Складнощів для водіїв при керуванні автомобілем існує багато. Одним із важких маневрів вважається рух заднім ходом. Кожен шофер стикається із ситуацією, коли треба здати назад. Але чи завжди це дозволено? Особливо важко виконати цей маневр на перетині шляхів. Чи можна використовувати задній хід на перехресті?
Як правильно виконувати маневр
Точного визначення процесу їзди авто назад у правилах немає. Логічно, що задній хід – це рух протилежний до звичайного напрямку транспортного засобу. Кожен водій розуміє, що техніка виконання цього маневру є непростою. Навіть у звичних умовах зворотний напрямок вимагає навичок і практики. Проте вміння використовувати цей прийом спростить виконання щоденних операцій, як, наприклад, виїзд з місця для паркування. Існує певний алгоритм дій, що полегшить процес їзди назад:
- Зменште швидкість до мінімуму.
- Створіть умови максимальної видимості простору навколо вас (відстебніть ремінь, якщо він заважає).
- Слідкуйте за можливими перешкодами у дзеркалах.
- Оцініть ситуацію зовні (якщо є можливість).
- Не робіть різких рухів, рухайтеся плавно.
Якщо вам важко з сидіння водія оцінити всі нюанси, можна звернутися за допомогою до іншого шофера. Така можливість навіть прописана у правилах. Людина може зовні керувати процесом виїзду та повністю бачити можливі ризики.
Задній хід на перехресті
Необхідність здати на роздоріжжі трапляється в рідкісних обставинах. Перетин шляхів найчастіше буває жвавим, тут завжди присутні й інші учасники дорожнього руху. Тому ймовірність здійснити зворотній проїзд успішно практично відсутня.
У яких випадках водій може зіткнутися з необхідністю рухатися задом?
Наприклад, на середині перетину по дорозі виникає якась перешкода, яка не дозволяє закінчити дію. Така ситуація може статися через помилку самого водія або транспорту, що їде попереду. Тоді вам потрібно зробити поворот або ж розворот на роздоріжжі.
Однак пам’ятайте, що перехрестя – це небезпечна ділянка. І позаду вас можуть бути пішоходи. Тут слід звернутися до правил. У ПДР цей маневр регламентується пунктами 10.9 та 10.10. Тому існують випадки, коли прийом заборонений або дозволений. Забороняється здавати задом на таких ділянках:
- автомагістралі та автомобільні дороги;
- пішохідні переходи;
- перехрестя;
- переїзди залізницею;
- мости та естакади;
- шляхопроводи;
- тунелі;
- дороги з поганою видимістю.
Як бачимо, правилами суворо заборонено задній хід на перехресті. Тому в такій ситуації правильно буде дочекатися можливості закінчити маневр повороту або розвороту.
Чи все однозначно?
У пункті 10.9 також йдеться, що рухаючись задом авто не повинно створювати перешкод для інших транспортних засобів. У такому разі ви можете заперечити заборону зворотної їзди на перетині. Адже якщо ви своєю дією нікому не перешкоджаєте, то її можна здійснити. Однак перебуваючи серед роздоріжжя, ви не можете адекватно оцінити дорожню обстановку в усіх напрямках. Навіть якщо вам здається, що поряд немає ні машин, ні пішоходів, видимість обмежена в такому положенні. Тому заборона повністю обґрунтована. Краще намагатись уникати обставин, коли на таких ділянках потрібно вдаватися до їзди назад. Як мінімум, це загрожує штрафом. У найгіршому випадку ви створите аварійну небезпеку, яка може призвести до ДТП.
Але якщо йдеться не про повноцінне перехрестя, а наприклад про виїзд з прилеглих територій чи поворот без наскрізного проїзду, то заборони на маневр немає. До таких ділянок можна зарахувати житлові двори, автостоянки, заправні станції, заїзди на підприємства. Тобто якщо ви випадково пропустили з’їзд у житловий масив і проїхали його, то здати назад ви можете. Звичайно, якщо для цього немає перешкод на дорозі.
Також правила дозволяють здати на односторонній дорозі, якщо іншої можливості під’їхати до потрібного об’єкту немає. При цьому слід враховувати вимоги, викладені в пункті 10.9. Однак такий виняток також стосується не всіх ситуацій. Просто так рухатися заднім ходом на односторонньому шляху не можна. Прийом дозволяється, якщо вам потрібно повернутися до місця зупинки або повороту, не виїжджаючи за рамки самої дороги одностороннього руху.
Підказки для новачків
Задній хід на перехресті це крайній захід, який виникає внаслідок попередніх невірних дій. Часто таке трапляється, коли ви їдете невідомим маршрутом. У такому разі ймовірність припуститися помилки на дорозі збільшується. Щоб не доводилося повертатися до пропущеного повороту задом, потрібно заздалегідь виявити особливу увагу. Якщо ви не впевнені на 100% у напрямку свого руху та в тому, що не доведеться повертатися, тоді уважно стежте за знаками.
З правил ми знаємо заборонені для такого маневру місця. Тому якщо ви бачите знаки, що попереджають про наближення до дорожнього перетину, тунелю, мосту та інших подібних ділянок – будьте гранично обережні. Також про наближення до відрізку, де не можна їздити задом говорять і знаки 3.21 та 3.1 – “в’їзд заборонено” та “рух заборонено”. У таких місцях краще знизити швидкість і уважно стежити за вказівниками, так ви уникнете скрутного становища.
Також часто рекомендують включати аварійку або повороти, що відповідають вашому напрямку. Особливо це актуально, якщо у вас не працює ліхтар заднього ходу. Це попередить інших учасників дорожнього руху про ваші наміри і вкотре убезпечить вас.
Головне, що ми з’ясували – задній хід на перехресті заборонено. Сама їзда назад теж важке завдання. Для багатьох новачків це справжній стрес. Проте трапляються випадки, коли уникнути такої дії неможливо. Щоб майстерно опанувати дане вміння, вам потрібно звернутися до автошколи Авто-Дор. Наші інструктори допоможуть вам вивчити всі нюанси їзди задом, а також навчать іншим водійським прийомам. Якщо ви закінчите нашу автошколу, ви впевнено почуватиметеся за кермом.