлового пристрою. Тому нашим читачам буде набагато легше зорієнтуватись у такій ситуації. Якщо ж у вас виникають інші питання щодо нюансів водіння або трактування правил, радимо заглянути в наш блог. Тут ви знайдете багато вирішення проблемних обставин на шляху.